چهارشنبه  27  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

مسعود کیمیایی: عاشقانه پیری ندارد/ تهران برای من پر از رازهای تصویری است

دوشنبه 04 خرداد 1394 ساعت 15:16
مسعود کیمیایی گفت: «از مشروطیت تا به حال چه اتفاقی برای مردم شهر تهران افتاده، اینها همه روی هم تلمبار شده و شبیه به فرهنگ می‌شود، شبیه به ماندگاری می‌شود. ماندگاری در کنار شهر. شهر برای من این معنا را دارد. پر از زیبایی است، پر از راز است. تهران برای من پر از راز است.»

به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا، کارگردان فیلم ماندگار قیصر گفت: «من با فرهنگ مردم، حرکت تغییر شهر تهران را نگاه می‌کنم. تهران برای من کوچه پس کوچه‌ها و خیابان‌های تهران نیست این‌ها با مردم شهر شکل می‌گیرد.»

او افزود: «شما ببینید از مشروطیت تا به حال چه اتفاقی برای مردم شهر تهران افتاده این‌ها همه روی هم تلمبار شده و شبیه به فرهنگ می‌شود، شبیه به ماندگاری می‌شود. ماندگاری در کنار شهر. شهر برای من این معنا را دارد. پر از زیبایی ست، پر از راز است. تهران برای من پر از راز است.»

این کارگردان در خصوص اینکه برعکس کارگردانان جوان که می‌ترسند داستان فیلمشان را به سطح شهر بیاورند شما کماکان در فیلم‌هایتان به شهر می‌پردازید و دوربینتان را به سطح شهر می‌آورید گفت: «عاشقانه پیری ندارد.»

مسعود کیمیایی یکی از تاثیرگذار‌ترین، برجسته‌ترین و جریان ساز‌ترین چهره‌های سینمایی است. کیمیایی متولد ۷ مرداد ماه ۱۳۲۰ در تهران است. او با ساخت فیلم قیصر در سال ۱۳۴۸، برای نخستین بار دو قطب هنری و تجاری سینما را به هم پیوند داد و از آغازگران موج نو در سینمای ایران بود. اغلب آثار کیمیایی در ژانر اجتماعی - سیاسی است. او علاوه بر فعالیت‌های سینمایی، نوشتن رمان و شعر را نیز تجربه کرده‌است.

فیلم‌های سینمایی «بیگانه بیا»، «قیصر»، «دندان مار»، «تیغ و ابریشم»، «گروهبان»، «سلطان»، «سرب»، «جرم»، «محاکمه در خیابان»، «فریاد»، «اعتراض»، «متروپل» و... از جمله آثار این فیلمساز صاحب نام کشور است.

برنده جایزه بهترین کارگردانی در دومین جشنواره سینمایی سپاس تهران برای فیلم قیصر (۱۳۴۸)، نامزد شرکت در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم قیصر، نامزد جایزهٔ خرس طلایی جشنواره فیلم برلین برای فیلم دندان مار) ۱۹۹۱)، برندهٔ جایزهٔ تقدیر ویژه جشنواره فیلم برلین برای فیلم دندان مار (۱۹۹۱)، نامزد جایزهٔ شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز برای فیلم گروهبان (۱۹۹۲)، کاندید تندیس زرین بهترین طراحی صحنه و لباس از اولین دوره جشن خانه سینما برای فیلم سلطان، جایزه ویژه منتقدان برای فیلم جرم در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر، نامزد جایزه بهترین آنونس بخش مسابقه مواد تبلیغاتی فیلم‌ها از هشتمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم سرب، برندهٔ جایزهٔ سیمرغ بلورین بهترین فیلم در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم جرم (۱۳۸۹)، نامزد تندیس حافظ برای فیلم محاکمه در خیابان (۱۳۹۰) و... از افتخارآفرینی‌های این فیلمساز بزرگ است. بدون تردید، سینمای ایران در دهه‌های گذشته و تا سال‌ها و دهه‌های آینده همچنان از مکتب سینمایی کیمیایی بهره‌مند خواهند بود.

گزارش از: تهمینه بهرامعلیان

http://ana.ir/i/19929