سه شنبه  26  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
حجت‌الاسلام پناهیان:

اهالی رسانه‌ ذات سفر اربعین را به گوش همگان برسانند

جمعه 25 مرداد 1398 ساعت 11:38
استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: اهالی رسانه‌ای که در مراسم اربعین شرکت می‌کنند تنها به سراغ اعمال و رفتارهای عاطفی نروند، سعی کنند در گزارش‌ها و اخبار خودشان ذات این سفر و فریاد حضرت زینب(س) را به گوش همگان برسانند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه صبح امروز در دومین روز از دومین گردهمایی بین‌المللی فعالان اربعین حسینی که در تالار قدس کتابخانه مرکزی حرم امام رضا (ع) اظهار کرد: اربعین فقط پاسداشت امام حسین(ع) نیست و تنها در این نفس اربعین محدود نمی‌شود.

وی افزود: اربعین هم پایان انحرافات و کج‌روی‌ها بوده و است و هم برای آغاز تمدن عظیم اسلامی آغاز است.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: وقتی بحث اربعین به میان می‌آید باید ستاد اربعین در تمامی شهرها و روستاها راه‌اندازی شود و این ستاد هم تمام سال فعال باشد چراکه ما موظف هستیم به این سفر و این مراسم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه امسال برای حضور در اربعین ویزا هم لازم نیست انتظار می‌رود حضور دو برابری زایران را در این مراسم شاهد باشیم چراکه راه باز شده است و علم برافراشته شده و حکم این زیارت مثل قبل نیست.

پناهیان خاطرنشان کرد: از همه تقاضا می‌کنم که از همین محرم ستادهای مردمی و ستادهای جمع‌آوری کمک در شهرستان‌ها راه بیندازد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: اربعین را یک سفر عاطفی نباید تلقی کرد باید بدانیم این سفر یک سفر برای آینده اسلام است و اهمیتش همان قدر بالا است که حضرت زینب(س) صبوری کرد تا این روز برافراشته شود.

وی ادامه داد: این همه ادعا در طول تاریخ داشتیم و همیشه گفتیم محب امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) هستیم بعد الان در راه اربعین قدم برنداریم؟ آن هم در زمانی که مقدمات برای حضور میلیونی در این مراسم فراهم است.

پناهیان تأکید کرد: ما الان یک فرصت داریم برای اینکه شعار خداپرستی و اخلاص و دین‌داری و غیره را با شرکت در مراسم اربعین فریاد بزنیم، نباید اربعین را تنها به ثواب و اعمال فرایض دینی بست داد، بزرگترین اقدام نجات‌بخش بشر را نباید به چند ثواب و تفریح تلقی کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: الان وقت نصرت اسلام و امام حسین(ع) و امام زمان(عج) است، اهالی رسانه‌ای که در این مراسم شرکت می‌کنند تنها به سراغ اعمال و رفتارهای عاطفی نروند، سعی کنند در گزارش‌ها و اخبار خودشان ذات این سفر و فریاد حضرت زینب(س) را به گوش همگان برسانند.

وی افزود: جدی گرفتن ماجرای اربعین باید در همین محرم به چشم بیاید و یک برخورد دیگری با اربعین شود و با سال‌ها قبل حتماَ اربعین امسال متفاوت باشد.

پناهیان گفت: احتمال دارد افراد نااهلی به این مراسم بیاید، وظیفه ما این است چنان ابعاد فرهنگی اربعین را قوی کنیم که آن فرد نااهل را هم اهل کرد و می توان از مناسک دیگر مانند مناسک حج الگو گرفت.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: فضای اربعین باید سرشار از معنویت باشد و اینگونه نباشد که یک فردی فقط بیایید در این راه پیاده‌روی کند و برود باید فضا به گونه‌ای باشد که اکثریت بتوانند از این مسیر بهره‌مند شوند.

وی گفت: غیبت در اربعین نباید بیشتر از سه سال بشود این را من نمی‌گویم ائمه ما این موضوع را گفتند باید فرهنگ تنبلی را از بین برد و برای چنین مراسم واجب و مهمی سنگ تمام گذاشت.

پناهیان بیان کرد: ما در اربعین بیش از پیش باید یاد امام زمان‌(عج) باشیم، بیش از پیش باید اربعین را رو به جلو نشان بدهیم، یک زمان کسی تصور نکند اربعین ریشه در عزای امام حسین(ع) دارد، نه، اربعین ریشه در حضور امام زمان(عج) است، یک ناظر خارجی وقتی به این مراسم نگاه می‌کند باید با خود بگوید اربعین امام حسین(ع) بهانه‌ای بود برای حضور حضرت حجت(عج)، الان که دیگر نمی‌شود شخص امام حسین(ع) را یاری کرد الان باید امام زمان(عج) را یاری کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: چه کسی از مردم یمن برای حضور در مراسم اربعین شایسته‌تر است؟ چرا نباید کاری کنیم که ابعاد جهان اسلام خودش را در این مراسم به زیبایی نشان دهد؟ پرچم‌های کشورهایی که در این مراسم شرکت می‌کنند باید برافراشته شود تا کفار بدانند ما همه برای یک هدف تلاش می‌کنیم، حتی شما هم می‌توانید پرچم کشور یمن را برافراشته کنید تا قوت قلبی برای مردم این کشور باشد و از سعودی‌ها ملعون انتقام بگیرد، در جهان اسلام باید به یمن، کشمیر، نیجریه و... توجه بسیار کرد و این سه کشور باید در مراسم اربعین امسال پر رنگ باشد و مسئولان به فکر تهیه پرچم این کشورها و توزیع آنها در این مراسم باشد.

وی ادامه داد: باید بدانیم که آن چیزی که در اربعین تا به الان بوده تازه آغاز ماجرای بوده است و ما از امسال تازه باید اقدامات جدید را شروع کنیم.

انتهای پیام/۴۰۷۲/

http://ana.ir/i/410679
چند نفر تا امروز برای سفر اربعین ثبت نام کردند؟

چند نفر تا امروز برای سفر اربعین ثبت نام کردند؟

اولین «سوگواره حماسی اربعین» برگزار می‌شود

اولین «سوگواره حماسی اربعین» برگزار می‌شود

خبر ترور علیرضا پناهیان تکذیب شد

خبر ترور علیرضا پناهیان تکذیب شد

مردم را از سیطره دولت و سرمایه‌داران نجات دهید / با شبکه‌سازی می‌توان هر مشکل مالی را حل کرد

مردم را از سیطره دولت و سرمایه‌داران نجات دهید / با شبکه‌سازی می‌توان هر مشکل مالی را حل کرد

نیروهای مسلح ایران برای تأمین امنیت مراسم اربعین حضوری فعال دارند

نیروهای مسلح ایران برای تأمین امنیت مراسم اربعین حضوری فعال دارند

رسانه محبوب مردم کدام است؟+اینفوگرافیک

رسانه محبوب مردم کدام است؟+اینفوگرافیک

حشدالشعبی و فرزندان ایران با خون خود اربعین را در برابر داعش حفظ کردند

حشدالشعبی و فرزندان ایران با خون خود اربعین را در برابر داعش حفظ کردند

اربعین بزرگترین پدیده فرهنگی، اجتماعی و مذهبی در جهان است

اربعین بزرگترین پدیده فرهنگی، اجتماعی و مذهبی در جهان است

امکان ارائه ويزای رایگان به فعالان رسانه‌ای حاضر در مراسم اربعین حسینی

امکان ارائه ويزای رایگان به فعالان رسانه‌ای حاضر در مراسم اربعین حسینی