پنجشنبه  01  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

طنین زنگ اول مهر از رادیو/ شبکه‌های رادیویی به استقبال بازگشایی مدارس می‌روند

يكشنبه 31 شهریور 1398 ساعت 16:49
همزمان با آغاز سال جدید تحصیلی، شبکه‌های رادیویی برنامه های ویژه‌ای را برای بازگشایی مدارس در نظر گرفته‌اند.

 به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از معاونت صدا، همزمان با آغاز سال جدید تحصیلی، شبکه های رادیویی همگام با این ایام، همراه صمیمی و گرم مخاطبان می شوند.

بر اساس این گزارش ، حامد فاتحی مدیر روابط عمومی معاونت صدا با اشاره به برنامه‌های متنوع و متعدد رادیو در ایام بازگشایی مدارس گفت :در طول سال تحصیلی، رادیو تلاش می کند نقش موثری در راستای اعتلای فرهنگ سازی مستمر تعلیم و تربیت ایفا می نماید  و  با تجلی روح علم و دانش در جامعه، ایجاد شور و نشاط اجتماعی ، افزایش امید و خود باوری را در جامعه رقم بزند. همچنین رادیو به عنوان رسانه­ای تأثیرگذار با بهره­گیری از تکنیک های نوین برنامه سازی ، گروه های برنامه ساز مجرب و شناخت صحیح از بسترهای اجتماعی با تکیه بر ساختارهای متنوع ، انتقال مفاهیم و ارزش های برخواسته از این حرکت اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده است.

معرفی برنامه‌های منتخب شبکه های رادیویی

وی به تعداد برنامه های رادیویی اشاره کرد و افزدود، شبکه های رادیویی  در مجموع با 180برنامه،به تعداد  70عنوان و به مدت 4200 دقیقه به موضوع  بازگشایی مدارسدر سال 1398 می پردازند.

بر این اساس رادیو ایران  با بررسی چراییاضطراب بچه ها در اولین روزهای مدرسه، خاطرات مخاطبان از اولین روزهای مدرسه، ایجاد حس همدلی و نشاط برای یاری رسانی به کودکان نیازمند به ویژه در مناطق محروم و آسیب دیده از سیل و زلزله، تقدیر از معلمان و اساتید و مربیان وایجاد احساس انگیزه و امید برای شروع سال تحصیلی جدید برنامه های منتخب خود را به روی آنتن می برد." ایرانشهر" برنامه است که روز اول مهر به صورت زنده از ساعت 19:05 با موضوع  اولین روز مدرسه و خاطرات مخاطبان به این مناسبت می پردازد.

فاتحی با اشاره به برنامه های منتخب رادیو فرهنگ گفت: رادیو فرهنگ  برنامه  «صبح به وقت فرهنگ» را در  روز اول مهر و ساعت 6:30  به صورت زنده پخش می کند. در این برنامه به  آیین استقبال از ماه مهر و بازگشایی مدارس اشاره می شود.همچنین دیگر موضوعات برنامه های رادیو فرهنگ شاملاستقبال از ماه مهر و بازگشایی مدارس با ایجاد فضای شادی و نشاط در جامعه، ترویج آیین مهربانی و اهدای کتاب در جامعه، اطلاع رسانی از اخبار و رویدادهای مربوط به بازگشایی مدارس است.

وی افزود: رادیو  جوان  با محورهای متنوعی همچون  بررسی بیماری‌های شایع در زمان بازگشایی مدارس، چگونگی کنترل استفاده از فضای مجازی در ایام مدرسه، گفتگو با مسئولان آموزش و پرورش و طرح مسائل اول مهر و مشکلات مربوط به ایاب و ذهاب بچه ها  به استقبال این ایام می رود.این شبکه در نظر دارد با برنامه «کاوشگر» که روز اول مهر  از ساعت 9 از این شبکه پخش می شود به صورت اختصاصی به موضوع بازگشایی مدارس اشاره کند.

مدیر روابط عمومی معاونت صدا با مهم دانستن نقش ورزش در سلامت  خاطر نشان کرد: «رادیو ورزش» با برنامه «صبح و ورزش» به صورت زنده و از ساعت 6 صبح اول مهر به پوشش حضور وزیر یا رئیس جمهور همزمان با  بازگشایی مدارس می پردازد. همچنینپوشش رسانه ای موضوع جشن شکوفه ها و آیین مهربانی، بررسی موضوع ورزش در مدارس و کمبودها و ظرفیت های موجود از دیگر محورهای برنامه های این شبکه است.

