پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

وقتی رقابت در زمین مسابقه با همبستگی عوض می‌شود/ اتحاد جهانی فوتبالی برای نابودی کرونا

دوشنبه 18 فروردین 1399 ساعت 00:05
بحران ویروس کرونا باعث شده تا هواداران فوتبال با همکاری باشگاه‌ها درصدد نابودی این ویروس با یکدیگر متحد شوند و همبستگی جایگزین رقابت درون زمین شود.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، سایت فیفا در گزارشی مبسوط به این موضوع پرداخته که فوتبال در حقیقت تنها یک ورزش نیست بله با نگرشی دقیق یکی از مباحث مهم آن مرگ و زندگی است که با شیوع ویروس کرونا «COVID-19» می‌تواند زندگی بسیاری از مردم را احیا کند و خطر ابتلا به این ویروس را کاهش و به داد افرادی برسد که اسیر آن شده‌اند.

در زمین فوتبال شاهد رقابت بازیکنان هستیم و در بیرون زمین عوامل مختلف از جمله مربیان، مدیران باشگاه، تماشاگران و بینندگان تلویزیونی درگیر حس رقابت بازیکنان هستند و به اشکال مختلف از تیمشان حمایت می‌کنند اما با شیوع ویروس کرونا عاشقان فوتبال فرصت تماشای ورزش مورد علاقه‌شان را از دست دادند و با تعطیلی مسابقات مواجه شدند. در ابتدا آن‌هایی که بدون فوتبال نمی‌توانند زندگی کنند برای آنکه دوباره این ورزش آغاز شود راه‌حل را در نابود کردن بیماری «COVID-19» دیدند و تلاش‌های خود را آغاز کردند. دامنه این کوشش‌ها آرام آرام گسترده شد و به جایی رسید که امروز افراد علاقه‌مند بیشتری به ورزش فوتبال در قطع زنجیره کرونا و نابودی آن مشارکت می‌کنند چون بخش کوچکی از کل جهان به ورزش فوتبال اختصاص دارد و توسط این بازی تعریف می‌شود اما قدرت آن برای ایجاد همبستگی فراوان‌تر از اندازه‌اش است.

جای تعجب ندارد که باشگاه‌های فوتبال و هواداران آن به چالش وحدت جهانی رسیده‌اند و یادآوری اتفاقاتی چون فاجعه هیلزبورو که پشتیبانی از هواداران لیورپول را همراه داشت یا همبستگی هواداران منچسترسیتی و منچستریونایتد در حمایت از کودکان «باسبی» که نمونه فوق‌العاده‌ای از اتحاد و یکدلی را به نمایش گذاشت. پس هر زمان که وقت با هم بودن است هواداران فوتبال آن را به نمایش می‌گذارند.

همبستگی و پشتیبانی

هواداران آبی و قرمز دو باشگاه منچستر با هشتگ «ACityUnited» یکپارچگی خود را نشان دادند و البته که این اتفاق تنها یک شعار نبود. مؤسسین این هشتگ جهانی متعهد شدند که 100 هزار پوند به بانک‌های مواد غذایی در منچستر کمک شود. هواداران این دو باشگاه یکی پس از دیگری برای تأمین این پول پیش قدم شدند و حمایت‌های مالی شکل واقعی گرفت. 

تعلیق مسابقات فوتبال که عمدتاً به صورت روزانه انجام می‌شد معلق شده بود و عملاً درآمدی ایجاد نمی‌شد که این موضوع به باشگاه‌ها و تمامی نهادهای مرتبط لطمه می‌زد و اجازه کمک باشگاه‌ها را به این طرح محدود کرده بود. با این حال سخنگوی یکی از بانک‌های معتبر انگلیس در پیامی اعلام کرد: «واریز پول به حسابی مشترک برای مبارزه با بیماری و گرسنگی ناشی از آن برای افراد نیازمند غیرمنتظره بوده است. باید از تمامی مردمی که با واریز پول باعث شدند تا با بیماری مقابله شود تشکر کنیم چون قدرت ما برای نابودی بیماری مضاعف کرده و این اتفاق نشان از همبستگی جامعه دارد.»

مارکوس راشفورد مهاجم منچستریونایتد قصد داشت 100 هزار پوند برای تأمین غذای کودکان آسیب‌پذیر که وعده‌های غذایی آن‌ها از طریق مدارس تهیه می‌شد و با تعطیلی اجباری مدارس غذا برای خوردن به سختی پیدا می‌کنند جمع کند که تا امروز بیش از 150 هزار پوند جمع شده است. این ستاره شیاطین سرخ به مجله تایمز گفت: «افرادی در شرایط بدتری از من قرار دارند. آن‌ها حتی غذا برای خوردن هم به دشواری پیرشان می‌آید. بنابراین می‌خواهم به آن‌ها کمک کنم و این حداقل کاری است که می‌توانم انجام دهم.»

