سه شنبه  19  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
پیش از‌ظهر امروز و در مسجد بلال صداوسیما؛

پیکر رضا عبدی تشییع شد

يكشنبه 26 آبان 1398 ساعت 11:29
پیکر زنده‌یاد رضا عبدی پیشکسوت رادیو با حضور اهالی رادیو از مقابل مسجد بلال سازمان صداوسیما تشییع شد.

به گزارش خبرنگار حوزه سینمای گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از معاونت صدا، آیین تشییع پیکر زنده‌یاد رضا عبدی پیش از ظهرامروز (یکشنبه ۲۶ آبان ماه) با حضور هنرمندان و اهالی رادیو  از مقابل مسجد بلال سازمان صداوسیما تشییع شد. پیکر این مرحوم پس از اقامه نماز و وداع همکاران و اعضای خانواده‌اش به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا بدرقه شد.

منوچهر آذری، مهران امامیه، رضا جاویدنیا، بیوک میرزایی، محمدحسین صوفی، حمیدرضا خزایی، الهام صفوی‌زاده، حسین هاشمی (نویسنده صبح جمعه با شما) از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

همچنین حمیدرضا شاه‌آبادی (معاون صدا)، محمد صادق رحمانیان (مدیر رادیو فرهنگ)، حمیدرضا افتخاری (مدیر رادیو نمایش)، شهرام ملازاده (مدیر رادیو پیام و آوا)، پیمان طالبی (گوینده رادیو) و منوچهر والی زاده (گوینده و دوبلور) در این آیین حضور یافتند.

مراسم تشییع پیکر رضا عبدی

جاویدنیا که اجرای این مراسم را بر عهده داشت در سخنانی بیان کرد: هرکس با رضا عبدی ارتباط داشت جز مهر و صفا از او ندیده است همه ما از او آموختیم. ما در کنار او زندگی کردیم و از او مثل یک هدیه الهی بهره گرفتیم.

وی ادامه داد: سال گذشته بود که به نمایندگی از بچه‌های «صبح جمعه با شما» به دیدارش رفتیم. او با وجود شرایط سختی که به لحاظ روحی و جسمانی داشت اجرایی را به صورت بداهه انجام داد و امیدوارم جمعه این هفته پخش شود. با این حال خوشحالم توانستیم کاری را برای انبساط خاطر او انجام دهیم.

جاویدنیا اظهار کرد: برای حدود هفت یا هشت سالی که همسر عبدی در کنارش بود قدرشناسی می کنیم. از طرف فرزندش علیرضا عبدی هم تشکر می کنم.

حمید شاه آبادی معاون صدا نیز در این مراسم عنوان کرد: سخت است در فراغ کسی حرف زدن که نامش و کار و آثارش لبخند را بر لبان مخاطبان می نشاند. او اثار نیک و ارجمندی بر جای گذاشت.

وی ادامه داد: همه همکاران در رادیو تلاش می کنند اما آنها که کار طنز می سازند سختی بیشتری تحمل می کنند. مرحوم عبدی چند دهه برای مردم و همه مخاطبانی که با او ارتباط برقرار کرده بودند آثاری خلق کرد و امروز او را در میان همه کسانیکه از او به نیکی یاد دارند بدرقه می کنیم. هنرمندان رادیو همیشه به فکر مردم هستند تا غمی از غم های مردم بزدایند و مشکلی از مردم را رفع کنند.

مراسم تشییع پیکر رضا عبدی

شاه آبادی عنوان کرد: همه آنها که از او خاطره دارند خاطرات نیکی در دلشان است و این لحظه سختی است که او را بدرقه می کنیم. امیدوارم برای رادیو این هنرمندان پیشکسوت و این چهره های فرهیخته سبک زندگیش و همه کارهایش الگو باشد نسل جدید بداند اینها با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کردند. هنرمندان صبح جمعه و دیگر هنرمندان در روزهای سخت دهه ۶۰ و در دوران دفاع مقدس کار کردند.

معاون صدا تصریح کرد: نسلی از پیشکسوتان رادیو را ترک می کند و این برای اصحاب رادیو سخت است.

وی با اظهار امیدواری گفت: امیدوارم نسل بعدی و همه کسانیکه دلسوزانه در رادیو کار می کنند، مدیران گذشته و مدیران و هنرمندان فعلی رادیو جای بزرگان را تا حد امکان پر کنند.

شاه‌آبادی در پایان سخنانش از طرف ریاست سازمان صداوسیما نیز به همسر رضا عبدی تسلیت گفت.

در ادامه سعید توکل تهیه کننده «جمعه ایرانی» در سخنانی اظهار کرد: سازمان ما اسم جالبی دارد که صداوسیماست اما به نظر من مضمون آن صداست و رضا عبدی هم نمادی از همین مضمون است. او از جمله هنرمندانی است که برای رادیو طی این سال ها تلاش کرده است.

وی ادامه داد: ما در این سالها از طرف مردم قدردانی دیده ایم و امیدوارم مسئولان رسانه ملی هم باقی همکاران و هم صنفان ما را دریابند و به نوعی از آنها قدردانی شود.

