دوشنبه  11  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
با برگزاری آیین اختتامیه در تالار وحدت؛

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به ایستگاه پایانی رسید

آیین اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر،آیین اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر شامگاه پنجشنبه اول اسفندماه در تالار وحدت برگزار شد.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله یاری مدیر کل دفتر موسیقی، هادی مظفری مدیرکل اداره هنرهای تجسمی، همایون امیرزاده رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت هنری، امین مؤیدی مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت هنری، علی ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، حسن ناهید، رازمیک اوحانیان، محمد سریر، محمدعلی بهمنی، فرزام شکاری، محمد جلیل عندلیبی، حسن ریاحی، صدیق تعریف، داود گنجه‌ای، اسماعیل کوثری، علیرضا میرعلی نقی، امیر عباس ستایشگر، قاسم افشار، هادی آذر، محمد طباطبایی و … از جمله مهمانان و مسئولان حاضر در مراسم جشنواره بودند.

 پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید، کلیپ مخصوص سپهبد شهید قاسم سلیمانی پخش شد. پس از آن ارکستر به رهبری نصیر حیدریان اجرای خود را با سرود جمهوری اسلامی ایران در حالی که جمعیت ایستاده بودند، آغاز کرد. «سرود پیروزی» با آهنگسازی همایون رحیمیان، قطعه «176» به یاد جانباختگان هواپیمای اوکراینی با آهنگسازی بهزاد عبدی و قطعه کلاسیک با آهنگسازی آنتونین دورژاک قطعات اجرایی در این بخش بود. 

آیین اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر

پس از پخش تیزر مخصوص جشنواره ، سید عباس سجادی به عنوان مجری این برنامه روی صحنه حاضر شد و به حضار خیر مقدم گفت.

بعد از آن گروه «گلداز» سیستان و بلوچستان روی صحنه رفتند. اجرای شاد گروه «گلداز» از سیستان و بلوچستان با دست زدن مرتب حاضران در تالار وحدت برگزار شد. گل محمد بلوچی خواننده، خداداد شکل زهی، نوازنده غیچک، رضوان بادروزه، نوازنده دهلک و نصیر احد ملازهی نوازنده تنبورک از اعضای این گروه بودند.

آیین اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر

سپس، اسماعیل امینی  بیانیه هیئت داوران را  قرائت کرد.در بخشی از این بیانیه آمده بود: زبان ترانه در عین مردمی­ بودن و سادگی، باید سالم باشد. استفاده از زبان شکسته در ترانه‌­ها تابع قواعد و ضوابطی است که در جای خود، تبیین شده است. حفظ سلامت زبان، با رعایت قواعد نحوی و استفاده از واژگان درست و متنوّع و نیز پرهیز از به­ کاربردن غیر اصولیِ واژگان دخیل یا عبارات و کنایات مبتذل، سست و رکیک، محقّق خواهد شد.

در ادامه هیئت داوران این بخش شامل اسماعیل امینی، محمدعلی بهمنی، مجید افشاری، مسلم نادعلی زاده، محمود اکرامی فر و ناصر فیض جوایز برگزیدگان این بخش را اهدا کردند. رو تخت تو هنوزم جنگه با موضوع جانبازان (امید صباغ نو)، تو دور میشی(حسین غیاثی)، تقویم کهنه (بنیامین دیلم کتولی) برگزیدگان بخش ترانه بودند که حسین غیاثی و بنیامین دیلم کتولی حضور نداشتند و امید صباغ نو به نمایندگی از حسین غیاثی جایزه وی را نیز دریافت کرد.

در ادامه گروه موسیقی نواساز (کوارتت تار) به سرپرستی علی اصغر عربشاهی روی صحنه دعوت شدند. علی اصغر عربشاهی و مسعود آزین و آناهیتا رمضانی، تار، سهیل کاکاوند، بم تار نواختند.

آیین اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر

تصاویری از بزرگان موسیقی ایران که شامل هوشنگ ظریف، افلیا پرتو، نادر مشایخی و عاشیق حسن اسکندری بود، در کلیپ بزرگداشت، پخش شد. در طول اجرای سی ‌و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، چهار ویدئو مستند از چهار هنرمند بزرگ ایران اکران شد. در آیین اختتامیه مختصری از این چهار ویدئو برای حاضران در تالار وحدت به نمایش درآمد تا از این هنرمندان تجلیل شود.

بعد از آن مجری از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد حمد اله یاری و شاهین فرهت برای اهدا هدایا دعوت کرد. در این بخش از استاد هوشنگ ظریف، استاد افلیا پرتو، استاد حسن اسکندری و استاد نادر مشایخی تقدیر به عمل آمد.

