شنبه  17  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
ایوبی:

استفاده از ظرفیت شهرها برای پیشبرد دیپلماسی امری ضروری است

دبیر کمیسیون ملی یونسکو-ایران گفت: استفاده از ظرفیت شهرها برای پیشبرد دیپلماسی امری ضروری است.

به گزارش خبرنگار حوزه هنرهای تجسمی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران صبح امروز در جلسه هم‌اندیشی اجلاس جهانی شبکه خواهر شهرها که در سالن اجتماعات این کمیسیون برگزار شد، عنوان کرد: اگر به سه دهه اخیر برگردیم درمی‌یابیم شهرها در آموزش و فرهنگ و هنر نقش نداشتند، اما امروز شهر به محمل فرهنگ و هنر و آموزش تبدیل شده است.

وی یادآور شد: خیلی مردم در دنیا روسای دولت‌ها را نمی‌شناسند اما شهرداران را می‌شناسند.

ایوبی با اشاره به تشکیل شبکه‌هایی در یونسکو از جمله شهرهای یادگیرنده و دوست‌دارنده که مخاطب آن شهرها است، تاکید کرد: کمیسیون یونسکو در کشورهای مختلف و اعضای آن، نهادهای ملی هر سرزمینی هستند . ما نیز در کمیسیون ملی یونسکو- ایران، منتخب کشور خودمان هستیم و منافع نظام را در یونسکو پیگیری می‌کنیم.

وی ادامه داد: از طریق یونسکو و شهرها، شبکه‌های بزرگی درست شده است. پیش‌تر کرسی‌ها این شبکه‌ها را ایجاد می‌کردند اما امروز شهرهای یادگیرنده، خلاق و دوست‌دارنده جز شبکه‌های مهم هستند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران تصریح کرد: هم‌اکنون چهار شهر یادگیرنده داریم و برای ثبت پنج شهر به عنوان شهرهای خلاق پرونده تشکیل شده است. شهر دوستدار آب، کتاب و کودک از جمله شبکه‌هایی است که از طریق یونسکو می‌توان تشکیل داد.

ایوبی با اشاره به میزبانی خوب همدان از ششمین اجلاس جهانی راه ابریشم گفت: میزبانی این اتفاق بین‌المللی پس از سال‌ها در یکی از شهرهای کشور رخ داد و باید شهرهای ما آماده برپایی اجلاس‌های جهانی باشند و خوشبختانه شهرهای ما به استانداردها نزدیک می‌شوند.

وی با بیان اینکه کار با شهرها برای ما ظرفیتی برای پیشبرد اهداف شهری پیش آورده، تاکید کرد: خواهرشهر در دنیا اتفاق موثری هستند و باید به سراغ شهرهای مهم که ظرفیت علمی آموزشی بازآفرینی شهری دارند برویم و خواهرخواندگی را احیا کنیم زیرا این ظرفیت شهرها و کشور مهم است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو اظهار کرد: باید از ظرفیت همه شهرها استفاده کنیم و در شرایط تحریم‌ها و محدودیت‌ها استفاده از ظرفیت شهرها برای پیشبرد دیپلماسی، امری ضروری است.

ایوبی ادامه داد: شهرها و شهرداران در کشورها مستقل هستند و در منافع و چارچوب و همکاری وزارت خارجه، وزارت کشور و دستگاه‌ها می‌توان خواهرشهرها را راه انداخت.

علیرضا رجایی رئیس دبیرخانه شبکه شهرهای خواهرخوانده یونسکو در ایران نیز در این نشست هم‌اندیشی اظهار کرد: باید برای راه‌اندازی شبکه خواهرشهرها الگوسازی کنیم و با توجه به جلسات کارشناسی چند محور مشخص شده است.

وی ادامه داد: تاسیس دبیرخانه عمومی شبکه شهرهای خواهرخوانده یونسکو در ایران یکی از ضرورت‌ها در این بخش است. همچنین تعریف برنامه‌های عملیاتی و بستر مناسب برای شبکه‌های میان شهری و استانداردسازی و بومی‌سازی قرارداد خواهرشهرها از جمله دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد که در بیانیه دبیرخانه شبکه شهرهای خواهرخوانده یونسکو در ایران به آن اشاره شده است.

احمد آزرم‌نیا مشاور معاونت عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور نیز با تاکید بر حمایت وزارت کشور از برگزاری اجلاس جهانی خواهرشهرها عنوان کرد: بسیاری از شهرها قرارداد خواهرشهری داشتند اما خروجی‌ها آنچنان که باید نبود. با شهرداران این مشکلات را مطرح می‌کنیم.

وی با اشاره به درخواست برخی شهرها از کشورهایی همچون ایتالیا برای خواهرشهری با شهرهای کشورمان بیان کرد: ورود یونسکو اتفاق جدیدتری را رقم خواهد زد و شهرهای ما ظرفیت‌های بسیاری دارند.

مشاور معاونت عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور تاکید کرد: بسیاری از طرح‌های مدیریت شهری در قالب این مهم قابل تعمیم بوده و خواهرشهرها فرصت خوبی است. در واقع این اجلاس فرصت خوبی است که سفرا حضور یابند و میزبان اجلاس خواهرشهرها را با هماهنگی یونسکو مشخص می‌کنیم.

