دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

دستورالعمل فیفا برای رسیدگی به پیامدهای ویروس کرونا

پنجشنبه 21 فروردین 1399 ساعت 00:05
فیفا دستورالعملی را تصویب کرده که به طور قانونی به پیامدهای ایجاد شده از سوی ویروس کرونا رسیدگی می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، سایت فیفا در گزارشی مبسوط پیامدهای قانونی که به واسطه شیوع ویروس کرونا لازم است تا از سوی تمامی اعضای زیرمجموعه‌اش رعایت شود را اعلام کرد.

در این گزارش آمده است: به دنبال اختلال بی سابقه‌ای که همه‌گیری ویروس کرونا «COVID-19» در همه سطوح فوتبال به وجود آورده، فیفا روی یک سری توصیه‌ها و رهنمودها کار کرده است تا بتواند با استفاده از آن‌ها با عواقب ناشی از این بیماری همه‌گیر به ویژه در مورد قراردادهای بازیکنان و به طور کلی پنجره‌های نقل و انتقالات مقابله کند.

 

این کار با مشورت با ذی‌نفعان مختلف از طریق کارگروه این سازمان به ریاست معاون و رئیس کمیته ذی‌نفعان فیفا، «ویتوریو مونتاگلیانی» و همچنین نمایندگان باشگاه‌ها، بازیکنان، لیگ‌ها ، انجمن‌های ملی و کنفدراسیون‌ها انجام شده است. مجموعه اصول به اتفاق آرا توسط کارگروه مصوب شده است و توسط دفتر شورای فیفا مورد تأیید قرار گرفت.

جیانی اینفانتینو رئیس فیفا در همین رابطه اظهار کرد: «شیوع «COVID-19» به طور واضح تمام شرایط واقعی پیرامون فوتبال را برای این فصل تغییر داده است. بنابراین فیفا به همراه ذی‌نفعان، ایده‌ها و پیشنهادهای عملی برای مقابله با این شرایط جدید ارائه داده‌اند. سکون مشکلی را برطرف نمی‌کند، باید برای ثبات و شفافیت فوتبال برای آینده‌ای نزدیک پیش‌بینی درستی شود. امیدواریم که این تلاش مشترک تحت رهبری فیفا بتواند نمونه مثبتی از چگونگی گردهم آمدن فوتبال و ارائه اتحاد، همبستگی و روحیه سازش را نشان دهد تا بتواند با اوقات چالش برانگیز مقابله باشد. قبل از فرا رسیدن این زمان‌ها، همه چیز باید برای عوامل واضح باشد، به ویژه در حال حاضر چون سلامتی در وهله اول فوتبال است.»

در ذیل خلاصه‌ای از دستورالعمل‌های اصلی تصویب شده ارائه می‌شود که فیفا امیدوار است و انتظار دارد در سراسر جهان دنبال شود.

منقضی شدن و شروع قراردادهای بازیکن:

قراردادهای برخی بازیکنان معمولاً با پایان فصل و تاریخ انقضا که همزمان با پایان فصل است، به پایان می‌رسد. با تعلیق فعلی بازی‌ها در بیشتر کشورها، اکنون واضح است که همگان فکر می‌کردند، فصل جاری پایان می‌یابد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که قراردادها تا زمانی پایان یابد که فصل به پایان می‌رسد. لازم است مطابق با قصد اصلی طرفین در هنگام عقد قرارداد باشد و همچنین باید از انسجام و ثبات ورزشی حمایت کند.

یک اصل مشابه در مورد قراردادهایی که از آغاز فصل جدید شروع می شوند، صدق می‌کند، به این معنی که لازم الاجرا شدن چنین قراردادهایی به تأخیر می‌افتد تا اینکه فصل بعد رسماً شروع شود.

قراردادهای استخدامیکه قابلیت اجرایی ندارند:

شیوع «COVID-19» به وضوح تأثیر عمده‌ای بر درآمد باشگاهها داشته است، به ویژه از آنجایی که نمی‌توان بازی کرد. فوتبال نیز مانند سایر بخش‌های اقتصاد باید راه‌حل‌های منصفانه و عادلانه متناسب با این شرایط را پیدا کند، امیدواریم با هدف حفظ شغل و دستیابی به تعادل عادلانه و معقول منافع بین بازیکنان و باشگاه‌ها این موضوع اجرایی شود.

