چهارشنبه  14  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

وقتی صداوسیما بازیچه دست یک گزارشگر می‌شود/ ورود تازه‌ واردها ممنوع!

يكشنبه 24 شهریور 1398 ساعت 11:52
چرخه بسته رسانه ملی برای جذب گزارشگران جوان باعث شد تا شاهد اشتباهات فاحش از سوی برخی گزارشگران پیشکسوت فوتبال باشیم.

به گزارش خبرنگار حوزه فوتبال گروه ورزشی خبرگزاری آنا، در اصطلاحات روزمره‌ای که وجود دارد تلویزیون را جعبه جادویی می‌خوانند؛ چون این رسانه قدرت زیادی دارد و مخاطبان میلیونی برنامه‌های آن اتفاقاتی را که پخش می‌شود، با دقت رصد می‌کنند و به تحلیل و بررسی آن می‌پردازند چراکه موج نفوذ آن در جامعه بسیار زیاد است.

در این میان برنامه‌های پرمخاطب بیشتر زیر ذره‌بین مردم قرار می‌گیرد و با گسترده شدن شبکه‌های اجتماعی مطالب بیشتر با انتقاد یا تشویق مواجه می‌شود. برنامه‌های ورزشی همواره بینندگان خود را دارد و ورزش فوتبال در زمره برنامه‌های پربیننده است. مردم با دقت به صحبت‌های گزارشگران تلویزیونی توجه می‌کنند و اگر گزارشی ضعیف باشد با انتقاداتی مواجه می‌شود که همراه با تمسخر نیز قرار می‌گیرد و در فضای عمومی و مجازی واژه «سوتی» بر روی گزارش گذاشته می‌شود.

عموم جامعه در زمره بینندگان مسابقات فوتبال که از صدا و سیما پخش می‌شود، قرار دارند و تا حدود زیادی از نحوه گزارش برخی گزارشگران به تنگ آمده‌اند و گلایه‌های خود را از طریق فضای مجازی مطرح کرده‌اند. سؤالی که برای فوتبال‌دوستان ایجاد شده و بارها آن را پرسیده‌اند این است که تا چه زمانی باید به گزارش‌های افرادی گوش دهند که اشتباهات آن‌ها کم نیست و چه دلیلی وجود دارد که در چرخه گزارشگران برنامه‌های فوتبالی شاهد حضور نیروهای جدیدی نباشیم.

در سال‌های اخیر گزارشگران با تغییر مواجه نشدند و با وجود آنکه برنامه «آقای گزارشگر» برگزار شد و افرادی به‌عنوان برترین شناخته شدند اما از آن‌ها در مسابقات فوتبال پخش زنده استفاده نشد. مسئله دیگری که وجود دارد این است که در برنامه پرمخاطب عصر جدید در بیشتر زمینه‌ها شاهد حضور استعدادهای مختلفی بودیم اما در زمینه گزارش تلویزیونی فرد مستعدی شرکت نکرد؛ چون این باور در جامعه وجود ندارد که فردی با دیده شدن در برنامه «عصر جدید» بتواند به صدا و سیما برسد و گزارشگر شود. در واقع اصرار مدیران شبکه‌های تلویزیونی به استفاده از گزارشگرانی که نمره خوبی از مردم نگرفته‌اند نامشخص است.

در بازی روز گذشته تیم‌های فوتبال رئال مادرید و لوانته که در چارچوب هفته چهارم لالیگا اسپانیا برگزار شد، علیرضا علیفر که به گفته خودش 25 سال است در تلویزیون مسابقات ورزشی را گزارش می‌کند، دچار اشتباه فاحشی که شد که به‌شدت جایگاه گزارشگران را متزلزل کرده و بسیاری معتقدند چنین اشتباهی احتمالاً عمدی بوده، اگرچه خود علیفر آن را رد کرده است.

علیفر در جریان دیدار رئال مادرید و لوانته اعلام کرد جلال حسینی در خط میانی تیم لوانته حضور دارد. این اشتباه بیش از اندازه بزرگ است چون ساده‌ترین هوادار فوتبال هم می‌داند جلال حسینی در تیم پرسپولیس حضور دارد و این فصل برای سرخ‌پوشان بازی کرده است. قوانین نقل و انتقال فوتبال هم اجازه نمی‌دهد بازیکنی که عضو تیم پرسپولیس است، بدون اجازه باشگاه و به‌صورت کاملاً ناگهانی به عضویت تیم لوانته درآید و به‌جای بازی در پست دفاع میانی که سالیان زیادی در این پست بوده به خط هافبک بیاید.

