يكشنبه  29  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

نخستین کاروان زائران حج تمتع 98 عازم سرزمین وحی شدند

نخستین کاروان زائران حج تمتع 98 عازم سرزمین وحی شدند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حج و زیارت، نخستین کاروان زائران حج تمتع 98 در میان بدرقه رسمی مسئولان از جمله رئیس سازمان حج و زیارت، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از پایانه سلام فرودگاه امام خمینی (ره) صبح روز امروز عازم مدینه منوره شد.

این پرواز با 210 مسافر شامل 166 زائر و 44 نفر از کارگزاران و عوامل اجرایی حج تمتع انجام شد. بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده اعزام زائران ایرانی در قالب مدینه اول از ۱۷ تیرماه تا ۹ مردادماه جاری انجام خواهد شد و زائران مدینه دوم نیز از ۲۴ تیرماه تا ۱۴ مرداد عازم جده می‌شوند. عملیات بازگشت حجاج هم از 26 مردادماه مصادف با 16 ذی‌الحجه شروع و تا 17 شهریورماه به طول می‌انجامد. انجام تمامی عملیات اعزام و بازگشت حجاج توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» انجام می‌شود.

* برنامه‌ریزی مناسب در حوزه فرهنگی برای حجاج

حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ابتدای این مراسم با بیان اینکه حج سفری معنوی و عبادی است، ابراز امیدواری کرد که حجاج در سایه خدمات و تمهیدات اندیشیده شده از لحظه لحظه این ایام در کسب فیوضات معنوی بهره گیرند. در حوزه فرهنگی هم برنامه‌های مناسبی برای بهره‌گیری بیشتر حجاج از موسم حج تدارک شده است.

* عملیات حج تکلیفی شرعی برای کارکنان هما است

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) نیز در این مراسم گفت : پنج دهه است که هواپیمایی جمهوری اسلامی وظیفه خادمی حجاج بیت‌الله‌الحرام را دارد، در این مدت تمامی کارکنان فعال در هواپیمایی جمهوری اسلامی به عملیات حج به عنوان یک تکلیف شرعی نگاه می‌کنند و به آن نگاه اعتقادی دارند.

کاپیتان تورج زنگنه افزود: در عملیات انتقال حجاج به دنبال سودآوری نیستیم اما انتظار است در این پروژه ملی با این حجم و گستردگی در عین حال تنگناها و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها سایر دستگاه‌ها ما را یاری نمایند.

* تلاش سازمان هواپیمایی برای سفر آرام حجاج

رئیس سازمان هواپیمایی کشور نیز در ادامه گفت: انجام عملیات حج ،جزئی از ذات صنعت حمل و نقل هوایی است.

عابدزاده افزود: هزاران عملیات انجام می‌شود تا یک حاجی جابه‌جا شده و از فرودگاهی به فرودگاه دیگری برسد و ما امروز در میان محدودیت‌هایی که برای کشورمان ایجاد شده تمام تلاش و توان خود را به کار بسته‌ایم تا سفری امن و آرام را برای زائران و حجاج سرزمین وحی فراهم کنیم.

* ضرورت تبعیت از قوانین کشور میزبان در موسم حج تمتع

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور نیز طی این مراسم خطاب به زائران تأکید کرد: در مدتی که در سرزمین عربستان حضور دارند باید از قوانین و مقررات موضوعه آن کشور تبعیت کنند.

سردار مهری افزود: توجه به نکاتی که به زائران اطلاع‌رسانی شده چون حمل داروهای ممنوعه و موارد تخلفی و پرهیز بی‌توجهی و عدم رعایت قوانین این کشور ضرورتی مهم برای حجاج است.

* اعزام 30 هزار نفر از ترمینال سلام

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) هم در این مراسم گفت : امسال علی‌رغم مشکلات زیادی که وجود داشت، ارگان‌های خدمات‌دهنده با همدلی و گشاده‌رویی همکاری‌های لازم را داشتند و همه در این امر از یکدیگر سبقت می‌گرفتند که این خود موجب تسهیل و بهبود و ارتقا خدمات شد.

علی رستمی افزود: از امروز عملیات پروازی ما آغاز شده تا 30 هزار زائر از ترمینال سلام اعزام شوند در حالی که میزبان زائران 9 استان دیگر نیز از جمله البرز، قم، مرکزی، سمنان، لرستان و کردستان نیز خواهیم بود.

وی تصریح کرد: طبق جلسات متعددی که با سازمان حج و زیارت برگزار شد، تمام برنامه‌ها و هماهنگی‌های لازم برای آسایش و روان شدن امور انجام شده و این امر جز با همکاری مدیران کاروان‌ها و افراد خدمات‌دهنده پروازها امکان‌پذیر نبود.

انتهای پیام/4072/

http://ana.ir/i/403159
تعداد حجاج ایرانی حج امسال به 84 هزار نفر افزایش یافت

تعداد حجاج ایرانی حج امسال به 84 هزار نفر افزایش یافت

رئیس سازمان حج و زیارت: حجاج سوغات خود را از تولید داخل تهیه کنند

رئیس سازمان حج و زیارت: حجاج سوغات خود را از تولید داخل تهیه کنند

عملیات حج تمتع از 17 تیر ماه آغاز می‌شود

عملیات حج تمتع از 17 تیر ماه آغاز می‌شود

امسال همه حجاج با هواپیماهای ایرانی به عربستان اعزام می‌شوند

امسال همه حجاج با هواپیماهای ایرانی به عربستان اعزام می‌شوند

دیدار هیئت رئیسه فراکسیون حج مجلس با رئیس بعثه مقام معظم رهبری

دیدار هیئت رئیسه فراکسیون حج مجلس با رئیس بعثه مقام معظم رهبری