يكشنبه  29  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
غفاری:

زیارت اربعین یک رخداد اجتماعی و فرهنگی است/ 662 اثر به سوگواره فرهنگی و هنری اربعین ارسال شده است

معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۱۸۰ مقاله و چکیده مقاله به همایش علمی بین‌المللی اربعین ارسال شده که ۱۳۰ مورد در داوری اولیه انتخاب شدند.

به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا غلامرضا غفاری ظهر امروز در نشست خبری با محوریت همایش علمی بین‌المللی اربعین که در سالن جلسات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد؛ ضمن تبریک آغاز تحصیلی جدید اظهار کرد: در آستانه اربعین شهیدان کربلا هستیم، این رویداد با یک رخداد فرهنگی اجتماعی و مذهبی همراه است. در این رخ داد شاهد فعالیت چندگانه مذهبی، فرهنگی و سیاسی هستیم.

وی با بیان اینکه ایام اربعین فرصت مناسبی است افراد با فرهنگ عاشورا و کلام و نظر امام حسین (ع) آشنا شوند، افزود: از سال گذشته با اهتمام وزارت کشور و همکاری دانشگاه علامه طباطبایی همایش علمی بین‌المللی اربعین برگزار شده است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های مادر در حوزه علوم انسانی است.

معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: همایش علمی بین‌المللی اربعین هشتم مهر ماه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود. به همراه این رخداد بزرگ فرهنگی و علمی ، اختتامیه دومین سوگواره علمی فرهنگی و هنری اربعین در دانشگاه شهید چمران برگزار خواهد شد. این سوگواره دارای پیشینه است و نقطه شروع آن در دانشگاه ایلام بود.

وی اذعان کرد: در سال جاری ۶۶۲ اثر (دل نوشته، شعر، عکس، فیلم کوتاه، کلیپ و...) به این سوگواره ارسال‌شده که داوری این آثار صورت گرفته و ۲۲ اثر برگزیده مراسم اختتامیه (۱۵ مهرماه) معرفی خواهند شد. دانشگاه کرمان نیز در خصوص برگزاری سومین سوگواره فرهنگی و هنری اربعین اعلام آمادگی کرده است.

غفاری اذعان کرد: هرسال شاهد رشد بیشتر حضور دانشجویان در پیاده‌روی اربعین هستیم. ابلاغیه‌ها و جلسات مختلفی نیز برای مساعدت دانشگاه‌ها و آشنایی بیشتر با فرهنگ عاشورا ارسال شده است.

وی در خصوص تسهیلات دانشگاه‌ها برای اعزام دانشجویان به عتبات تصریح کرد: مساعدت برای اهدای وام (۷۵۰ تومان برای دانشجویان مجرد)، مساعدت خروج از کشور دانشجویان پسر صورت می‌گیرد.

در ادامه این نشست وحید شالچی دبیر اجرایی همایش علمی بین‌المللی اربعین گفت: کاروان‌های دانشجویی و اساتید هر ساله در این آیین شرکت می‌کنند.

وی افزود: حضور دانشگاهیان در بخش علمی در پیاده‌روی اربعین از دیگر سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. اکنون تولیدات علمی محدودی در این خصوص داریم .

شالچی ادامه داد : شناخت درست از پیاده‌روی اربعین حائز اهمیت است؛ ۱۸۰ مقاله و چکیده مقاله به همایش علمی بین‌المللی اربعین ارسال شده که ۱۳۰ مورد در داوری اولیه انتخاب شدند و در نهایت ۳۵ مقاله برگزیده شده‌اند. این آثار به سه زبان فارسی انگلیسی و عربی ترجمه خواهند شد و در دسترس افراد قرار خواهد گرفت.

وی گفت: این همایش به علت خلأ علمی در یونسکو ثبت نشده است. فردا علاوه بر مراسم افتتاحیه همایش علمی بین‌المللی اربعین ۷ پنل تخصصی ( ابعاد تربیتی و روانشناسی اربعین ، رسانه‌ای اربعین ، جامعه شناختی اربعین ، کلامی ، زائران و میزبانان، آینده پژوهی اربعین) برگزار خواهد شد .

انتهای پیام/۴۰۸۴

http://ana.ir/i/418126
چگونه در اینستاگرام تیک آبی بگیریم؟

چگونه در اینستاگرام تیک آبی بگیریم؟

طهماسبی: دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در راهپیمایی اربعین شرکت می‌کنند

طهماسبی: دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در راهپیمایی اربعین شرکت می‌کنند

خدمات و تسهیلات ستاد اربعین دانشگاه آزاد اسلامی به زائران تخصیص داده شده است

خدمات و تسهیلات ستاد اربعین دانشگاه آزاد اسلامی به زائران تخصیص داده شده است

موکب هیئت الزهرای دانشگاه شریف در مرز مهران برپا می‌شود

موکب هیئت الزهرای دانشگاه شریف در مرز مهران برپا می‌شود

 اربعین‌پژوهی توسط بسیج اساتید انجام می‌شود

 اربعین‌پژوهی توسط بسیج اساتید انجام می‌شود