يكشنبه  24  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
حجت‌الاسلام یاوری مطرح کرد:

تخریب بقیع توسط جریان وهابیت با هدف جلوگیری از گسترش اسلام در غرب

چهارشنبه 22 خرداد 1398 ساعت 12:51
یک پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: تخریب بقیع توسط جریان وهابیت و طرح شبهه شرک درباره بازسازی بقیع با هدف جلوگیری از گسترش اسلام در غرب مطرح می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از برنامه تلویزیونی سلام صبح بخیر، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد یاوری پژوهشگر تاریخ اسلام صبح امروز با حضور در برنامه «سلام صبح بخیر» درباره تخریب قبرستان بقیع به عنوان سند مظلومیت شیعه در پاسخ به این سؤال که بقعه‌سازی در تاریخ چقدر سابقه دارد و آیا این مخصوص اسلام و ائمه معصومین(ع) بوده است، گفت:‌ پیش از تخریب قبور بقیع چنین اقدامی در کربلا سابقه داشته است. 

وی افزود: از دیرباز مسئله گنبد و بقعه‌سازی برای انبیاء، بزرگان و اوصیاء الهی وجود داشته است و صرفاً مخصوص تاریخ اسلام نیست، وقتی خلیفه دوم بیت‌المقدس را فتح کردند اقدامی برای تخریب بقاع آن صورت نگرفت، در فرهنگ ایرانی و مصر هم بزرگان خود را در مکان‌هایی خاص دفن می‌کردند، در اسلام بزرگان دین به دلیل شان و جایگاهی که دارند مورد تکریم و احترام مردم هستند.

این پژوهشگر تاریخ اسلام ادامه داد:‌ قبرستان بقیع که ساخته شده نخستین کسانی که در آن دفن شدند بزرگان و صحابه بودند، امام حسن(ع) پس از شهادت در منزل برادرشان عقیل دفن شدند که بعدها به مسجد تبدیل شد.

یاوری با بیان اینکه ساخت بقعه برای بزرگان و اولیاء الهی برگرفته از آیه قرآن کریم است، اظهار کرد: در آیه قرآن است وقتی که اصحاب کهف از دنیا رفتند خداوند بیان فرمودند که بالای مقبره آنها مسجدی را بنا می‌کنیم که مردم کنار آنها حضور پیدا ‌کنند.

وی درباره امام حسن(ع)‌ و ائمه دیگر که در قبرستان بقیع مدفون هستند، ابراز کرد: در گذشته برخی خلفانی بنی‌عباس برای قبور اهل‌بیت(ع) بنا می‌سازند، حتی در دوره سلجوقیان مجدالملک سلجوقی بنا و بقعه‌ای را بنا می‌کند که نشان می‌دهد این مختص شیعه نیست، در بین اهل سنت حتی در دوره‌های متاخر نظیر عثمانی‌ها، محمدعلی پاشای مصری و سلطان محمود عثمانی نیز توجه به بزرگان دین وجود داشته است. 

وی افزود: نه‌تنها در بقیع حتی در کربلا و نجف، شیعه و اهل سنت‌ هر دو به بقاع متبرکه توجه داشتند و قبور اهل بیت(ع) را نماد و محور قرار می‌دادند که جایگاه و شأن آنها نشان داده شود. وهابیت با اندیشه غلط و التقاطی خود چنین شبهاتی را تحت تأثیر غرب، اسرائیل غاصب، انگلیس و ایادی آنها مطرح می‌کند که انشقاق و تفرقه بین مسلمانان ایجاد کرده و اتحاد آنان را از بین ببرد.

یاوری درباره شبهاتی که برخی مبلغان وهابی در سفر حج برای جلوگیری از زیارت قبور بقیع مطرح می‌کنند تحت این عنوان که چنین اقدامی شرک است و تنها باید با خداوند صحبت کرد، اظهار کرد: در آیه صریح قرآن خداوند انبیاء و اولیا الهی را شفیع خود قرار داده است، بر اساس روایات منابع فرقین و اهل سنت، جماعت و سنت پیامبر(ص) دو کلیدواژه اساسی است که شیعه سنی به آن توجه دارد و سبب شده مردم به گرد بقاع ائمه معصومین(ع) به عنوان مکان‌های مقدس جمع شوند.

این پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: از دیرباز در بین مسلمانان باوری شکل گرفته که اساس روایی و سنتی دارد، همانگونه که پیامبر(ص) در قبرستان بقیع بالای قبور می‌رفتند پس از زیارت برای اهل قبور درخواست غفران می‌کردند در سیره اهل‌بیت(ع) و صحابه هم چنین چیزی وجود داشته است.

وی بیان کرد: از نظر علمای اهل سنت زیارت قبر شرک نیست، ساختمانی که برای قبور ائمه(ع)‌ ساخته می‌شود نمادی برای تکریم و نگهداری و برقراری ارتباط با آنها است. تفکر وهابیت ریشه دیرینه دارد و اخیراً درست نشده است، در گذشته برخی از خلفای بنی‌امیه و بنی‌عباس بنا داشتند که با اهل‌بیت(ع) و نمادهای مذهبی آن بجنگند، نمونه آن معاویه برای تخریب چهره امیرمؤمنان امام علی(ع) تمام تلاش خود را کرده به همه مناطق دستور داد که حضرت را لعن کنند، جالب است بدانید که مردم سیستان حاضر نشدند چنین کاری را انجام دهند حتی پس از قیام امام حسین(ع) به خونخواهی برخواستند، در بین بنی‌عباس هم برخی خلفا قبر امام حسین(ع)‌ را تخریب کردند، این مسئله سابقه دیرینه دارد.

این پژوهشگر تاریخ اسلام ادامه داد:‌ در دوره متأخر پس از جریان ابن‌تیمیه محمدبن عبدالوهاب تفکر وهابیت را توسعه داد، دشمن هم همیشه از افرادی که دارای جمود فکری هستند استفاده می‌کند، اسلام تمدنی را ایجاد کرده که به سوی غرب در حال حرکت است. دشمنان با این هدف که تمدن اسلامی به غرب نرود باید جریانی با جمود فکری درست کنند که آن را از بین ببرد این با شکل‌گیری جریان وهابیت در منطقه ممکن است که گاهی بروز و ظهور آن با عربستان سعودی و گاهی با داعش یا جریان‌های التقاطی دیگر است.

وی افزود: بر اساس دستور اسلام شراب خوردن حرام است، وقتی یک حاکم سعودی به راحتی شراب می‌خورد نشان از این دارد که آنها با بدعت‌گذاری می‌خواهند اسلامی انحرافی را به مردم معرفی کنند، جریان وهابیت هیچ وابستگی به اهل سنت ندارد به همین دلیل علمای اهل سنت در مقابل امثال ابن‌تیمیه، عبدالوهاب سعودی و دیگران ایستادند و اجازه نمی‌دهند که ارزش‌های آنها را از بین ببرند.

یاوری خاطرنشان کرد: در دوره‌هایی داریم که اهل سنت در حاشیه کتاب‌های خود صلوات بر ۱۲ امام را می‌نوشتند که نشان می‌دهد آنها به ائمه معصومین(ع) توجه محبت‌آمیز دارند.

انتهای پیام/4072/4100/

http://ana.ir/i/397688
کمیته پیگیری حادثه تخریب بقیع در کشورهای اسلامی تأسیس شود

کمیته پیگیری حادثه تخریب بقیع در کشورهای اسلامی تأسیس شود

چه کسانی در بقیع مدفون هستند؟

چه کسانی در بقیع مدفون هستند؟

قبرستان بقیع گنجينه تاريخ اسلام است

قبرستان بقیع گنجينه تاريخ اسلام است

خاشقجی وصیت کرد در بقیع به خاک سپرده شود

خاشقجی وصیت کرد در بقیع به خاک سپرده شود

امروز اولین گروه از زائران ایرانی به مکه مکرمه اعزام می‌شوند

امروز اولین گروه از زائران ایرانی به مکه مکرمه اعزام می‌شوند