يكشنبه  24  شهریور  1398
يكشنبه , 06 مرداد 1398 ساعت 16:17

حجت‌الاسلام رستمی:

مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی برای طلوع خورشید ولایت عظمی، بیانیه گام دوم است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی برای طلوع خورشید ولایت عظمی، بیانیه گام دوم است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در دومین اجلاس بین‌المللی فعالان مهدوی در مشهدمقدس که با محوریت تمدن نوین اسلامی برای طلوع خورشید ولایت عظمی برگزار شد، به بیانیه گام دوم به‌عنوان نقشه راه در این خصوص اشاره کرد.

وی به مأموریت حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی بر مبنای سخنان بزرگان دین و آنچه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: اگر ما به شرایط دوران ظهور و زمینه‌ها و بسترهایی که در جهان حاکم است و وعده داده‌شده که محقق می‌شود و اتفاق می‌افتد توجه کنیم و مقایسه‌ای داشته باشیم با آنچه امروز در دنیا موجود است و نیز آنچه از طرف پیشوا و رهبر و علمدار جریان ظهور در دوره معاصر مقام معظم رهبری مشخص‌شده، به نتایج قابل‌توجهی می‌رسیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: برخی از شرایطی که در عالم حاکم است و در آن شرایط انتظار ظهور و فرج بالاتر می‌رود و عالم محیا برای آن اتفاق بزرگ می‌شود، از لسان شریف نبوی(ص) و اهل‌البیت(ع) اشاره شده است. آن نظامی که بر عالم حاکم خواهد بود ازنظر اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و ارزش‌های دینی با آنچه امروز در عالم حاکم است نسبتی وارونه دارد؛ فساد اخلاقی و انحرافات جنسی به حد نهایت خودش رسیده، فساد مالی و مجموعاً ظلم حاکم بر همه مناسبات و عالم‌گیر شده است که نهایتاً به خروج قواعد از مسیر صلاح منجر شده است.

رستمی ادامه داد: حدیث نبوی مشهوری است که در آن بعثت پیامبر خاتم(ص) را به دلیل بشارت و انذار می‌داند و اشاره می‌کند در این راه جوانان با ایشان هم‌پیمان شدند و پیران و بزرگان و امثال آن‌ها در جامعه با این هدف مخالفت کردند. پس در باب تمدن‌سازی بر مبنای اندیشه اسلامی نیز طبیعی است که هر بار اصلی تحول بر دوش جوانان باشد. مثل نهضت نبوی، مثل نهضت علوی، مثل نهضت انقلاب اسلامی و درنهایت نهضت جهانی ظهور.

نماینده رهبر معظم انقلاب در دانشگاه‌ها اشاره کرد: دلیل آن‌هم جریان خیرخواهی حاکم بر جامعه جوان هست، البته در فهم این روایت ممکن است جوانی به‌طور عام از مفهوم ترجمه شود، چون سن خاصی قائل به جوانی نیست، کما اینکه در بیانیه گام دوم نیز مقام معظم رهبری، برخلاف تعاریف متداول جمعیت‌شناختی بخشی از میان‌سالی را جوانی تعریف می‌کنند، آنجا که ظرفیت جوان کشور را غریب به جمعیت ۲۵ تا ۴۰ ساله می‌دانند.

وی افزود: مقام معظم رهبری با توسعه مفهوم جوانی نسل، سن منتهی به ۴۰ سالگی را نسل جوان می‌دانند، به همان تعبیری که حضرت نبی(ص) نیز در روایت اشاره داشته‌اند. به همین دلیل نیز حضرت ابراهیم(ع) فطار نامیده شدند. درواقع روح و روحیه بی‌تعلقی، آرمان‌خواهی، آمادگی برای هزینه کردن، پرتحرک بودن و دلبسته و متعلق به دنیا نبودن. این‌ها صرف ویژگی‌های جوانی نیست و در هرکس چنین ویژگی‌هایی یافت شود جوان خطاب می‌شود.

