سه شنبه  13  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

13 قهرمان تاریخی شطرنج جهان را بشناسید + بیوگرافی بزرگ‌ترین شطرنج‌بازان تاریخ

شنبه 21 دی 1398 ساعت 14:13
هر يك از بازيكنان بزرگ گذشته و استادان بزرگ پيشگام امروز، راه و روش خاص خود را براى دستيابى به تكنيك و روانشناسى شطرنج داشته و دارند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، مسلما بازیکنان بزرگ فراوانی در طول تاریخ شطرنج وجود داشته‌اند، اما این مقاله سعی می‌کند به که به طور مختصر به بیوگرافی بزرگ‌ترین شطرنج‌بازان تاریخ بپردازد. کسانی که نه‌تنها قهرمانان شطرنج جهان بودند، بلکه تأثیر قابل‌توجهی هم بر حیات آن، یا بر کسانی داشتند که پس از آن‌ها پا به عرصه گذاشتند.

1- ویلهلم اشتاینیتز (1836- 1900)

 این شطرنج باز اتریشی پایه گذار اصول پایه بازی استراتژیک و مکتب کلاسیک شطرنج می باشد و در بازیهایش بارها نشان داده است که چگونه می توان با افزودن برتری های جزئی بازی را به سمت پیروزی هدایت کرد .

2- امانوئل لاسکر ( 1868- 1941 )

 در سال 1894 با شکست دادن اشتاینتیز قهرمان جهان شد و این عنوان را تا سال 1921 به مدت 27 سال حفظ کرد !

امانوئل لاسکر آلمانی دارای مدرک دکترای ریاضی و از دوستان آلبرت اینشتین بود. قدرت اصلی لاسکر در استراتژی قوی، تکنیک آخر بازی فوق العاده، قدرت جنگندگی بالا، خونسردی فراوان در وضعیتهای دشوار و روانشناسی قوی او بود.

3- خوزه رائول کاپابلانکا ( 1888- 1942)

این نابغه کوبایی در چهار سالگی شطرنج را آموخت و از هشت سالگی وارد مسابقات رسمی شد. کاپابلانکا 6 سال عنوان قهرمانی جهان را حفظ کرد. او شطرنج بازی کامل با درک یوزیسیونی بالا ، دیدتاکتیکی عالی و تکنیک قوی در آخر بازی، قهرمانانی همچون اسمیسلوف فیشر و کارپوف را می توان دنباله رو سبک کاپابلانکا نامید. کتاب آموزشی مراحل سه گانه شطرنج نوشته کاپابلانکا به فارسی ترجمه شده است.

4- الکساندر آلخین (1946-1893)

در روسیه متولد شد، اما بعد از انقلاب روسیه تابعیت فرانسه را پذیرفت. در سال 1927 در یکی از طولانی ترین مسابقات قهرمانی جهان پس از 34بازی کاپابلانکا را شکست داد. آلخین عنوان خود را تا سال 1935 حفظ نمود در این سال به ایوه باخت اما 2 سال بعد در مسابقه انتقامی عنوانش را پس گرفت. آلخین تنها شطرنج بازی است که تا لحظه مرگ قهرمان جهان بود. خلاق ترین شطرنج باز تاریخ در سال 1946 در لیسبون و در کنار صفحه شطرنج از دنیا رفت! سبک بازی دینامیک گری کاسپاروف و میخائیل تال بیش از هر شطرنج بازی به آلخین نزدیک است.

آلخین دارای مدرک دکترا در رشته حقوق بود. آلخین درسال1933 موفق شد با 32 نفر یک مسابقه سیمولتانه ( همزمان ) چشم بسته را بازی کند که در آن زمان یک رکورد محسوب می شد.

5- ماکس ایوه ( 1981-1901)

در سال 1935 با یک امتیاز اختلاف آلخین را شکست داد، اما 2سال بعد عنوانش را به او واگذار کرد . کتاب «راه استادی در شطرنج » از این شطرنج باز هلندی که در زمان خود از برجسته ترین تئوریسین های شروع بازی به حساب می آمد، به زبان فارسی ترجمه شده است . ایوه در سال 1923 موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته ریاضی شد و در سال 1970 به عنوان رئیس فدراسیون جهانی شطرنج برگزیده شد .

6- میخائیل باتوینیک (1995-1911)

باتوینیک اولین قهرمان شطرنج شوروی و پایه گذار مکتب شطرنج این کشور می باشد. کارپوف و کاسپاروف از شاگردان مدرسه شطرنج باتوینیک، هستند از سال 1946 که باتوینیک به مقام قهرمانی جهان رسید تا به امروز تنها یک شطرنج باز غیرروس (بابی فیشر به مدت 3 سال ) موفق به رسیدن به مقام قهرمانی جهان شده است. فدراسیون جهانی شطرنج از 5 شطرنج باز برتر آن زمان ( باتوینیک، اسمیسلوف، ایوه، کرس و رشفسکی ) دعوت کرد تا در یک تورنمنت به مصاف هم بروند که باتوینک با قاطعیت به قهرمانی جهان دست یافت. باتوینیک دارای مدرک دکترا در رشته مهندسی الکترونیک بود .

7- واسیلی اسمیسلوف ( 1921)

در چهار سالگی شطرنج را از پدرش آموخت. در سال 1957 باتوینیک را شکست داد ، اما سال بعد عنوانش را از دست داد. اسمیسلوف دارای قدرت تاکتیکی، معلومات شروع بازی و تکنیک آخر بازی بالا بود. اسمیسلوف هنوز زنده است و در حالی که بیش از 80 سال سن دارد، در برابر حریفان قوی مبارزه می کند، به تماشای مسابقات می آید و بازیها را برای تماشاچیان تفسیر می کند.

8- میخائیل تال ( 1992-1936)

معروف به " جادوگر ریگا " تهاجمی ترین شطرنج باز تاریخ به حساب می آید. تال در سال 1960 باتوینیک را شکست داد، اما یک سال بعد در حالی که از بیماری کلیوی رنج می برد، قهرمانی جهان را دوباره به باتوینیک واگذار کرد. تال در سن 56 سالگی به دلیل ناراحتی مزمن کلیوی از دنیا رفت.

9- تیگران پطروسیان (1984-1929)

شطرنج باز ارمنی که در تفلیس گرجستان متولد شد به دلیل سبک بازی بسیار محکمش به تیگران آهنین معروف شد. در سال 1963 باتوینیک را شکست داد و قهرمان جهان شد. سه سال بعد از عنوانش دربرابر اسپاسکی دفاع کرد، اما در سال 1969 عنوانش را به اسپاسکی واگذار کرد.

10- اسپاسکی ( 1937- )

متولد لنینگراد که آثار نبوغ در بازیهای نوجوانی وی مشخص است. در سال 1969 قهرمان جهان شد و سه سال بعد درسال 1972 در جنجالی ترین مچ قهرمانی جهان، عنوانش را به بابی فیشر آمریکایی واگذار کرد. او اکنون تبعه فرانسه است و در مسابقات ظاهر می شود .

11- رابرت جیمز(بابی)فیشر( 1943)

از شش سالگی شطرنج را آموخت. در سیزده سالگی دریکی از درخشان ترین بازیهای تاریخ شطرنج «برن» را شکست داد. در چهارده سالگی قهرمان آمریکا ودر 15 سالگی استاد بزرگ شد. کار بزرگی که فیشر در شطرنج جهان انجام داد این بود که در مسابقاتی که اکثر شطرنج بازان حاضر در آن روس بودند، توانست بالاتر از روسها قرار بگیرد(روسها در بعضی از مسابقات تحت فشار مأموران امنیتی شوروی ناچار به تبانی با یکدیگر بودند). مسابقه مقدماتی قهرمانی جهان در سال 1971 به پیشنهاد فیشر به روش حذفی انجام شد. فیشر با نتایج باور نکردنی تایمانوف و لارسن و تیگران پطروسیان را شکست داد تا به فینال قهرمانی جهان راه یابد. فیشر اخیراً از سوی دولت آمریکا تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است و هم اکنون به ایسلند پناهنده شده است.

