سه شنبه  12  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
اصغر مازیار در گفتگو با آنا:

چرخه استعدادیابی فوتبال ایران معیوب است/ تیم‌های یک باشگاه مستقل از هم عمل می‌کنند

پنجشنبه 01 اسفند 1398 ساعت 07:35
کارشناس فوتبال گفت: در زمینه استعدادیابی در رده‌های سنی چرخه فوتبال کشور معیوب است و سازوکار مشخصی برای حل این موضوع نداریم.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، فوتبال ایران در سال‌های اخیر با کمبود ستاره در سطح عالی مواجه شده است و کمتر شاهد آن هستیم که بازیکنان لژیونر کشورمان در لیگ‌های معتبر فوتبال جهان بازی کنند. تنها بازیکنی که در یکی از چند لیگ برتر فوتبال جهان حضور دارد، علیرضا جهانبخش است در حالی که در گذشته بازیکنانی چون علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا، وحید هاشمیان، آندرانیک تیموریان و ... در برترین لیگ‌های جهان بازی می‌کردند.

اصغر مازیار در خصوص کم شدن ستاره‌های فوتبال ایران در لیگ‌های معتبر جهان به خبرنگار ورزشی آنا اظهار کرد: بزرگ‌ترین مشکلی که فوتبال ایران با آن درگیر است، چرخه ناقص در سیستم آموزش  فوتبال پایه و استعدادیابی است. ما در این زمینه دچار ایراد هستیم و برای همین نمی‌توانیم بازیکنانی در سطوح بالای جهان تولید کنیم.

وی ادامه داد: پروسه جذب بازیکن و مربی در باشگاه‌های ایران، مسیر و مجرای منطقی ندارند. در باشگاه‌های زیادی بازیکنان انتخاب می‌شوند و بعد سرمربی مشخص می‌شود. این موضوع گویای چرخه معیوب فوتبال ایران است و ما در سازوکار باشگاهی دچار مشکل هستیم و برای همین نمی‌توانیم در سطح قاره آسیا و جهان بازیکنانی داشته باشیم که جزء ستاره‌های دنیا هستند.

کارشناس فوتبال با اشاره به این موضوع که علیرضا جهانبخش یک استثناء است، تصریح کرد: بعد از آنکه بازیکنان بزرگی چون دایی، کریمی، مهدوی‌کیا، هاشمیان، پاشازاده، تیموریان و ... موفق شدند در لیگ‌های خوب فوتبال جهان بازی کنند، دیگر بازیکنی که ظرفیت بالایی داشته باشد و بتواند در عالی‌ترین سطح باشگاهی جهان بازی کند، نداشته‌ایم.

وی با تأکید بر این موضوع که بسیاری از استعدادهای فوتبال ما انتخاب‌های درستی نداشته‌اند، خاطرنشان کرد: برخی بازیکنان فوتبال ما بعد از آنکه نسبت به سطح خود بازی‌های بهتری را ارائه می‌کنند، در رادار باشگاه‌های معتبر قرار می‌گیرند و پیشنهادات زیادی به آنها داده می‌شود. عمدتاً این بازیکنان راهی تیم‌های استقلال و پرسپولیس می‌شوند اما سیستم جذب این نفرات مناسب نیست و برای همین پس از مدتی، بازیکنان پرفروغ و عالی نیستند.

مازیار یادآور شد: یکی از باشگاه‌هایی که در سطح دنیا پروسه مشخصی برای درآمدزایی از استعدادهای فوتبال دارد، یوونتوس ایتالیاست. این باشگاه بازیکنان خوب دنیا در رده‌های سنی پایین را جذب می‌کند و آنها را به صورت قرضی به باشگاه‌های دیگر منتقل می‌کند. آن بازیکنان به صورت فیکس برای تیمی که قرضی به آن رفته‌اند بازی می‌کنند و وقتی به کیفیت مناسبی رسیدند به یوونتوس بازمی‌گردند. اگر آن بازیکن شرایط بسیار خوبی داشت که امکان دارد در یوونتوس بماند و اگر کمی سطحش پایین‌تر باشد، با مبالغ بالا به باشگاه دیگری فروخته می‌شود. این پروسه سود هنگفتی نصیب یوونتوس می‌کند.

وی افزود: متأسفانه بسیاری از باشگاه‌های ما، مدیرعامل مشخصی ندارند و میان تیم‌های بزرگسالان و پایه آنها فاصله زیادی وجود دارد، به شکلی که تیم‌ها به صورت جزیره‌های جداگانه عمل می‌کنند و به همین دلیل بسیاری از استعدادهای فوتبال ایران دیده نمی‌شوند. تا زمانی که ایرادات و معایب چرخه فوتبال ایران اصلاح نشود، نباید انتظار داشته باشیم بازیکنان شاخصی در فوتبال کشور تولید شوند.

انتهای پیام/4048/

http://ana.ir/i/473146
هدیه‌ای که جهانبخش به آن نیازی نداشت/ استفاده تبلیغاتی از اسم فوتبالیست‌های حرفه‌ای ایرانی

هدیه‌ای که جهانبخش به آن نیازی نداشت/ استفاده تبلیغاتی از اسم فوتبالیست‌های حرفه‌ای ایرانی

جهانبخش زننده سومین گل برتر لیگ انگلیس شد

جهانبخش زننده سومین گل برتر لیگ انگلیس شد

غیبت جهانبخش در ترکیب اصلی برایتون مقابل ولورهمپتون

غیبت جهانبخش در ترکیب اصلی برایتون مقابل ولورهمپتون

مسئولیت مهمی به مربی کروات واگذار شد/ کارنامه مربیگری اسکوچیچ ضعیف نیست

مسئولیت مهمی به مربی کروات واگذار شد/ کارنامه مربیگری اسکوچیچ ضعیف نیست

دی بیازی رزومه قابل قبول برای هدایت تیم ملی ایران ندارد/ بهترین گزینه مربی داخلی است

دی بیازی رزومه قابل قبول برای هدایت تیم ملی ایران ندارد/ بهترین گزینه مربی داخلی است

همه امید تیم ملی به لژیونرها نباشد

همه امید تیم ملی به لژیونرها نباشد