دوشنبه  25  شهریور  1398
يكشنبه , 27 مرداد 1398 ساعت 19:30

غیبت داوران بسکتبال ایران در جام جهانی چین

داوران بسکتبال ایران جایی در میان داوران جام جهانی 2019 چین ندارند.

به گزارش خبرنگار حوزه توپ و تور گروه ورزشی خبرگزاری آنا، رقابت‌های جام جهانی بسکتبال 2019 چین شهریور 98 برگزار می‌شود اما در میان 56 داور حاضر در این مسابقات اثری از داوران ایرانی دیده نمی‌شود.

فدراسیون جهانی بسکتبال این داوران را از 40 فدراسیون ملی انتخاب کرده است و نکته جالب این‌که تمامی این داوران نزدیک به 10 سال و حتی بیش از این سابقه قضاوت در میدان‌های بین‌المللی را داشته‌اند. مسئله مهم این‌که غیبت داوران ایرانی چرا برای دومین دوره متوالی جام جهانی حس می‌شود؟

داوران ایرانی در جام جهانی 2014 اسپانیا هم غایب بودند و در مهم‌ترین عرصه جهانی بسکتبال که باارزش‌تر از المپیک قلمداد می‌شود حضور ندارند. شکی نیست که نحوه قضاوت ایرانی‌ها آن‌قدر ضعیف نیست که فیبا نخواهد از میان آن‌ها داور انتخاب کند بلکه روابط کاری-‌بین‌المللی در این مسیر مهم است. کمیته داوران بسکتبال ایران باید گام‌هایی را بردارد که بر مبنای آن داوران کشورمان الیت شوند و به آن‌ها مجوز قضاوت در دیدارهای بین‌المللی داده شود.

بسیاری معتقدند پس از جدایی امیرحسین واحدپور از ریاست کمیته داوران، ورژ آبکاریان به‌اندازه او مؤثر نبود و داوران الیت ایران در عرصه بین‌المللی دیده نشدند. این موضوع هم مطرح شده که برای حذف محمد دوست داور کشورمان، فدراسیون بسکتبال به فیبا آسیا نامه نوشت که البته این موضوع تکذیب یا تأیید نشد.

در این میان باید به این نکته اشاره کرد که معیار حضور در جام جهانی و رقابت‌های مهم بین‌المللی بسکتبال عملکرد داوران در مسابقات قبلی است و فیبا بر اساس گزارش‌هایی که ناظران از عملکرد داوران ارائه می‌کنند دست به انتخاب داوران می‌زند. صادق قنبری و محمدرضا صالحی داوران بین‌المللی کشورمان به این موضوع اشاره کرده‌اند.

پس از آبکاریان، پیام سیفی‌زاده دومین مسئول کمیته داوران فدراسیون بسکتبال است و برای آن‌که چهار سال دیگر همانند امروز افسوس نخوریم باید برای داوران از حالا تصمیم گرفته و این تصمیمات اجرایی شود.

باید به این نکته مهم اشاره کنیم که رئیس کمیته داوران بسکتبال فیبا آسیا، هروس آوانسیان است که در جام‌های جهانی 2006 و 2010، نماینده داوران بسکتبال ایران بود و قضاوت‌های خوبی را ارائه کرد ولی فدراسیون بسکتبال ایران و در رأس آن سید رامین طباطبایی نتوانسته ارتباط خوبی را با وی ایجاد کند تا داوران ایرانی حسرت قضاوت در جام جهانی را نخورند.

فراموش نکنیم داوری چون امیرحسین صفرزاده که در رقابت‌های جهانی پسران زیر 16 سال قضاوت کرد در مسیر پیشرفت و حضور در جام جهانی حمایت لازم را ندید تا امثال وی مهم‌ترین میدان جهانی برای قضاوت را از دست بدهند.

انتهای پیام/4051/4048/

http://ana.ir/i/411076
اتفاقات جدید در جام جهانی بسکتبال

اتفاقات جدید در جام جهانی بسکتبال

علت دعوت نشدن داوران بسکتبال ایران به جام جهانی

علت دعوت نشدن داوران بسکتبال ایران به جام جهانی

دستمزد کم فدراسیون بسکتبال به داوران

دستمزد کم فدراسیون بسکتبال به داوران

تمدید مدرک بین‌المللی داوران بسکتبال با ویلچر ایران

تمدید مدرک بین‌المللی داوران بسکتبال با ویلچر ایران

اسامی داوران مسابقه تیم ملی ایران اعلام شد

اسامی داوران مسابقه تیم ملی ایران اعلام شد

ضعف داوران عامل باخت به چین/ پشتوانه‌سازی نیاز اصلی  پیشرفت بسکتبال

ضعف داوران عامل باخت به چین/ پشتوانه‌سازی نیاز اصلی پیشرفت بسکتبال