ظهور اتحاد تیم‌های آبی و قرمز بندر لیورپول

اتحاد سرخابی تنها در منچستر شکل نگرفت. در شهر بندری لیورپول یکی از بانک‌های غذایی 40 هزار پوند از لیورپول دریافت کرد و 600 کیلوگرم محصولات غذایی تازه از اورتون گرفت. این مؤسسه خیریه که در انجام کارهای نیک و همبستگی درخشان بوده از مزایای ابتکار عمل مشترک طرفداران باشگاه‌های لیورپول و اورتون برای مقابله با فقر غذایی در این شهر شگفت‌زده شده بود. 

اقدام لازم برای مقابله با بحران «COVID-19» در لیورپول همانند منچستر ادامه یافت و تمامی جامعه خواستار اقدام فوری به دلیل تأثیر زیاد عدم حضور مجموعه‌های مسابقه و کاهش درآمد بودند. این واقعیت نیز درک شده است که تنهایی و انزوای اجتماعی که در حال حاضر مهم‌ترین مسائل در جامعه است نیز با تشدید بیماری همه‌گیر و عدم نتیجه‌گیری دولت روبرو می‌شود.

ای موضوع باعث شد تا هر دو باشگاه مهم بندر لیورپول به سرعت واکنش نشان دادند، در حالی که جوانان این شهر بندری برنامه‌های بنیادی برای مقابله با ویروس کرونا برداشتند. آن‌ها در حال نوشتن نامه‌ها و تهیه تصاویر برای ساکنان خانه‌های محلی هستند که در حال حاضر قادر به دریافت تمامی اخبار به خاطر نداشتن تکنولوژی لازم نیستند. در همین حال بازیکنان و کارکنان اورتون به طور مستقیم با برخی از هواداران در معرض خطر خود تماس گرفته‌اند تا به جای دلهره در خانه‌ها با ورود اخبار حمایتی یکایک آن‌ها را به وجد آوردند.

وحدت از قاهره تا ریو

مقابله با بیماری «COVID-19» با اتکا به فوتبال تنها در انگلیس نبوده که رقابت‌های باشگاهی در کنار این بحران جهانی کنار گذاشته شده است. به تازگی مشخص شده چگونه بازیکنان و هواداران غول‌های مصری یعنی باشگاه‌های الاهلی و الزمالک که رقابت شدیدی بین آن‌ها وجود داشته و رقیب سنتی یکدیگر هستند با انتشار پیام دست کمک به یکدیگر دهیم باعث ایجاد اتحادی مثال‌زدنی در قاهره  مصر شدند.

همچنین نمایشی چشمگیر از همبستگی در برزیل وجود داشته است. جایی که 4 باشگاه بزرگ و پر طرفدار فلامینگو، واسکودوگاما، فلومیننزه و بوتافوگو با شعار «اتحادی شاد برای غلبه بر ویروس کرونا» در حال جمع‌آوری بودجه برای بنیادی در برزیل هستند که به دلیل فعالیت‌های خود در راستای بهبود مراقبت‌های بهداشتی عمومی و ارتقای بهزیستی و گنجاندن اجتماعی از طریق علم چندین جایزه جهانی کسب کرده است. این پول توسط بنیاد برای درمان «COVID-19»، متوقف کردن انتشار آن، تولید کیت‌های تشخیصی و تأمین بودجه مرکز عفونت در دفتر مرکزی خود استفاده می‌شود.

انتهای پیام/4048/

http://ana.ir/i/481104
درگذشت مادر گواردیولا به خاطر ابتلا به ویروس کرونا

درگذشت مادر گواردیولا به خاطر ابتلا به ویروس کرونا

اجبار هیئت مدیره بارسلونا برای کاهش دستمزدهای ستارگان

اجبار هیئت مدیره بارسلونا برای کاهش دستمزدهای ستارگان

راهکار جدید فدراسیون جهانی فوتبال برای نابودی کرونا/ وقتی فیفا دست به دامان ستاره‌ها می‌شود

راهکار جدید فدراسیون جهانی فوتبال برای نابودی کرونا/ وقتی فیفا دست به دامان ستاره‌ها می‌شود

فوتبال زنده خواهد ماند اما متفاوت با قبل/ سلامت از هر چیزی مهمتر است

فوتبال زنده خواهد ماند اما متفاوت با قبل/ سلامت از هر چیزی مهمتر است