شنبه  03  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:

رفتار مأموران عربستان با زائران ایرانی نسبتاً مطلوب است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از رفتار مأموران دولت عربستان سعودی با زائران کشورمان تاکنون ابراز رضایت کرد و آن را «نسبتاً مطلوب» دانست.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از بعثه مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب گفت: از نظر فضای کلی باید گفت زائران ایرانی در عربستان مشغول عبادت و زیارت هستند و این روزها برای تشرف به مکه مکرمه و انجام عمره تمتع آماده می‌شوند.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری افزود: برخورد مأموران عربستانی تاکنون در مجموع، خوب و به طور نسبی مطلوب بوده؛ هرچند ممکن است در مواردی، مأموران امر به معروف و نهی از منکر این کشور برخوردشان با زائران این گونه نباشد.

وی درباره تدابیر پیش‌بینی شده برای زائران ایرانی در تشرف به مکه مکرمه گفت: همه زائرانی که از مدینه به مکه می‌روند، طبق برنامه، پس از پوشیدن احرام و اقامه نماز مغرب و عشاء در مسجد شجره، وارد میقات شده و با اتوبوس به سوی مکه حرکت می‌کنند. طبق فتوای مراجع شیعه، زائران خانه خدا شب هنگام از میقات به سوی مکه مکرمه حرکت می‌کنند و در صورت استفاده آقایان محرم از ماشین سرپوشیده در طول روز، قربانی کردن یک گوسفند به عنوان کفاره بر آنان واجب می‌شود.

سرپرست حجاج ایرانی خاطرنشان کرد: با توجه به آغاز پروازهای حجاج مدینه بعد به جده، این زائران به سه گروه تقسیم شده‌اند، گروه نخست که از ساعت 4 تا 10 صبح وارد جده می‌شوند، جمعیت بانوان به سرپرستی معین یا نیروهای اجرایی کاروان در میقات جحفه محرم شده و با اتوبوس‌های سرپوشیده به مکه می‌روند و مردان پس از استراحت در ایستگاه بین راهی به سوی مسجد جحفه حرکت می‌کنند.

وی، گروه دوم را زائرانی دانست که از ساعت 10 صبح تا 10 شب وارد فرودگاه جده می‌شوند که بانوان این گروه مستقیم به جحفه رفته و از آنجا به مکه اعزام می‌شوند، اما مردان در استراحتگاهی در مسیر جده به جحفه، چندساعتی می‌مانند تا از گرمای هوا کاسته شده و سپس به جحفه رفته و شب هنگام روانه مکه می‌شوند. مسئول بعثه مقام معظم رهبری درباره گروه سوم هم گفت: تمامی افراد این گروه که از 10 شب تا 4 صبح وارد جده می‌شوند مستقیم به جحفه رفته و با خودروهای سرپوشیده پس از احرام رهسپار مکه می‌شوند اما در صورتی که مردان درخواست کنند و احتمال ورود آنها هنگام طلوع آفتاب به مکه باشد، اتوبوس‌های مکشوف (روباز) در اختیار آنان قرار می‌گیرد. فاصله میقات جحفه تا مکه 192 کیلومتر و مدینه تا مکه 425 کیلومتر است.

وی با تأکید بر اینکه خدمتگزاران زائران در سازمان حج و زیارت افراد با انگیزه‌ای هستند، افزود: آنان همه تلاش خود را به کار بسته‌اند که بهترین‌های مقدور را برای زائران تأمین کنند.

سرپرست حجاج ایرانی در همین زمینه، اتوبوس‌های طرف قرارداد برای انتقال زائران را خودروهایی خوب با امکانات و تجهیزات مناسب توصیف کرد.

نواب که شب گذشته برای بازدید از وضعیت اعزام زائران ایرانی به مکه مکرمه در میقات مسجد شجره در نزدیکی مدینه حضور یافت، از برنامه‌ریزی‌ها و شرایط آنان برای احرام و اعزام نیز ابراز رضایت کرد.

وی گفت: برنامه‌ریزی های بعثه مقام معظم رهبری در امور فرهنگی از ماه‌ها قبل از اعزام زائران در قالب جلسات مختلف آموزشی و توجیهی آغاز شده و هنگام ورود آنان به مکه و مدینه هم ادامه می‌یابد و زمانی که طبق زمان‌بندی انجام شده زائر آمادگی می‌یابد به زیارت خانه خدا برود، به میقات رفته و محرم شود.

وی تصریح کرد: زمان احرام یک زمان طلایی برای زائر و نقطه عطفی در زندگی او است، زیرا او لباسی را به تن می‌کند که با این لباس سفید به پیشگاه خدا می‌رود.

وی در ادامه ،مردم ایران را مردمی شایسته خدمتگزاری دانست و تأکید کرد که وظیفه ما آن است، همواره در خدمت آنان باشیم، تذکرات و راهنمایی‌هایشان را بشنویم و پاسخگوی سؤالاتشان باشیم.

سرپرست حجاج ایرانی خاطرنشان کرد: حضور در مسجد شجره و هنگام احرام زائران نه‌تنها دلگرمی دادن به آنها است بلکه فرصتی را فراهم می‌کند تا مسئولان بعثه نیز از فضای معنوی و روح‌افزای زائران بهره ببرند.

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، در سال جاری حدود 86 هزار و 500 زائر ایرانی برای شرکت در مناسک حج تمتع وارد سرزمین وحی می‌شوند. از این تعداد، تاکنون حدود 20 هزار نفر وارد مدینه یا مکه شده‌اند.

انتهای پیام/4072/

http://ana.ir/i/405354
جغرافیای حرمین شریفین بسیار مهم است

جغرافیای حرمین شریفین بسیار مهم است

301 دستگاه اتوبوس جابه‌جایی مسافران در مکه مکرمه را به عهده دارند

301 دستگاه اتوبوس جابه‌جایی مسافران در مکه مکرمه را به عهده دارند

هیچ زائر بستری در مراکز درمانی نداریم

هیچ زائر بستری در مراکز درمانی نداریم

40 درصد زائران ایرانی حج تاکنون به عربستان وارد شدند

40 درصد زائران ایرانی حج تاکنون به عربستان وارد شدند

ورود بیش از 30 هزار حاجی ایرانی به سرزمین وحی

ورود بیش از 30 هزار حاجی ایرانی به سرزمین وحی

رئیس سازمان حج و زیارت: ما وکیل زائر در مطالبه و استیفای حقوق او هستیم

رئیس سازمان حج و زیارت: ما وکیل زائر در مطالبه و استیفای حقوق او هستیم

عربستان با افزایش سهمیه حج ایران موافقت کرد

عربستان با افزایش سهمیه حج ایران موافقت کرد

نخستین کاروان حجاج ایرانی وارد مکه شد

نخستین کاروان حجاج ایرانی وارد مکه شد