گزارشگران تلویزیونی بارها در برنامه‌هایی که در جعبه جادویی داشته‌اند، اعلام کرده‌اند پیش از شروع مسابقه وضعیت دو تیمی را که وظیفه گزارش بازی آن‌ها را پذیرفته‌اند بررسی می‌کنند تا اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشند و در حین گزارش با دست پر برای مخاطبان تلویزیونی حرف بزنند. علیفر هم مدعی شده به دلیل آنکه مسابقات تکواندو در حال پخش بوده او از طریق سایت اسکای اسپورت ترکیب دو تیم را پیدا کرد و وقتی با نام جلال حسینی مواجه شده روی نام او کلیک کرده و دیده اطلاعات این بازیکن ایرانی با عکس وی است.

علیرضا علیفر جلال حسینی

علیرضا علیفر جلال حسینی

توجیه علیفر اصلاً مورد قبول نیست چون اگر جلال حسینی به تیم لوانته می‌رفت این خبر در رسانه‌ها پخش می‌شد و فردی که مدعی است اخبار ورزشی را رصد می‌کند و سابقه‌ای 25 ساله در امر گزارش دارد، قطعاً متوجه می‌شود سایت اسکای اسپورت دچار اشتباه شده است. اینکه مخاطبان عمومی نمی‌توانند سایت اشاره شده را ویرایش کنند، توجیهی غیرمنطقی است و روابط عمومی شبکه ورزش هم علیفر را تا اطلاع ثانوی از گزارش محروم کرد تا مشخص شود او به چه دلیل این اشتباه را انجام داده است.

شائبه اشتباه عمدی علیفر بسیار زیاد است و او پس از دیدن عکس جلال حسینی قطعاً می‌دانسته که این بازیکن عضو باشگاه پرسپولیس است و برای باشگاه دیگری بازی نمی‌کند.این گزارشگر تلویزیونی با اشتباه خود باعث هجوم مخاطبان به صفحه جلال حسینی شده و کاپیتان پرسپولیس اعلام کرده کامنت‌ها و تماس‌های زیادی داشته است و اصلاً نمی‌تواند این اشتباه را باور کند.

بدون تردید باید مسئولان شبکه‌های تلویزیونی دقت زیادی در انتخاب گزارشگران خود داشته باشند و شرایط کاری آن‌ها را با دقت بررسی کنند تا پس از این شاهد اشتباهات عجیب و بزرگ نباشیم. علیرضا علیفر پیش از این نیز اشتباه عجیبی در جریان گزارش یکی از دیدارهای جام ملت‌های اروپا میان لهستان و ایرلند شمالی داشت و از اصطلاح «دولاب امیر» استفاده کرد که مدت‌ها در فضای مجازی مورد تمسخر قرار گرفت و برخی این اشتباهات را سوتی و گاف‌های وی در گزارشگری دانستند.

انتهای پیام/4051/4048/پ

http://ana.ir/i/415532
حدود 71 درصد مردم پای حسینیه تلویزیون در دهه اول محرم/ مراسم عزاداری، مداحی و نوحه‌سرایی پربیننده‌ترین برنامه با بیش از 52 درصد مخاطب

حدود 71 درصد مردم پای حسینیه تلویزیون در دهه اول محرم/ مراسم عزاداری، مداحی و نوحه‌سرایی پربیننده‌ترین برنامه با بیش از 52 درصد مخاطب

قدردانی خانواده شهید حججی از رسانه ملی برای اهمیت دادن به موضوع شهید و شهادت

قدردانی خانواده شهید حججی از رسانه ملی برای اهمیت دادن به موضوع شهید و شهادت

انتخاب گزارشگر دیدار ایران و ترینیداد و توباگو

انتخاب گزارشگر دیدار ایران و ترینیداد و توباگو

گفت و گو با مدیر ارشد ویکی‌پدیا درباره «امیردولاب» و سرهنگ علیفر

گفت و گو با مدیر ارشد ویکی‌پدیا درباره «امیردولاب» و سرهنگ علیفر

خاطره‌بازی با گاف ها و فریاد های سرهنگ علیفر

خاطره‌بازی با گاف ها و فریاد های سرهنگ علیفر

26/06/1398 07:30:58 ق.ظ
بنظرم ایشون ملت را بمسخره گرفته یا بعبارتی کم داره
25/06/1398 10:56:49 ق.ظ
بنظرم ایشون با بنگاههای شرط بندی کار میکنه
24/06/1398 01:55:17 ب.ظ
مگه میشه