بر این اساس ، فیفا باشگاه‌ها و بازیکنان را به شدت تشویق می‌کند تا در دوره‌ای که فوتبال به حالت تعلیق درآمده ، توافق‌نامه‌ها و راه‌حل‌هایی متناسب با شرایط کشورشان را پیدا کنند.

در حالی که در درجه اول وظیفه احزاب مربوطه در سطح ملی است که راه‌حل‌هایی را برای متناسب کردن شرایط کشور خود پیدا کنند، فیفا توصیه می‌کند که همه جنبه‌های هر قرارداد را از جمله اقدامات دولت برای حمایت از باشگاه‌ها و بازیکنان به شکلی یک دست نگاه کنید. اینکه چه پرداخت‌هایی باید معوق شود یا کاهش یابد و چه پوشش بیمه‌ای ممکن است وجود داشته باشد.

اگر احزاب نتوانند به توافق برسند و در نتیجه مواردی به فیفا ارجاع شود، عواملی که مورد بررسی قرار می‌گیرند موارد زیر را شامل می‌شود:

 

*آیا تلاش واقعی باشگاه برای دستیابی به توافق با بازیکنان وجود داشته است.
*وضعیت اقتصادی حقیقی باشگاه چگونه است؟
*تناسب هرگونه تعادل در قراردادهای بازیکنان 
*وضعیت درآمد خالص بازیکنان بعد از هرگونه تنظیم قرارداد 
*عدالت در پرداختی‌ها به بازیکنان به طور مساوی رفتار شده یا نه!

به این ترتیب فیفا امیدوار است که بتواند راه‌حل‌هایی منصفانه و متعادل را برای هر دو طرف قرارداد پیدا کند.

پنجره‌های نقل و انتقالات:

 

با توجه به نزدیکی به پنجره‌های نقل و انتقالات، دوباره لازم است که وضعیت نظارتی عادی با شرایط واقعی جدید تنظیم شود. بر این اساس، فیفا انعطاف‌پذیر خواهد بود و اجازه می‌دهد تا تاریخ پنجره‌های نقل و انتقالات مربوطه جابه‌جا شوند، بنابراین آن‌ها بین پایان فصل قدیمی و شروع فصل جدید قرار می‌گیرند.

در همین زمان، فیفا سعی خواهد کرد تا در صورت امکان، سطح هماهنگی کلی را تضمین کند و همچنین نیاز به محافظت از نظم، یکپارچگی و عملکرد صحیح مسابقات را در نظر داشته باشد تا نتایج ورزشی هر رقابت ناعادلانه نباشد.

پیشینه و جزئیات بیشتر در مورد دستورالعمل‌های مصوب دفتر شورای فیفا در سند تنظیم مقررات فوتبال «COVID-19» قابل رؤیت است.

انتهای پیام/4048/

http://ana.ir/i/481747
حمایت ستارگان فوتبال جهان از قهرمانان مبارز با ویروس کرونا

حمایت ستارگان فوتبال جهان از قهرمانان مبارز با ویروس کرونا

فقدان اتحاد فوتبالی ایرانی برای کاهش دستمزدهای بازیکنان

فقدان اتحاد فوتبالی ایرانی برای کاهش دستمزدهای بازیکنان

برگزاری مسابقات به استقبال خطر رفتن است/ آماده حمایت مالی از تمامی اعضای فیفا هستیم

برگزاری مسابقات به استقبال خطر رفتن است/ آماده حمایت مالی از تمامی اعضای فیفا هستیم

اسناد مدیران فیفا فاش شد/ قراردادهای جدید بازیکنان تا پایان مسابقات اثری ندارد

اسناد مدیران فیفا فاش شد/ قراردادهای جدید بازیکنان تا پایان مسابقات اثری ندارد

برنامه مهیج فیفا برای جلوگیری از تأخیر در جام جهانی قطر

برنامه مهیج فیفا برای جلوگیری از تأخیر در جام جهانی قطر

راهکار جدید فدراسیون جهانی فوتبال برای نابودی کرونا/ وقتی فیفا دست به دامان ستاره‌ها می‌شود

راهکار جدید فدراسیون جهانی فوتبال برای نابودی کرونا/ وقتی فیفا دست به دامان ستاره‌ها می‌شود

فوتبال زنده خواهد ماند اما متفاوت با قبل/ سلامت از هر چیزی مهمتر است

فوتبال زنده خواهد ماند اما متفاوت با قبل/ سلامت از هر چیزی مهمتر است