رستمی متذکر شد: در این نشست نیز همه اندیشمندان در حال گفت‌وگو پیرامون تمدن‌سازی نوین اسلامی هستند و میهمانان ارجمند این مجلس از اقصی نقاط جهان اسلام در این خصوص نظرات خود را بیان کردند. بنده رهیافت نیل به این مهم و تبیین ظهور را در بیانیه گام دوم می‌دانم که مسئولیت بر عهده جوانان است و  چهل سال آینده در این مسیر خواهد بود. در چهل سال گذشته با بیرون کردن نظام امپریالیستی از کشور، نظام اسلامی تأسیس شد و در مسیر تأسیس دولت اسلامی هستیم تا پس‌ازآن جامعه اسلامی بنیان شود و نهایتاً تمدن اسلامی محقق آید.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها همچنین افزود: مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۲ ویژگی‌هایی از این تمدن نوین را برشمردند که آرایش ظاهری این تمدن حکومتی مردمی است و قوانین آن برگرفته از قرآن، اجتهاد و پاسخگویی به هنگام به نیازهای نوع بشر و پرهیز از تحجر، ارتجاع، بدعت و التقاط است تا رفاه، ثروت عمومی، اجرای عدالت و... به وجود آید و گسترش اخلاق انسانی، دفاع از مظلومان عالم و تلاش و کار نهادینه شود. این‌ها ویژگی‌های آن جامعه و تمدن است که بنیانگذار جمهوری اسلامی، مقام معظم رهبری و بلکه بالاتر از آن، اولیای الهی ما را به آن دعوت کرده‌اند و مسیر ۳۰ساله رهبری مقام معظم رهبری و 40 ساله انقلاب اسلامی در این مسیر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۵ مقام معظم رهبری در جمع نخبگان علمی جوان ازجمله المپیادی‌ها، دانشمندان، پژوهشگران و مخترعان اشاره فرموده‌اند که شما جوانان باید نسلی به وجود بیاورید؛ شجاع، متدین، مبتکر، خودباور، پیشگام، غیور و غیرتمند که البته خیلی از این‌ها را داریم، اما کلیت تربیت نسل باید به این سمت‌وسو باشد؛ این راه رسیدن به تمدن نوین اسلامی است.

رستمی عنوان کرد: طبیعتاً نظام سازی جزء ضرورت‌های ساخت تمدن است و انقلاب اسلامی تواناست و می‌تواند موانع را در مسیر تمدن‌سازی از سر راه بردارد و تمدن برجسته متعالی و باشکوه اسلامی را جلوی چشم همه دنیا قرار دهد که در این خصوص در کشورهای منطقه اعم از لبنان، یمن و امثال این‌ها که میهمانانی از آن کشورها در این مجلس به ایراد سخن پرداختند تحرکاتی مرتبط با بنیان تمدن نوین اسلامی آغازشده و به دست جوانان و باهمت آن‌ها به سرمنزل و مقصود خود خواهد رسید تا تمهید ظهور خورشید ولایت عظمی باشد و ملت ایران و مجموعه کسانی که با این ملت در جبهه مقاومت اسلامی همراه شدند، جهان را آماده ظهور کند.

انتهای پیام/4107/4115/

http://ana.ir/i/407454
مسیر دستیابی به تمدن اسلامی از رهگذر مرحله تئوری به عملی

مسیر دستیابی به تمدن اسلامی از رهگذر مرحله تئوری به عملی

آگاهی‌بخشی، نقطه رهایی‌ نسل جوان از باتلاق‌های طراحی شده دشمن است

آگاهی‌بخشی، نقطه رهایی‌ نسل جوان از باتلاق‌های طراحی شده دشمن است

ایده‌های بسیاری در حوزه فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها وجود دارد

ایده‌های بسیاری در حوزه فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها وجود دارد

گروه معارف نقطه ثقل حضور انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها است

گروه معارف نقطه ثقل حضور انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها است