چهارشنبه  20  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آیت‌الله صدیقی:

امام حسین(ع) احساس امنیت گردن‌کلفت‌ها در جامعه اسلامی را نمی‌پذیرد

سه شنبه 15 مرداد 1398 ساعت 16:42
آیت‌الله صدیقی در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: امام حسین(ع) نمی‌پذیرد گردن کلفت‌ها در جامعه اسلامی احساس امنیت کنند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر،‌ آیین رونمایی از شیوه‌نامه گروه‌های جهادی امر به معروف و نهی از منکر و اعطاء مجوز به گروه‌های منتخب با حضور آیت‌الله صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، در سالن کنفرانس این ستاد برگزار شد. در این نشست آیت الله صدیقی در بخشی از سخنان خود به تشریح شاخصه‌های لازم در بعد رفتاری آمران به معروف پرداخت و گفت: ما مأموریم که خود را بسازیم و در جامعه گره‌گشا باشیم تا بتوانیم معروف را جلوه‌گر سازیم و منکر را از جامعه بیرون کنیم. 

وی بیان کرد: امام حسین(ع) نمی‌پذیرد گردن کلفت‌ها در جامعه اسلامی احساس امنیت کنند. ولایت یعنی فرمانپذیری و دور بودن از خودبینی و در جمع زندگی کردن. مومنین از طرف خدا جواز دارند تا جلوی بدیهای همدیگر را بگیرند و به ترویج اخلاق حسنه بپردازند.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور خاطرنشان کرد: اگر جامعه‌ و یا تشکلی، اعتبار اجتماعی و پشتوانه قانونی داشت، اما برای رونق نماز و رفع فقر گامی برنداشت و امر به معروف و نهی از منکر را ترویج نداد، خداوند به او نصرت عطا نمی کند. خداوند کسانی که او را یاری کنند، یاری خواهد کرد. اگر می خواهیم خدا پشت ما را خالی نکند و ما را کمک کند باید ترویج فریضتین در جامعه را در برنامه خودمان قرار دهیم.

امام جمعه موقت تهران فریضتین را امری فطری و عقلانی توصیف کرد و افزود: اساسا مکتب اسلام منطبق بر فطرت هاست و فریضتین نیز در راستای مقابله با ظالم و دادرسی به افتادگان و دفاع از مظلوم تعریف می شود. امر به معروف و نهی از منکر سیر کردن شکم های گرسنه و دفاع از انسانهایی ست که صدایی ندارند. امر به معروف و نهی از منکر بلندگوی مظلومین ناتوان و رشته ارتباط با جامعه است، لذا رویکرد و هویت ستاد باید در عمل به جامعه شناسانده شود که اگر کسی مظلوم شد و دادگاه هم به دادش نرسید و توسط مجاری قانونی نیز مورد حمایت قرار نگرفت، بداند تشکل قدرتمندی هست که از حق او دفاع کند.

آیت‌الله صدیقی در ادامه سخنان خود ستاد امر به معروف و نهی از منکر را به مثابه دیده بانی برای علامت دادن به افرادی دانست که مرتکب خطا می شوند. ور در این باره خاطرنشان کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید در یک دید کلان و به صورت خیمه ای تمام جامعه را پوشش دهد تا کسی که از خط خارج شد متوجه باشد دیده بانی او را نظاره گرست و به او علامت می دهد.

وی به مشکلات معیشت مردم به واسطه گرانی‌های اخیر اشاره کرد و افزود: امروز اگر کسی به هر شکلی در جامعه ایجاد گرانی می کند، یا به واسطه بی صاحبی بازار اقتصادی ست و یا به دلیل منفعت بردن متولیان است. جامعه حس می کند هیچ حساب و کتابی در امور اقتصادی نیست و هرکسی هر کاری می خواهد انجام می دهد.

 امام جمعه موقت تهران در این نشست اظهار کرد: کسانی که قصد دارند نظم جامعه را برهم بزنند و به تغییر هنجارهای اجتماعی بپردازند؛ همچون برهم زنندگان بازار اقتصادی هستند. آنها در موضوعات اجتماعی نیز بدین ترتیب عمل می‌کنند. مثلا اگر هر کسی بخواهد هر پوششی داشته باشد و یا اقدامات خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی انجام دهد، شلختگی و هرج و مرج در جامعه ایجاد خواهد شد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر با انتقاد از کسانی که می‌خواهند چارچوب‌های اجتماعی و فرهنگی را از میان ببرند گفت: این موضوع تنها به موضوع عفاف و حجاب منحصر نیست. اگر کسی بخواهد تابلوهای جامعه را بردارد و هنجارهای اجتماعی را تغییر دهد، او حتما قصد این را کرده که جامعه را به سوی هرج و مرج سوق دهد. متاسفانه برخی در جامعه دم از اصلاح  می زنند اما می خواهند تابلوهای مربوط به هنجارهای اجتماعی را از بین ببرند.

