چهارشنبه  09  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج:

انتشار متن تفاهم‌نامه حج منوط به نظر طرف عربستانی است/ روایت حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر از چگونگی شناسایی شهید رکن‌آبادی

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج گفت: به علت محرمانه بودن، نظر دو کشور برای انتشار تفاهم‌نامه باید جلب شود، در شرایط فعلی نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج و رئیس سازمان حج و زیارت باید در جلسه‌ای با وزیر حج عربستان این موضوع را طلب کنند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام سید علی قاضی‌عسکر نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج شامگاه سه‌شنبه در برنامه جهان‌آرا در شبکه افق با اشاره به وظیفه صدا و سیما در امر اطلاع‌رسانی اظهار کرد: یکی از وظایف رسانه‌ای ملی این است که واقعیت را به گوش مردم برساند، ما نمی‌توانیم جلوی اظهارات دیگران را بگیریم اما اطلاعات دقیق را به مردم ارائه می‌کنیم و ملت عزیز ایران خودشان قضاوت کنند.

وی در مورد اظهارات برادر شهید رکن‌آبادی خاطرنشان کرد: بنده یکی از دوستان شهید رکن‌آبادی بودم و در این فاجعه یکی از بهترین دوستان خود را از دست دادم، همچنین خانواده این شهید همچون خود او انسان‌هایی کاملاٌ انقلاب هستند و برای ما محترم به شمار می‌آیند.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج ادامه داد: مطلب بیان شده مبنی بر اینکه ایران مسئولیت فاجعه منا را پذیرفته است مطلب خلاف واقعه است و بنده شخصاً تفاهم‌نامه‌های سه سال گذشته را همراه خود به این برنامه آورده‌ام، تا پیش از سال ٩٤ قرارداد سازمان حج عربستان به صورت یک تیپ مشخص بود اما بعد از فاجعه منا تفاهم‌نامه تیپ کنار گذاشته شد و آنچه مورد نظر ملت، رهبری و نظام بود مورد توجه قرار داده شد.

قاضی‌عسکر یادآور شد: در تفاهم‌نامه سال ٩٦ دو موضوع مورد توجه قرار گرفت، اولین نکته این بود که دولت عربستان موظف شد که امنیت، سلامت، حرمت و کرامت زائران ایرانی را حفظ کند، در مرحله بعد آنها معتقد بودند که فاجعه منا بررسی خواهد شد اما ما کتبا خواستار شدیم که به ما تعهد بدهند که فاجعه منا و کمیته حقیقت‌یاب باید کار خود را انجام و گزارش‌های لازم را ارائه کنند و حتی اعلام کردیم از آنجایی که یک سمت این اتفاق کشور ایران است باید در این کمیته حقیقت‌یاب از کشور ایران هم حضور داشته باشند که این امر محقق نشد.

وی در مورد امکان انتشار متن تفاهم‌نامه نیز افزود: به علت محرمانه بودن نظر دو کشور باید برای انتشار تفاهم‌نامه جلب شود، البته چنانچه بنده در پست قبلی خود حضور داشتم امروز متن تفاهم‌نامه را منتشر می‌کردم تا سوء تفاهم‌ها برطرف شود. به هرحال در شرایط فعلی حجت‌الاسلام نواب و آقای رشیدیان باید در جلسه‌ای با وزیر حج عربستان این موضوع را طلب کنند.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج تصریح کرد: ما یکسری امتیازات را در تفاهم‌نامه مدنظر قرار دادیم، در این تفاهم‌نامه از موضوعات اجرایی حج، آشپزخانه، پزشکی، ویزا و غرامت حواد حج مطرح شد، بنده به عنوان نماینده مقام معظم رهبری هیچ‌گاه تفاهم‌نامه‌ای ذلت بار امضا نکردم و برعکس ما سعی کردیم یک تفاهم‌نامه عزتمند را اجرا کنیم، در همان زمان وزیر حج عربستان رسما اعلام کرد که هیچ پیش شرطی برای حجاج حتی ایران نداریم و تنها در مسائل شرعی طرفین مذاکراتی خواهند داشت.

قاضی‌عسکر با بیان اینکه بعد از به آتش کشیدن سفارت عربستان ارتباطات دیپلماتیک ایران و عربستان قطع بود اضافه کرد: در گذشته دفتر نمایندگی سازمان حج در اول ماه شوال اجازه افتتاح داشت اما در مذاکرات قرار شد سریعاً این دفتر احداث تا کارها سریعا انجام شود، بر همین اساس توافق شد که کنسولگری ایران از چند روز قبل از ایام حج کار خود را در عربستان از سر بگیرد.