آیین اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر

مجری از پروین صالح همسر استاد هوشنگ ظریف درخواست کرد که به صحنه بیاید اما به دلیل اینکه او نتوانسته بود در مراسم حاضر شود، از خدیر رفعتی خواست تا به نیابت از پروین صالح تندیس هوشنگ ظریف را دریافت کند. هنرمند بعدی افلیا پرتو بود که به همراه همسرش روی صحنه رفت و تجلیل شد.

عاشیق حسن اسکندری هنرمندی بعدی بود که با لباس آذری به صحنه رفت و تجلیل شد. آخرین هنرمندی که مورد تقدیر قرار گرفت، نادر مشایخی بود که در بخش بزرگداشت هنرمندان به همراه حمید قبادی روی صحنه رفت.

آیین اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر

در ادامه،  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پشت تریبون آمد و گفت: نقش موسیقی برای ما ایرانیان علاوه بر نقش هایی که برای ملت ها دارد، نقش های دیگری نیز دارد. از یکسو ایران عزیز به رنگین کمان اقوام شناخته می شود. بخش قابل توجهی از این خط و رنگین کمان آوایی ایران با زبان موسیقی همراه است، یعنی هم زبان ارتباط و هم زبان تنوع ملت ایران است و ما با این نگاه موسیقی را در تاریخ چند هزار ساله خودمان می شناسیم.

سید عباس صالحی افزود: موسیقی در تاریخ ملت ما، حافظه ادبیات بزرگ ایران بوده است. بخش قابل توجهی که در ذهن و روان ما از ادبیات فاخر ایران باقی می ماند، در فضای موسیقی شکل گرفته است. ما با زبان موسیقی امروز بخشی از زندگی روزمره مان را می گذرانیم. آمار های جاری نشان می دهد موسیقی در زندگی ها نقش قابل توجهی پیدا کرده است.

 وی اظهار کرد: طبق آخرین آمار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1398، 92% مردم ایران موسیقی گوش می‌دهند. همچنین میانگین مصرف روزانه مردم ایران در سن 15 تا 22 سال، 92% است. مردم ایران روزانه یک ساعت و دوازده دقیقه و در سن 15 تا 29 سال دو ساعت به موسیقی گوش می دهند. در واقع زندگی ما به گونه ای با موسیقی عجین شده است و این گونه نیست که مصرف موسیقی شامل حال طبقه خاصی باشد. موسیقی دارد در تار و پود وجود ما راه پیدا می کند و هر روز بیشتر از گذشته بر اهمیت آن افزوده می شود.

آیین اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: دیگر مصرف موسیقی حاشیه نیست و همین موارد موجب می شود به رویداد هایی که به موسیقی تعلق دارد بیش از گذشته توجه بیشتر نشان دهیم. جشنواره فجر فرصتی است که هر سال بهتر از سال قبل به آن بپردازیم. من از دست اندرکاران جشنواره سپاسگزارم، زیرا جشنواره امسال با نوآوری هایی همراه بوده است. اما ما با راهی که رفته ایم و راهی که باید برویم، فاصله بسیاری داریم. به همت شما اساتید و جوانان این مرز و بوم، این راه را طی خواهیم کرد.

 

سپس بیانیه هیئت داوران بخش موسیقی و رسانه توسط مسعود کوثری قرائت شد. علی‌اکبر قاضی‌زاده، فریدون صدیقی، امیرعباس ستایشگر و علیرضا میرعلی‌نقی از دیگر اعضای این هیئت بودند.

برگزیدگان این بخش به شرح زیر اعلام شدند:

بخش گفتگو

برگزیده: ندا سیجانی برای گفتگوهای «سرپنجه‌های عشق بر پیکرهای بی‌جان» و «به نام نامی پدر» منتشر شده در روزنامه ایران

تقدیر: مینا آتشی برای گفتگوی «موسیقی راک فقط تیپ عجیب و غریب و گیتار الکتریک نیست» منتشر شده در خبرگزاری هنرآنلاین

بخش گزارش

برگزیده: علیرضا سعیدی برای گزارش «شجریان،‌ قربانی، ایران‌مال و چند داستان دیگر» منتشر شده در خبرگزاری مهر

تقدیر: کبریاسادات حسین‌زاده برای گزارش «تابوشکنی دو زن بلوچ» منتشرشده در خبرگزاری ایسنا