در ادامه حاضران درباره محورهای مورد تعمیم در خواهرشهرها همچون مدیریت شهری، گردشگری، بحث‌های زیست محیطی، حقوق شهروندی، معماری و شهرسازی، پسماند، تعاملات بین ادیان و مذاهب، تعاملات بین فرهنگی، آب و فاضلاب، هنر و صنایع دستی و بازآفرینی شهری اظهار نظر و تبادل نظر کردند.

حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، امیر روشن‌بخش قنبری معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو-ایران، جواد صباغ معاون اجرایی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، علیرضا رجایی رئیس دبیرخانه شبکه شهرهای خواهرخوانده یونسکو در ایران، محسن روحی صفت، معصومه لیلی ثیون کارشناس ارشد بین‌الملل مجمع شهرداران آسایی، احمد آزرم‌نیا مشاور معاونت عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور، مهدی زهرانی مشاور مرکز توسعه خواهرشهرها، بهنام بلوریان مشاور معاونت سیاسی وزارت خارجه، اکبر رضایی کارشناس یونسکو در وزارت امور خارجه، هلال نیکی فعال مدنی اهل سنت تهران، محمدرضا کریمی رئیس مشاوران سازمان نظام مهندسی، قنبر علی رجبی رئیس باشگاه آب و فاضلاب یونسکو، مهدی پاک‌نیا نماینده مرکز اسناد انقلاب اسلامی، محسنی معاون مجمع شهرداران آسیایی، مژگان فراهانی دستیار رئیس سازمان مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور در این جلسه حاضر بودند.

انتهای پیام/4072/

http://ana.ir/i/429043
ظریف به کتابخانه ملی می‌رود

ظریف به کتابخانه ملی می‌رود

تأکید ایران و یونسکو بر اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی غرب آسیا

تأکید ایران و یونسکو بر اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی غرب آسیا

بلندترین شب سال؛ نماد جنگ سیاهی و سپیدی/ شب یلدا فضایی برای شعر و کتابخوانی است

بلندترین شب سال؛ نماد جنگ سیاهی و سپیدی/ شب یلدا فضایی برای شعر و کتابخوانی است

عطار و فارابی در فهرست گرامیداشت کمیسیون ملی یونسکو قرار گرفتند

عطار و فارابی در فهرست گرامیداشت کمیسیون ملی یونسکو قرار گرفتند

مشهد؛ میزبان نخستین اجلاس و نمایشگاه بزرگ خوشنویسی راه ابریشم

مشهد؛ میزبان نخستین اجلاس و نمایشگاه بزرگ خوشنویسی راه ابریشم

حضور دو شهر جدید ایران در جمع خلاقان یونسکو/ سنندج و بندرعباس به فهرست شهرهای خلاق پیوستند

حضور دو شهر جدید ایران در جمع خلاقان یونسکو/ سنندج و بندرعباس به فهرست شهرهای خلاق پیوستند

سازمان‌های بین‌المللی باید یک ظرفيت برای نظام باشند

سازمان‌های بین‌المللی باید یک ظرفيت برای نظام باشند

بازدید از موزه دفاع مقدس در «برنامه درسی دانش‌آموزان» گنجانده شود

بازدید از موزه دفاع مقدس در «برنامه درسی دانش‌آموزان» گنجانده شود

برنامه‌های همایش بین‌المللی راه ابریشم بررسی شد

برنامه‌های همایش بین‌المللی راه ابریشم بررسی شد

لیست اسامی برندگان قرعه‌کشی محصولات ایران خودرو منتشر شد
آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز شنبه 17 خرداد/ کل مبتلایان 169425 و بهبودیافتگان 132038 نفر +جزئیات
فروپاشی ایالات‌متحده به نفع آمریکایی‌ها و جهان است/کاخ سفید در مسیر سقوط جدی
نمایندگان مجلس به اسنادی جدید از تخلفات «تاجگردون» دست یافتند/ اعتبارنامه مرد پرحاشیه بهارستان رد می‌شود؟
جزئیات جلسه قرعه‌کشی ایران‌خودرو/ 39 هزار نفر حذف شدند
آغاز فعالیت دبیرخانه ثبت تاریخ شفاهی کرونا در واحد فرشچیان/ مستندنگاری فلسفی و ادبی از تجربیات کرونایی مردم
تزریق زندگی به بافت‌های فرسوده در بازآفرینی شهری/ 3 ضلع مثلث رهیافت بازآفرینی شهری چیست؟
جذب نخبگان و ارتباط با صنعت کمک شایانی به تولید علم می‌کند/ ارتباط و همکاری محدود اساتید با انجمن‌های علمی
دیپلماسی اقتصادی نیازمند قوانین کارآمد است/ باید در جنگ اقتصادی تهاتر با همسایگان را تقویت کنیم
دولت دومینوی گرانی را مهار کند/ ساماندهی نقدینگی سرگردان کارآمدتر از ارائه بسته‌های معیشتی