دوشنبه  25  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس سابق کمیته داوران در گفتگو با آنا:

علی دایی با مدرک علیه قهرمانی حرف زد، حق با او بود/ هیچ وصله‌ای به داوران ایرانی نمی‌چسبد

چهارشنبه 14 شهریور 1397 ساعت 14:40
رئیس سابق کمیته داوران گفت: در قضیه اظهارات علی دایی درباره محسن قهرمانی و محروم شدن این داور، حق با دایی بود، چون مستند حرف زد.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، اظهارات جنجالی محسن قهرمانی در مورد قضاوت دیدار تیم‌های استقلال و راه‌آهن بازهم ذهن‌ها را متوجه داوری کرد، آنجا که قهرمانی عنوان کرد که در بازی استقلال و راه‌آهن به دلیل فحاشی تماشاگران استقلال عمداً گل صحیح آبی‌پوشان را مردود اعلام کرده است.

این اظهارات جنجالی، داوری را دوباره درصدر اخبار قرار داد و شایعاتی را متوجه قشر زحمتکش داوری کرد، قشری که با حداقل دستمزد و بیشترین تلاش سعی دارند بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

به همین بهانه به سراغ پرویز سیار کارشناس داوری رفتیم تا نظرش را در مورد اظهارات جنجالی قهرمانی و اتهامات مطرح شده علیه قشر داوری ایران جویا شویم.

سیار اظهار کرد: بنده اگر چیزی بدانم حتماً می‌گویم، اما قشر داوری ایران سالم‌ترین قشر جامعه است و هیچ وصله‌ای به آنها نمی‌چسبد، باید در مورد داوری تنها کارشناسان داوری اظهارنظر کنند نه مربی و بازیکن، بنابراین هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد داوران اعتبار و شخصیت خود را فدای پول کنند.

وی اضافه کرد: فقط در صورتی می‌شود علیه داوری صحبت کرد که با دلیل و سند باشد، نه اینکه هرکس از جای خود بلند شد شروع به انتقاد و وارد کردن اتهامات به قشر داوری کند.

این کارشناس داوری تصریح کرد: در آلمان هیچ مربی و بازیکنی حق ندارد علیه داوری حرفی بزند، حتی در برنامه‌های تلویزیونی، این موضوع باید در ایران تبدیل به اپیدمی شود که داوری شغل مهمی است و ممکن است اشتباهات سهوی رخ دهد اما داور هیچ وقت شرف خود را نمی‌فروشد.

سیار در پاسخ به این سؤال که در قضیه شکایت علی دایی از محسن قهرمانی و محروم شدن این داور حق را به کدام یک می‌دهید؟ بیان کرد: حق با علی دایی بود چون مستند حرف زد و مدارک لازم را داشت.

وی با تأکید بر اهمیت جوانگرایی در قشر داوری عنوان کرد: جوانگرایی یکی از اهداف مهم جامعه داوری است و داورانی که سنی از آنها گذشته، دیگر توان 20 سال پیش را ندارند.

انتهای پیام/ب/

http://ana.ir/i/309154