پنجشنبه  01  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

«ساعت» در تالار حافظ به صدا در می‌آید

چهارشنبه 27 شهریور 1398 ساعت 19:21
نمایش «ساعت» به کارگردانی حمیدرضا هدایتی از ۷ مهرماه در تالار حافظ به صحنه می‌رود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از روابط عمومی نمایش ساعت، این اثر به کارگردانی حمیدرضا هدایتی که آثاری چون آنتیگونه و داخائو را در کارنامه کارگردانی خود دارد، این بار به سراغ متنی از نویسنده فرانسوی، امانوئل روبلس (Emmanuel Roblès) با ترجمه اصغر نوری رفته است.

امانوئل روبلس برنده جایزه ادبی فمینا فرانسه و جایزه گنکور است که بیش از ۳۰ اثر از جمله عشقِ بی‌پایان، پنجره و جزیره نامسکون، لورلوژهای پراگ، سایه و ساحل، مونسرا و ساعت را در کارنامه خود دارد.

روبلس اهل مدیترانه بود و با فرهنگ‌های فرانسوی، اسپانیایی و مغربی آشنایی کامل داشت؛ او را گردشگری بزرگ و انسان‌گرایی دل‌سوز که آثارش خشونتی باستانی را به تصویر می‌کشند می‌دانند، خشونتی که انسان‌ها را رودرروی هم قرار می‌دهد.

شخصیت‌های آثار وی مانند شخصیت‌های آندره مالرو و همینگوی دسته‌ای یاغی و انتقام‌جو هستند که با جملاتی ساده وصف می‌شوند. جملاتی که بحث‌های تئوریک خلاف قانون را در پی‌ دارند. مسئله خشونت در تئاتر روبلس به مراتب شدیدتر هم هست؛ فضای آثار او ظلم جلادها را ظالمانه‌تر و فریاد قربانیان را جان‌خراش‌تر نشان می‌دهد و دیالوگ‌ها در کششی ساده و بدون طمطراق و بدون هرگونه پیچیدگی و بسیار تحسین‌برانگیزند.

آن‌چه نمایشنامه ساعت را متمایز کرده است نه فقط ویژگی ساختاری آن، که نوع نگاه روبلس به محیط و روح نهفته در آن است، به گونه‌ای که تمام ویژگی‌های صوری و ساختاری متن تحت‌الشعاع ابعاد فکری و ایده‌های اثر قرارمی‌گیرد.

نوری مترجم این اثر کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه و کارشناسی ارشد ‌کارگردانی تئاتر است. او سال‌هاست با ترجمه رمان‌ها و نمایشنامه‌های نسل نوی نویسندگان و نمایشنامه‌نویسان فرانسوی، نقش پر رنگی در آشنا شدن ما با نویسندگان نسل اخیر فرانسه داشته است. 

نمایش «ساعت» به کارگردانی حمیدرضا هدایتی و تهیه‌کنندگی مهدی رشیدی از ۷ مهرماه، ساعت ۱۸ در تالار حافظ به روی صحنه می‌رود.

رویا میرعلمی، سوسن پرور، ناصر عاشوری، پیروز میرزایی، روزبه جعفری، سامی اسماعیلی، مهسا احمدپور، ایمان مومنی و حمیدرضا هدایتی بازیگران این اثر هستند.

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/416212
تالار حافظ میزبان «برنده خوشبخت یک عدد مزدا 3»

تالار حافظ میزبان «برنده خوشبخت یک عدد مزدا 3»

اعلام نمایش‌های روی صحنه در نهمین روز از جشنواره تئاتر فجر

اعلام نمایش‌های روی صحنه در نهمین روز از جشنواره تئاتر فجر

اجرای نمایش «شاه اُبو» تا پایان دی‌ماه

اجرای نمایش «شاه اُبو» تا پایان دی‌ماه

«داخائو» دی ماه در شهرزاد به صحنه می‌رود

«داخائو» دی ماه در شهرزاد به صحنه می‌رود