آیت‌الله صدیقی در ادامه صحبت های خود به مفاسد اقتصادی و مشکلات مردم در عرصه اقتصاد اشاره کرد و عدم امنیت مظلومین و مستضعفین را در جامعه امروز یادآور شد. وی تصریح کرد: امام حسین(ع) نمی پذیرد گردن کلفت ها در جامعه اسلامی احساس امنیت کنند و به برکت خون شهدا برای هفت نسل شان امکانات مختلف فراهم نمایند و دوتابعیتی شوند، اما از سوی دیگر برخی افراد پس از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی برای فرستادن فرزندان شان به مدرسه با مشکل روبرو باشند.

امام جمعه موقت تهران همچنین به تشریح سیره حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری در قبال دشمن پرداخت و گفت: امام در قبال دشمن حرکت تهاجمی داشت و هرگز منفعل نبود. شخص مقام معظم رهبری نیز در نوع سخنرانی استراتژی امام خمینی(ع) را ادامه داده و دشمن را مورد هجوم قرار می دهند، نه اینکه منتظر حمله دشمن باشند و تدافعی عمل نمایند.

وی در این نشست بر شکل‌گیری هسته‌های جهادی امر به معروف و نهی از منکر در ابعاد مختلف تخصصی تاکید کرد و گفت: ما  یکسری قواعد استاندارد شرعی داریم همچون حلال‌خوری، عدم غیبت، دروغ نگفتن و امثالهم که باید همه آن را رعایت کنیم و آحاد جامعه باید به ترویج حلال خوری و توجه به مستضعفین ملتزم باشند، این مهم اساسا یک وظیفه عمومی است. حال خارج از این وظیفه عمومی، تشکل‌های جهادی وظیفه‌ای بالاتر برعهده می‌گیرند و قصد دارند از اشراف خود و تخصص‌شان استفاده کنند تا حضورشان در جامعه حضور دین باشد تا همگی در این جامعه به هم ریخته، مشاهده کنند فرزندان قرآن حضور فعال دارند، آن‌ها بدی‌ها را برنمی تابند و ترک معروف‌ها را تحمل نمی‌کنند. نه تنها نباید غیبت کنیم بلکه فضای غیبت را به سوی مدح مومن تغییر دهیم، این یک وظیفه عمومی است. باید از گناهان کبیره پرهیز کرد و تلاش نمود جامعه در مسیر طمرد از فرامین خدا قرار نگیرد.

 امام جمعه موقت تهران مسئولین گروه‌های جهادی را نیازمند مجهز بودن به اخلاق و تخصص در عرصه‌های مختلف امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: استراتژی عمومی انسان احساس، عاطفه و جذب دلهاست، اما گاهی انسان ناچار می شود دست به جراحی ببرد و عضوی را جابجا یا قطع کند. هیچ دکتری از ابتدا بنا را بر جراحی نباید بگذارد که متاسفانه گاهی اوقات پزشکی به تجارت تبدیل شده که این هم بخشی از منکرات است که باید نظارت لازم صورت گیرد. در مجموع بنای اول در مداوا بر داروست نه چاقو، همه با تشویق و محبت انسان نمی شوند و برای دیگران ایجاد مزاحمت می کنند. غضب الهی همان جراحی ست و برای بشر لازم است.

در ادامه این نشست حجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر به تشریح تفاوت میان سمن‌ها و گروه های جهادی پرداخت و گفت: گروه‌های جهادی قرار نیست زیر چتر ستاد قرار گیرند و ستاد در صورت نیاز، آنها تحت آموزش قرار می‌دهد، حمایت حقوقی و قضایی ستاد از آمران به معروف، گروه های جهادی و سمن‌ها را یادآور شد و گفت: ستاد حمایت قضایی و حقوقی از آمران به معروف صورت می دهد. به طور مثال برای طلبه ملاردی که مورد ضرب و شتم قرار گرفت وکیل گرفته شده و برای آقای بیطرفان آمر به معروفی که فیلم او به خبرنگار ضدانقلاب خارج‌نشین فرستاده شد و مورد توهین و تهدید قرار گرفت نیز وکیل گرفته شده است.

