چهارشنبه  20  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
کارگردان ماهورا:

ماهورا از گمنامان جنگ می‌گوید

جمعه 13 مهر 1397 ساعت 14:43
کارگردان فیلم «ماهورا» گفت: این فیلم از مردمان عادی و گمنامی می‌گوید که درگیر جنگ بودند.

حمید زرگرنژاد در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا اظهار کرد: برای ساخت فیلم «ماهورا» تحقیقات زیادی داشتم. این تحقیقات چهار سال طول کشید و پس از آن توانستم این واقعه تاریخی را که روایتی بر پایه پیوند آیین‌ها و سنت‌ها است، به فیلمنامه تبدیل کنم. روایتی که برای من خیلی مهم و تأثیرگذار بود.

وی اظهار کرد: فیلم سینمایی ماهورا پیش‌تولید بسیار سختی داشت، به صورتی که در چهار ماه یک روستا را روی آب‌های هور ساختیم. تعداد شخصیت‌های قصه زیاد بود‌. مدت سه ماه در چنین فضایی و در سرمای زمستان سپری کردیم. در این اثر، زیبایی هور در تصاویر هوایی و زیر آب برای اولین بار به این صورت دیده می‌شود. 

کارگردان ماهورا گفت: تمام سعی خود را کردیم که با کمبود بودجه و امکانات، فیلمی آبرومند و در شأن مخاطب بسازیم. فیلم ماهورا یک فیلم سیاسی نیست. از مردمان عادی و گمنامی می‌گوید که درگیر جنگ بودند. این فیلم به هیچ ارگان و سازمانی وابسته نیست؛ شاید به این دلیل مورد بی‌مهری قرار گرفت. امیدوارم مورد توجه مردم قرار بگیرد و با حضورشان در سالن‌های سینما از چنین آثاری حمایت کنند. امیدوارم فیلم ماهورا که با فیلمنامه‌ای پر افت و خیز، چهره‌های خوب، موسیقی برجسته، فیلمبرداری بی‌نظیر و صداگذاری حرفه‌ای و با زحمات زیاد دوستان ساخته شده، مورد توجه و حمایت مردم قرار بگیرد.

وی گفت: من همچنان به ساخت فیلم مستند علاقه‌مندم، ولی شرایط کار سخت شده است. کارها بر‌اساس توانایی افراد ساخته نمی‌شود و بر پایه ارتباط است. اصلاً مهم نیست که در کجا و چگونه کار کرده‌اید، فقط باید از کانال سلیقه برخی عبور کنید.ساخت فیلم ارزشی خیلی کم شده است؛ با این حال آثار خوبی مانند «مغزهای کوچک زنگ‌زده» و «تنگه ابوقریب» روی پرده هستند. 

این کارگردان سینما با انتقاد از وضعیت موجود در عرصه سینما گفت: در کشورهای پیشرفته، فیلم‌هایی که حافظ کیان خانواده و آرمان‌های مردم هستند حمایت می‌شوند ولی متأسفانه در کشور ما چه حمایتی می‌شود؟ افرادی هستند که در یک ظاهر سرشار از شعار و در پوشش برخی ارگان‌ها، سینما را به سمت سودهای کلان سوق می‌دهند. من فیلمنامه‌ای دارم که دو سال است تلاش می‌کنم مجوز ساختش را بگیرم، اما به خاطر یک‌سری اشکالات محتوایی این مجوز داده نمی‌شود. اخیراً که برای دیدن یکی از فیلم‌های در حال اکران به سینما رفتم، دیدم شبیه فیلمنامه من را ساخته‌اند و ایرادات به مراتب بیشتر و عمیق‌تری در آن فیلم هست. در این اوضاع به سمت سینمای دفاع مقدس نمی توانم بروم چون به کسانی که این ژانر در انحصارشان هست بر می‌خورد. سمت سینمای کمدی هم نمی‌توانم بروم چون آنجا هم در سیطره یک جمع خاص است.

انتهای پیام/4072/خ

http://ana.ir/i/315252
رسالت‌ حوزه هنری حمایت از فیلم‌های ارزشی است

رسالت‌ حوزه هنری حمایت از فیلم‌های ارزشی است

ساخت «به کودکان شلیک نکنید» با محوریت مقاومت

ساخت «به کودکان شلیک نکنید» با محوریت مقاومت

نمایش «می‌سی‌‌سی‌‌پی نشسته می‌میرد» در تالار وحدت 20 اجرا دارد

نمایش «می‌سی‌‌سی‌‌پی نشسته می‌میرد» در تالار وحدت 20 اجرا دارد