12- آناتولی کارپوف (1951)

شطرنج را از چهار سالگی آموخت. هنگامی که در 12 سالگی به مدرسه شطرنج با توینیک وارد شد، در سال 1969 در 18 سالگی به عنوان قهرمان جوانان جهان و در سال 1975 به عنوان قهرمانی جهان دست یافت . پس از 10 سال حفظ این عنوان، در سال 1985 در برابر کاسپاروف شکست خورد.

13- گری کاسپاروف ((1963

در باکو از پدری آذربایجانی و مادری ارمنی به دنیا آمد. در 6 سالگی شطرنج را آموخت و در هفت سالگی به تیم کانون پیشاهنگان باکو و در دوره نوجوانی به مدرسه شطرنج باتوینیک راه یافت. در سیزده سالگی قهرمان جوانان شوروی شد. در شانزده سالگی به عنوان استاد بین المللی ودر هفده سالگی به عنوان استاد بزرگی دست یافت. در سال 1984 به عنوان مدعی قهرمانی جهان مقابل کارپوف ایستاد، اما این رویارویی پس از 48 بازی نیمه تمام ماند ولی در سال 1985 قهرمان جهان شد و در سال 2005 پس از فتح تورنمنت معتبر لینارس و در حالی که همچنان با اختلاف فاحش نسبت به سایرین در صدر لیست ریتینگ بین المللی قرار داشت، از شطرنج حرفه ای خداحافظی کرد.

13- ویسواناتان آناند ((1969

استاد بزرگ شطرنج اهل هندوستان و قهرمان فعلی شطرنج جهان است که این عنوان را در سال 2012 با پیروزی در تورنمنت قهرمانی جهان فیده در برابر بوریس گلفاند بدست آورد. هم چنین او در سال 2008 با شکست ولادیمر کرامنیک به این مهم دست یافته بود.

آناند نخستین شطرنجباز از کشوری آسیایی است که قهرمان شطرنج جهان شده است. او در 14 سالگی جوان ترین استاد بین المللی شطرنج هند شد و در 16 سالگی جوانترین قهرمان شطرنج این کشور شد.

 

گردآوری شده از:

چطور

سایت شطرنج فارسی

 

 

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/451928
صعود یک پله‌ای شطرنج ایران در جهان/ مقصودلو در صدر جدول

صعود یک پله‌ای شطرنج ایران در جهان/ مقصودلو در صدر جدول

مقصودلو سه پله صعود کرد/ سارا خادم‌الشریعه در صدر جدول

مقصودلو سه پله صعود کرد/ سارا خادم‌الشریعه در صدر جدول

اعلام خداحافظی خادم‌الشریعه رسمی نیست/ فیرزوجا تغییر تابعیتش را اعلام نکرده است

اعلام خداحافظی خادم‌الشریعه رسمی نیست/ فیرزوجا تغییر تابعیتش را اعلام نکرده است

رقابت شطرنج‌بازان ناشنوا در مسابقات یادواره سردار دل‌ها

رقابت شطرنج‌بازان ناشنوا در مسابقات یادواره سردار دل‌ها

‏من که سرباز توأم ‏ مات چرا؟‏کیش چرا؟!/ سایه شوم مهاجرت در میان نابغه‌های شطرنج!

‏من که سرباز توأم ‏ مات چرا؟‏کیش چرا؟!/ سایه شوم مهاجرت در میان نابغه‌های شطرنج!

مقصودلو و طباطبایی به 2 برد و 2 باخت رسیدند

مقصودلو و طباطبایی به 2 برد و 2 باخت رسیدند

انصراف بانوی شطرنج ایران از رقابت با حریف رژیم صهیونیستی

انصراف بانوی شطرنج ایران از رقابت با حریف رژیم صهیونیستی

پست مهم کامبوزیا در فدراسیون جهانی شطرنج

پست مهم کامبوزیا در فدراسیون جهانی شطرنج