محبی تصریح کرد: من به گروه‌های جهادی خیلی امید دارم. گروه‌های تخصصی امر به معروف چون تخصصی به موضوعات نگاه می کنند می‌توانند خودشان را در قالب الگو به جامعه معرفی کنند و چون در یک موضوع به صورت تخصصی متمرکز می شوند، ستاد نیز در بخش رسانه آنها را برجسته و تبلیغ کرده و آنها را در جامعه سرریز می کنند تا مردم در حوزه امر به معروف از آن ها یاد بگیرند. این نقطه شروع امر به معروف و نهی از منکر صحیح است. مثلاً در حوزه حجاب بحث کردن و مجادله کردن کار غلطی است. رهبری می‌فرمایند در حوزه امر به معروف و نهی از منکر حجاب، بگویید و بروید.

در این نشست حجت‌الاسلام روح‌الله میرزایی قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر و سرپرست معاونت اجتماعی و مطالبه‌گری ستاد، ضمن تبیین سیاست‌های این ستاد، «شیوه نامه» و نحوه ورود افراد به گروههای جهادی را مشخص کرده است  و گفت:  باید تخصص لازم در حوزه نحوه امر به معروف و نهی از منکر را به مردم آموزش دهد تا این دو فریضه در جامعه فراگیر شود. برای این مهم سامانه‌ای در نظر گرفته شده تا براساس آن جامعه به این سطح از آموزش دست پیدا کند.

در ادامه این جلسه شیوه نامه‌های مسئولین گروه‌های جهادی به آن ها اعطاء شد.  مسئولین گروه‌های جهادی عبارتند از: سمانه شمس مسئول گروه تخصصی عفاف و حجاب، ابراهیم عبدی نژاد مسئول گروه جهادی اسلام ناب در عرصه تخصصی فرهنگی مذهبی، مصطفی ایران‌منش گروه جهادی اقتصاد مردمی در عرصه تخصصی اقتصادی، مصطفی هاشمی گروه جهادی زندگی طیبه در عرصه تخصصی بهداشت و درمان، محمد کرم زاده گروه جهادی طلاب انقلابی در عرصه تخصصی تبلیغ، سید مهدی موسوی گروه جهادی نوجوانان پیشران در عرصه تخصصی تعلیم و تربیت.

سرگروه‌های دیگر شامل؛ ناصر معلومی گروه جهادی حبل المتین در عرصه تخصصی فرهنگی مذهبی، جواد صفدری عرصه گروه جهادی نورگردان در عرصه تخصصی گردشگری، مهدی کشتکار گروه جهادی رازرسانه عرصه تخصصی رسانه، محمد صادق حق گو گروه جهادی پیشتازان عرصه تخصصی تربیت، سیدمسعود بااوسی گروه جهادی قلب سلیم عرصه تخصصی سبک زندگی، علیرضا رفیع پور گروه جهادی پیشرو عرصه تخصصی تعلیم و تربیت، هادی نجفی نسب گروه جهادی جهادگران پیشرفت عرصه تخصصی نهضت محرومین که شیوه نامه‌ها و حکم مسئولیت خود را از آیت‌الله صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر دریافت کردند.

گفتنی است؛ افراد داوطلب تشکیل گروه های جهادی امر به معروف و نهی از منکر می توانند با شماره 09359032828 در فضای مجازی و شماره 22561233 با ستاد امر به معروف  و نهی از منکر در ارتباط باشند.

انتهای پیام/4100/

http://ana.ir/i/409214
وحید ایمانی مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر شد

وحید ایمانی مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر شد

رسانه ملی از طریق هنر، حضرت علی (ع) را به مردم معرفی کند

رسانه ملی از طریق هنر، حضرت علی (ع) را به مردم معرفی کند

استكبار جهانی با سلاح رسانه حجاب را هدف قرار داده است

استكبار جهانی با سلاح رسانه حجاب را هدف قرار داده است

برخی از مسئولان مخالف حمایت از آمران به معروف هستند

برخی از مسئولان مخالف حمایت از آمران به معروف هستند

امر به‌ معروف و نهی از منکر به عفاف و حجاب منتهی نمی‌شود

امر به‌ معروف و نهی از منکر به عفاف و حجاب منتهی نمی‌شود