وی در مورد دیگر بنده‌های توافقات نیز گفت: در توافق جدید تعداد جمعیت زائران خود را اعلام کردیم، همچنین برگزاری جلسات در محل ساختمان‌های ایرانی‌ها بلامانع اعلام شد و این بدان معناست که مساله برائت را به راحتی می‌توانیم انجام دهیم، تنها موضوع دعای کمیل در بین‌الحرمین مدینه بود که موضوع مسئله امنیتی بود و عربستان به علت ترس از عملیات انتحاری نپذیرفت و قرار شد پس از ایجاد امنیت این موضوع هم عملیاتی شود.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج در مورد زمان وقوع فاجعه منا تصریح کرد: ما دو مسیر برای حجاج ایرانی داشتیم جوهره و سوق العرب و همیشه جمعیت ما از این دو سو می رفتند. شاهد بودم که ماموران سعودی جمعیت ما را به داخل چهارراه ۲۰۴ هدایت کردند و به مقامات سعودی این را اعلام کردیم.

قاضی‌عسکر با اشاره به سهل‌انگاری سعودی‌ها در مدیریت جمعیت و رخ دادن فاجعه منا یادآور شد: من نتوانستم چیزی بر عمدی بودن پیدا کنم اما مطمئن هستم سوء مدیریت وجود دارد. سوء مدیریت قطعی است چگونه ممکن است در خیابان بسته جمعیتی انبوه بیاید و حتی امکان آب پاشیدن روی سر این جمعیت و امکان تردد آمبولانس نباشد.

وی با بیان اینکه باید در واکاوی حقایق واقعیت را بگوییم تأکید کرد: همان موقع برخی گفتند ولیعهد عربستان با اتومبیلش آمده بود و مسیر تغییر داده شد اما اینگونه نبود. یا تصویری پخش شد که مربوط به آن سال نبود لذا مستندات باید به واقعیات نزدیک باشد؛ آرشیوی غنی در این باره داریم و اسناد و مدارک و فیلم‌ها و کارهای حقوقی که انجام دادیم منتشر خواهیم کرد.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج در زمان وقوع فاجعه منا با بیان اینکه امیدواریم با مذاکرات امسال حقوق شهدای منا به نتیجه برسد گفت: طرح دعوا در مجامع بین‌المللی باید از سوی وزارت خارجه صورت بگیرد. ما جلسات متعددی داشتیم؛ وقتی آقای رییسی دادستان بود جلسات گذاشتیم و با آقای منتظری این جلسات ادامه یافت. حتی بحث شد وکیلی در عربستان بگیریم و وزارت خارجه گفتند این هزینه را نداریم و ما این هزینه را تقبل کردیم و پول هم به وی پرداخت و وکالت‌نامه در مسقط امضا شد.

قاضی‌عسکر ادامه داد: هنوز این راه باز است و اگر دولت هزینه‌های این وکالت را قبول کند می‌توان به نتیجه رسید.

وی یادآور شد: عربستانی‌ها همراهی زیادی داشتند و مستند با ما کار کردند؛ حتی از آمریکا وکیلی پیش من آمد و گفت حاضر است وکالت این پرونده را قبول کند و من وی را معرفی کردم اما سازمان حج از منظر بین‌الملل نمی‌تواند مستقل این کار را کند.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج در مورد وضعیت شهدای فاجعه منا بیان کرد: خوشبختانه هیچ مفقودی از کشور ایران در عربستان وجود ندارد و تعداد مفقودی که وجود داشت تمام آنها نیز شناسایی شدند، حتی شهید رکن‌آبادی با آزمایش DNA دختر و برادر ایشان و حتی شکاف قبر و نشانه انگشتر این شهید شناسایی شد.

قاضی‌عسکر در مورد ناهماهنگی بین اعلام شهدا از سوی رئیس وقت سازمان حج و وزیر بهداشت تصریح کرد: حرف‌ها در آن دوره خیلی‌ها صحت نداشت، برخی معتقد بودند شهید رکن‌آبادی را دزدیدند و برخی معتقد بودند ایشان را زنده دیدند، خبری از اسرائیلی‌ها آمد که گنجی(شهید رکن‌آبادی) دریافت کردند که این خبر هم دروغ بود، آن دسته از جمعیت که در بیمارستان و هلال احمر بستری شدند زنده بودند و بقیه زائران تقریبا به شهادت رسیده بودند، امیداورایم پژوهش های زیادی در کمیته سازمان حج بدست بیاید تا مردم اطلاع کامل در این مورد را بدانند.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج در زمان وقوع فاجعه منا درباره ارائه مدارک فوت به خانواده شهدای منا عنوان کرد: گواهی فوت صادر شده اما گواهی‌ها در کنسولگری است و روابط که قطع شد در کنسولگری جده مانده است. اینجا پزشکی قانونی نیز در جریان امر هست و خانواده شهدای منا می توانند از آنجا نیز این موضوع را پیگیری کنند.

