شنبه  09  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نائب رئیس اتحادیه ناشران تهران:

مردم با خرید از کتابفروشی‌های معتبر به کاهش قاچاق کتاب کمک کنند

چهارشنبه 06 فروردین 1399 ساعت 11:42
محمود آموزگار از مردم درخواست کرد که به جای خرید کتاب از دستفروشان و اماکن عمومی مانند ترمینال‌ها از کتابفروشی‌های شناسنامه دار خریداری کنند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، ویژه برنامه نوروزی «تقاطع فرهنگ» رادیو گفتگو با موضوع بررسی رویدادهای فرهنگی هنری 98 و با حضور محمود آموزگار مدیر مسئول انتشارات نشر عامّه و نائب رئیس اتحادیه ناشران تهران به روی آنتن رفت.

آموزگار با اشاره به رویدادهای مثبت و منفی فرهنگی عرصه کتاب در سال 1398 بیان کرد: سال 1398 برای مجموعه کشور در همه عرصه‌ها به ویژه حوزه اقتصادی یک سال ویژه بود و طبیعتاً صنعت نشر و تولید کتاب نیز نمی‌توانست از آسیب‌های احتمالی این شرایط مصون بماند.

وی افزود: با وجود افزایش قیمت کاغذ و سایر نهاده‌های تولید کتاب و گرانی قیمت کتاب در سال 1398 اما می‌توان گفت چرخ نشر به ویژه در حوزه ناشران حرفه‌ای به حرکتش ادامه داد.

مدیر مسئول انتشارات نشر عامّه خاطرنشان کرد: گرچه میزان کتاب‌های منتشر شده با کاهش شمارگان مواجه شد اما خوشبختانه با پیش بینی‌های ویژه‌ای که از شرایط بدتر از این کرده بودیم فاصله معناداری داشت.

آموزگار با اشاره به اینکه صنعت نشر طی سال‌های گذشته با ناهنجاری‌های عدیده‌ای مواجه بوده است گفت: یکی از گام‌های مثبت در این حوزه تلاش برای کاهش این ناهنجاری‌ها و تدوین برنامه‌هاست که از جمله آن می‌توان به اجرای برنامه‌های «انتخاب پایتخت کتاب ایران»، «روستاهای دوستدار کتاب» و «جام باشگاه‌های کتابخوانی» در طول سال 1398 اشاره کرد.

نائب رئیس اتحادیه ناشران تهران با انتقاد از معیارهای نادرست در قیمت گذاری کتاب‌ها مطرح کرد: ما برای تعیین قیمت کتاب، تعداد صفحات کتاب را ملاک قرار می‌دهیم درحالی‌که کتاب داریم تا کتاب ضمن اینکه برخی کتاب‌ها کتاب سازی هستند بنابراین تعریف یک معیار و کیفیت مشخص در حوزه کتاب و فاصله گرفتن از کمیت‌گرایی جداً ضروری و الزامی است.

وی با بیان اینکه اتحادیه ناشران تهران به عنوان یکی از محورهای اصلی مقابله با قاچاقچیان کتاب محسوب می‌شود، گفت: ما حرکت‌های مثبت و مفیدی داشتیم اما کافی نبودند و نتیجه قطعی به بار نیاورد. مهم‌ترین مسئله در این رابطه، حق قانونی مولف است تا از حقوقش بهره مند شود که قاعدتاً برای حفظ حرمت این حق هم باید کار فرهنگی انجام دهیم.

مدیر مسئول انتشارات نشر عامّه همچنین از مردم درخواست کرد که به جای خرید کتاب از دستفروشان و اماکن عمومی مانند ترمینال‌ها از کتابفروشی‌های شناسنامه‌دار خریداری کنند تا میزان فروش کتاب‌های قاچاق تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

آموزگار یادآور شد: اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران فراز و نشیب‌هایی داشته اما سال‌های اخیر کنار دولت نقش جدی‌تری را در آسیب شناسی مسائل و مشکلات به ویژه در حوزه قاچاق کتاب ایفا کرده و راهکارهای مناسب‌تری را نیز پیش بینی کرده و به رایزنی گذاشته است.

وی صنعت نشر را نیامند آموزش‌های جدی در سراسر کشور دانست و تصریح کرد: صنعت نشر کماکان از روش‌های سنتی رنج می‌برد و متاسفانه با شرایط جهانی فاصله معناداری دارد که از این رو تمرکززدایی آموزش‌ها از پایتخت کشور و خدمات رسانی به ناشران ضروری است.

آموزگار در پایان این مصاحبه رادیویی، آینده صنعت نشر و چاپ را اینگونه پیش بینی کرد: ما در شرایط پر مسئله‌ای قرار داریم و با مشکلات زیادی هم مواجهیم اما به همان اندازه ثروتمندیم و همین مسئله به رشد و پیشرفت حرفه‌ای صنعت نشر ایران کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/4028/

http://ana.ir/i/479739
سیاست‌های اطلاع‌رسانی در بحران به شبکه‌های استانی سیما ابلاغ شد

سیاست‌های اطلاع‌رسانی در بحران به شبکه‌های استانی سیما ابلاغ شد

این 130کتاب دفاع مقدسی را رایگان دریافت کنید

این 130کتاب دفاع مقدسی را رایگان دریافت کنید

دستور مساعدت با ناشران و کتابفروشان در شرایط کرونا

دستور مساعدت با ناشران و کتابفروشان در شرایط کرونا

پیشنهادهای «صنف نشر» برای گذر از شرایط حساس شیوع کرونا

پیشنهادهای «صنف نشر» برای گذر از شرایط حساس شیوع کرونا

درخواست ناشران و کتابفروشان تهرانی برای مقابله با کرونا

درخواست ناشران و کتابفروشان تهرانی برای مقابله با کرونا

دو ترجمه از نویسنده ترکیه‌ای لغو مجوز شد

دو ترجمه از نویسنده ترکیه‌ای لغو مجوز شد