فاتحی ادامه داد: «رادیو معارف»  با محورهای مختلفی مانند  بررسي جايگاه و مفاد آموزشي مدارس علوم و معارف اسلامي، تبين برنامه هاي بازگشايي مدارس در گفتگو با مسئولان وزارت آموزش و پرورش، پوشش رسانه ای برنامه هاي ويژه بازگشايي مدارس، بررسی جایگاه تربیت و تزکیه در مدارس مخاطبان را همراه می سازد. برنامه "مهر مهربان" تا دوم مهر  و از ساعت 9:00 به صورت زنده از رادیو معارف پخش می شود.

وی  نقش مهم نمایش های رادیویی را مهم برشمرد و گفت: "شبکه رادیویی نمایش" در این ایام آثار نمایشی متنوعی را تولید کرده است. «نمایش  بوی ماه مهر» تا سوم مهرماه و از ساعت 16:45  از این شبکه پخش می شود. در این نمایش بهرنگ در آستانه سال تحصیلی  در اعتراض به مدرسه جدید، در خانه دردسرهایی درست می کند که صاحبخانه والدینش را جواب کنند و آنها به منزل قبلی برگردند و در نتیجه بهرنگ نیز به مدرسه پیشین خود بازگردد و داستان بدین صورت ادامه پیدا می کند.

فاتحی در خصوص برنامه های رادیو سلامت افزود: "رادیو سلامت" در برنامه های خود با موضوعات  متعدد بهداشتی مانند معرفی میان وعده های مناسب و قابل عرضه در بوفه های مدارس، لزوم رعایت نکات بهداشتی و تغذیه ای در بوفه مدارس، بررسی نکات مربوط به ایمنی سرویس مدارس دانش آموزان، بررسی قوانین مربوط به محافظت و مراقبت از دانش آموزان در مدرسه مخاطبان را همراه می کند." غذا سلامت زندگی"  اول مهرماه ساعت 13:30 با موضوع رعایت نکات بهداشتی و تغذیه ای در بوفه مدارس  و تعذیه  مناسب برای دانش آموزان از آنتن این شبکه پخش می شود.

مدیر روابط عمومی معاونت صدا  ادامه داد: "رادیو تهران"برنامه " تهران من" را با موضوع گفتگو با دانش آموزان، نوستالژی خاطرات مدرسه، مستند شهدای دانش آموز،گفتگو با یکی از مسئولین آموزش و پرورش، نمایش طنز درباره شیرین کاری های دوران مدرسه به صورت زنده از ساعت 18 اول مهر ماه به روی آنتن می برد.

مهمترین موضوعات اشاره شده برنامه های این شبکه به مناسبت آغاز سال تحصیلی عبارتند از گزارش زنده از جشن شکوفه ها، مراقبت از دانش آموزان دردوران مدرسه ، تبیین جایگاه تربیت و تزکیه در نظام آموزش و پرورش،نمایش طنز درباره شیرین کاری های دوران مدرسه، مستند شهدای دانش آموز، بایدها و نبایدها درباره تغذیه کودکان در مدارس.
وی ادامه داد: "رادیو گفتگو" در روز اول مهر ماه برنامه " ترنج" را به روی آنتن خود می برد. در این برنامه تلاش شده است   به ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی در آغاز سال تحصیلی و ترغیب خانواده ها به خرید کالای ایرانی بخصوص برای دانش آموزان پرداخته شود.همچنین بازگشایی مدارس و بررسی مسائل خانواده ها، ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در آغاز سال تحصیلی و ترغیب خانواده ها به خرید کالای ایرانی بخصوص برای دانش آموزان، بررسی دغدغه های ترافیکی شهر در روزهای نخستین مهر ماه و آغاز سال تحصیلی از دیگر موضوعات برنامه های رادیو گفتگو است.

فاتحی با اشاره به برنامه های منتخب رادیو قرآن گفت: " رادیو قرآن " برنامه های خود را با موضوعاتی مانند  بررسی فعالیت های مؤسسات قرآنی در آغاز سال تحصیلی، فضیلت علم آموزی از منظر آیات و روایات و موارد دیگر به روی آنتن می برد." تسنیم" اول مهرماه از ساعت 6:30   به صورت زنده و با موضوع اهمیت تحصیل - علم ودانش لازمه شکوفایی ورشد ، فضیلت علم آموزی از منظر آیات و روایات مخاطبان را همراه می کند.