وی در خصوص کمرنگ شدن هرساله مراسم برائت از مشرکین گفت: بعد از حادثه سال ٦٣ در سال ٧٠ مذاکره‌ای صورت گرفت شد مبنی بر اینکه در محل عبور مردم این برنامه برگزار نشود و مراسم برائت در زمان پیامبر در همین مسیر منا برگزار می شده، بنابراین سعی کردیم تمام خیمه‌های اطراف به دستگاه صوتی مجهز کنیم و مراسم خیلی سریع برگزار شود، برائت یک امر قرآنی است و رهبری هم در آخرین پیام خود برائت از مشرکین را با موضوع فلسطین بیان کردند.

نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج تاکید کرد: برائت از مشرکین فقط برای ما نیست تمام مسلمانان باید این کار را انجام دهند و این مراسم هر سال باشکوه‌تر انجام می‌شود.

قاضی‌عسکر در پایان گفت: حقیقتا این حادثه که رخ داد بنده هر مقدار که در توان داشتم دنبال کننده این موضوع بودم و همه باید سرمایه‌گذار کنیم تا از سفر حج عمره بهره لازم را ببریم.

انتهای پیام/4072/

http://ana.ir/i/410367
عوامل مستند جنجالی ایکسونامی در جهان آرا چه گفتند؟/ آقایی: آنها که از لغو کنسرت عزا می‌گرفتند بخاطر مستند ما فریاد وااسلاما سر دادند!

عوامل مستند جنجالی ایکسونامی در جهان آرا چه گفتند؟/ آقایی: آنها که از لغو کنسرت عزا می‌گرفتند بخاطر مستند ما فریاد وااسلاما سر دادند!

دیپلماسی آمریکا پتانسیل مذاکره ندارد

دیپلماسی آمریکا پتانسیل مذاکره ندارد

بازگشت بیش از 60 هزار نفر از حجاج تا کنون به کشور

بازگشت بیش از 60 هزار نفر از حجاج تا کنون به کشور

آغاز بازگشت حجاج ایرانی از روز جمعه

آغاز بازگشت حجاج ایرانی از روز جمعه

رئیس سازمان حج و زیارت از تلاش‌های دست‌اندرکاران در ایام تشریق قدردانی کرد

رئیس سازمان حج و زیارت از تلاش‌های دست‌اندرکاران در ایام تشریق قدردانی کرد

شهدای مسجدالحرام و منا از یاد نرفته‌اند

شهدای مسجدالحرام و منا از یاد نرفته‌اند

مسئولان جمهوری اسلامی از خون شهیدان منا نخواهند گذشت

مسئولان جمهوری اسلامی از خون شهیدان منا نخواهند گذشت

توضیحات پلیس درخصوص بسته مشکوک در میدان تجریش/ شهرداری منطقه یک: تردد در تجریش عادی است
طراح ترور سردار سلیمانی در جریان سقوط هواپیما در افغانستان به هلاکت رسید
همه چیز در مورد ماموریت مطالعاتی دانشگاه آزاد/ دانشجویان دوره دکتری امکان حضور در این دوره را دارند؟
روحانی در ستاد قطعنامه 598 اصرار داشت که ایران بخشی از تمامیت ارضی خود را واگذار کند/ ولایتی زیر بار این ننگ نرفت و مقاومت کرد
دستگیری امیرحسین مقصود‌لو (تتلو) در ترکیه
متن تسلیت ویژه شهادت حضرت زهرا(س) برای ارسال پیامک
مسیر فروش نفت ایران در دوران برجام لو رفت/ تخفیف نجومی نتیجه اش مرگ بورس نفت است
وقتی وزیر مصوبه کمیسیون تلفیق را تکذیب می‌کند/ ماجرای پرداخت یارانه 72 هزارتومانی چه بود؟
ذبح عدالت در نهاد مجری عدالت/ تبرئه معنادار مدیران متخلف دانشگاه علوم پزشکی البرز در تعزیرات حکومتی!
صعود شهر خودرو به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا/ رحمتی، پنالتی انصاری‌فرد را مهار کرد