دیپلم افتخار: نسرین سوار شاهمرس برای گزارش «ساز آلمانی که در تبریک کوک می‌شود» منتشرشده در خبرگزاری ایسنا(آذربایجان شرقی)

بخش نقد

برگزیده: یاسر یگانه برای مطلب «نگاهی به آلبوم مشترک شجریان و قربانی؛ دور از انتظار، یکسان و گاهی ملال‌آور» منتشرشده در خبرگزاری تسنیم

تقدیر: همایون خشندیش برای مطلب «موسیقی تلفیقی گفتمانی نو» منتشرشده در سایت جامعه‌شناسان جوان

بخش یادداشت

برگزیده: علی رستگار برای یادداشت «قصه‌های مجید، کارنامه پربار مجید انتظامی» منتشر شده در روزنامه جام جم

تقدیر: علی نامجو برای یادداشت «چند می‌گیری توییت کنی؟» منتشرشده در روزنامه سازندگی

بخش مقاله

برگزیده: محمدجواد صحافی از زنجان برای مقاله «مرد سربلند رسانه‌ها» منتشر شده در ماهنامه «هنرموسیقی»

مالتی‌مدیا

تقدیر: سعید و مسعود برزی از رسانه هفدانگ

کوارتت زهی «خلیج فارس» به سرپرستی امین غفاری، روی صحنه آمدند. امین غفاری، ویولن اول، فرشاد شیرانی، ویولن دوم، مهدی منادی، ویولا و کوروش کشاورز، ویولنسل نواختند و هماهنگ با یکدیگر قطعات این گروه را به اجرا درآوردند.

اجرای موسیقی بخش کلاسیک و کوارتت زهی خلیج فارس این آیین اختتامیه را به پایان برد.

این جشنواره از 24 الی 30 بهمن ماه برگزار گشت و در آن گروه های موسیقی کشورمان در صحنه های تالار رودکی، تالار وحدت، فرهنگسرای نیاوران، سالن سوره، برج آزادی و سالن میلاد نمایشگاه روی صحنه رفتند.

 انتهای پیام/4104/

 

http://ana.ir/i/473304
«شب موسیقی» اختتامیه جشنواره موسیقی فجر را بررسی می‌کند

«شب موسیقی» اختتامیه جشنواره موسیقی فجر را بررسی می‌کند

نظام مدیریتی موسیقی با احترام بیشتری رفتار کند

نظام مدیریتی موسیقی با احترام بیشتری رفتار کند

اعطای  گواهی درجه یک هنری به 4 هنرمند موسیقی در شب سیستان و بلوچستان

اعطای گواهی درجه یک هنری به 4 هنرمند موسیقی در شب سیستان و بلوچستان

ارکستر ملی ایران به یاد شهید قاسم سلیمانی نواخت/ هنرنمایی سالار عقیلی در تالار وحدت

ارکستر ملی ایران به یاد شهید قاسم سلیمانی نواخت/ هنرنمایی سالار عقیلی در تالار وحدت

حاشیه خاص  اجرای  سیروان خسروی در جشنواره فجر

حاشیه خاص اجرای سیروان خسروی در جشنواره فجر

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت برگزار می‌شود

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت برگزار می‌شود

آینده درباره ترانه امروز قضاوت می‌کند/ برخی موزیسین‌ها به خود زحمت نمی‌دهند کتاب بخوانند

آینده درباره ترانه امروز قضاوت می‌کند/ برخی موزیسین‌ها به خود زحمت نمی‌دهند کتاب بخوانند

تنوع اجرا در پنجمین شب جشنواره موسیقی فجر؛ از جاز اتریش تا دوتار ترکمن و گروه رستاک

تنوع اجرا در پنجمین شب جشنواره موسیقی فجر؛ از جاز اتریش تا دوتار ترکمن و گروه رستاک

موسیقی فجر با قله و آن چیزی که بتواند رضایت‌بخش نهایی باشد فاصله دارد/ عقب‌گردی هم نداشته‌ایم

موسیقی فجر با قله و آن چیزی که بتواند رضایت‌بخش نهایی باشد فاصله دارد/ عقب‌گردی هم نداشته‌ایم

نادر مشایخی مهمان «شب موسیقی» می‌شود

نادر مشایخی مهمان «شب موسیقی» می‌شود

جشنواره موسیقی فجر مادرانه شد/ تجلیل از نادر مشایخی و درخشش ستاره‌های پارسی در سومین شب جشنواره

جشنواره موسیقی فجر مادرانه شد/ تجلیل از نادر مشایخی و درخشش ستاره‌های پارسی در سومین شب جشنواره