مدیر روابط عمومی معاونت صدا افزود: «رادیو صبا»  برنامه «زنگ صبا» را از ساعت 6:35 اول مهرماه پخش می کند. این برنامه با تداعی زنگ انشاء در قالب طنز شروع سال تحصیلی را برای مخاطبان یادآوری می کند.

فاتحی با اشاره به رادیو اقتصاد گفت: برنامه های " رادیو اقتصاد " با موضوعاتی همچونمحیط آموزشی مناسب و اهمیت آغاز سال تحصیلی، مسائل اقتصادی خانواده ها در شروع سال جدید تحصیلی، توجه به مشکلات و مسائل مالی مدارس در گفتگو با مسئولان  از جمله موارد مطرح شده در این برنامه هاست." ایستگاه نود وهشت" برنامه ای است که در روز اول مهر و از ساعت 09:00 به روی انتن می رود.

وی  در خصوص رادیو پیام و ایرانصدا  گفت: «رادیو پیام» در قالب موسیقی و متن به موضوع «بازگشایی مدارس» خواهد پرداخت. مهمترین موضوعات اشاره شده در بخش های مختلف رادیو پیام عبارتند از استفاده از سرویس مدارس  جهت کاهش ترافیک - مراقبت از دانش آموزان در زمان رفتن به مدرسه – پخش پیام های آموزشی، تربیتی و سلامت محور برای خانواده ها، دعوت به نیکوکاری در ایام آغاز سال تحصیلی ."ایرانصدا" برای مناسبت  بازگشایی مدارس 12برنامه درباره پاییز و اغاز فصل مدرسه  را  در مجازی منتشر می کند.

خاطر نشان می شود علاقه مندان به برنامه های شبکه های رادیویی می توانند علاوه بر گیرنده های رادیویی از طریق سایت شبکه ها،گیرنده های دیجیتال،رادیو نما و همچنین از طریق برنامه کاربردی تلفن همراه ایرنصدا قابل دریافت از طریق www.iranseda.ir برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس برنامه های مورد علاقه خود را دریافت نمایند.

 انتهای پیام/4104/

http://ana.ir/i/416804
برنامه‌های منتخب حوزه معارف و قرآنی فصل پاییز رادیو اعلام شد

برنامه‌های منتخب حوزه معارف و قرآنی فصل پاییز رادیو اعلام شد

11 مدرسه خیّرساز در دارالمؤمنین کاشان به بهره‌برداری رسید

11 مدرسه خیّرساز در دارالمؤمنین کاشان به بهره‌برداری رسید

بررسی انتخاب کیف مناسب دانش آموزی در «صبحی دیگر»

بررسی انتخاب کیف مناسب دانش آموزی در «صبحی دیگر»

هفته دفاع مقدس در قاب تلویزیون/ شبکه‌های سیما برای آغاز فصل پاییز چه تدارکی دیده‌اند؟

هفته دفاع مقدس در قاب تلویزیون/ شبکه‌های سیما برای آغاز فصل پاییز چه تدارکی دیده‌اند؟

آموزش و پرورش مایل به پیگیری هنر در مدارس نیست/ آموزگار کودک خود در هنر باشید

آموزش و پرورش مایل به پیگیری هنر در مدارس نیست/ آموزگار کودک خود در هنر باشید

آموزش زبان ترکی در تبریز؛ فرصت رشد فرهنگ بومی یا تهدید پان‌ترکیسم؟

آموزش زبان ترکی در تبریز؛ فرصت رشد فرهنگ بومی یا تهدید پان‌ترکیسم؟

معرفی مدارس مسجدمحور در مستند نور

معرفی مدارس مسجدمحور در مستند نور

مراجع تقلید در برابر ناهنجاری‌های مدارس سکوت نخواهند کرد

مراجع تقلید در برابر ناهنجاری‌های مدارس سکوت نخواهند کرد

از تئاتر به عنوان یک فرایند آموزشی غفلت کرده‌ایم

از تئاتر به عنوان یک فرایند آموزشی غفلت کرده‌ایم