این تهیه‌کننده پیشکسوت با اشاره به شعار برنامه «صبح جمعه با شما» و تأکید آن بر شادمانی و خنده مردم بیان کرد: ما سال گذشته صادق عبدالهی را از دست دادیم و اوضاع به گونه ای است که در قطعه هنرمندان قدم می زنیم اکثر دوستان انجا خفته‌اند.

مراسم تشییع پیکر رضا عبدی

وی با اشاره به روحیات رضا عبدی عنوان کرد: رضا عبدی استاد ادب، نظم و متانت بود او خانواده محور بود و در نظم کاری بهترین جمع ما بود. نمیتوان همه خصوصیات او را گفت و ۴۰ سال را در سه دقیقه بیان کرد.

توکل در ادامه به خاطره ای از حضور عوامل برنامه در محضر رهبر انقلاب سخن گفت و بیان کرد: ما زمانی که خدمت رهبر انقلاب رسیدیم ایشان درباره شخصیت های برنامه «صبح جمعه با شما» سخنانی فرمودند و اطلاعات کاملی از شخصیت های این برنامه داشتند.

وی تصریح کرد: رضا عبدی از نیکان جهان است و ما از آقایان شاه آبادی و خجسته که در این سال‌ها در کنار ما بودند و از همسر او که هفت سال از او پرستاری کرد ممنونیم.

حسین هاشمی از پیشکسوت های رادیو نیز در این مراسم در سخنانی بیان کرد: متاسفانه هر یک از این هنرمندان را از دست می دهیم به یک غم بزرگ مبتلا می شویم در کنار از دست دادن آنها غم دیگری هم داریم و آن، این است که جایگزینی برایشان پیدا نمی شود منوچهر نوذری از میان ما رفت و چه کسی را می توان جایگزین او کرد. این عزیزان هیچ جایگزینی ندارند.

مراسم تشییع پیکر رضا عبدی

رضا عبدی گوینده، صداپیشه و بازیگر برنامه صبح جمعه رادیو صبح روز پنجشنبه ۲۳ آبان در ۸۸ سالگی درگذشت.

بیشترین فعالیت او به برنامه های صبح جمعه رادیو ایران بازمی‌گردد.

رضا عبدی، متولد نهم آبان ۱۳۱۰ بود و در سال ۱۳۳۲ بعد از گذراندن دوره تئاتر، فعالیت هنری خود را در تئاتر تهران شروع کرد، اما از سال ۱۳۴۷ وارد سینما و رادیو شد.

در کارنامه کاری رضا عبدی حدود ۴۰ فیلم سینمایی مشاهده می‌شود که می توان به سفر جادویی، کفش‌های میرزانوروز و مردی از جنس بلور اشاره کرد.

این هنرمندپیشکسوت، از جمله اهالی رادیو بود که بیش از نیم قرن سابقه فعالیت در عرصه تئاتر، تلویزیون و رادیو دارد. شنوندگان رادیو به ویژه طرفداران برنامه «جمعه ایرانی» صدای او را در قالب کاراکتر «آمیز عبدالطمع» سابق در «صبح جمعه با شما» و «عبدل بیزینس» در «جمعه ایرانی»  می‌شناسند.

انتهای پیام/4104/

http://ana.ir/i/445380
در جشن تولد رادیو پیام چه گذشت؟/ تجلیل از صدا پیشگان پیشکسوت با حضور معاون صدا

در جشن تولد رادیو پیام چه گذشت؟/ تجلیل از صدا پیشگان پیشکسوت با حضور معاون صدا

جزئیات برنامه‌های رادیو به مناسبت هفته بسیج/ نمایش‌های رادیویی جذاب در کنار مسابقات متنوع

جزئیات برنامه‌های رادیو به مناسبت هفته بسیج/ نمایش‌های رادیویی جذاب در کنار مسابقات متنوع

رضا عبدی هنرمند پیشکسوت رادیو درگذشت/تشییع؛ روز ۲۶ آبان از مسجد بلال صداوسیما

رضا عبدی هنرمند پیشکسوت رادیو درگذشت/تشییع؛ روز ۲۶ آبان از مسجد بلال صداوسیما

جاویدنیا هم به شبکه نسیم آمد

جاویدنیا هم به شبکه نسیم آمد

5 ویژگی مهم رادیو از نگاه معاون صدای سازمان صدا و سیما

5 ویژگی مهم رادیو از نگاه معاون صدای سازمان صدا و سیما

روایت اربعین حسینی(ع) روی امواج رادیو

روایت اربعین حسینی(ع) روی امواج رادیو

تجدید‌خاطره با «صبح جمعه با شما» در «کتاب‌باز»

تجدید‌خاطره با «صبح جمعه با شما» در «کتاب‌باز»

حرمت شأن و جایگاه مرتضی احمدی حفظ شود

حرمت شأن و جایگاه مرتضی احمدی حفظ شود

پیکر زنده‌یاد صادق عبداللهی تشییع شد/ صادق صادقانه می‌نوشت

پیکر زنده‌یاد صادق عبداللهی تشییع شد/ صادق صادقانه می‌نوشت

زنده‌یاد صادق عبداللهی تیپ‌‌ساز خاطره‌ساز

زنده‌یاد صادق عبداللهی تیپ‌‌ساز خاطره‌ساز