يكشنبه  17  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون صدای رسانه ملی مطرح کرد؛

مراجعه به آرای عمومی ویژگی جمهوری اسلامی است/ ارتقای فرهنگ مشارکت سیاسی، رسالت «رادیو انتخابات»

يكشنبه 27 بهمن 1398 ساعت 10:46
حمید شاه آبادی، رسالت رادیو انتخابات را ارتقای فرهنگ مشارکت سیاسی، مشارکت حداکثری مردم در انتخاب اصلح و توجه به نخستین انتخابات در گام دوم انقلاب شکوهمند اسلامی ایران دانست.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، رادیو انتخابات طی مراسمی با شعار «رادیو انتخابات، صدای جمهور، طنین همدلی، حضور و حماسه»، در تاریخ 26 بهمن 98 با حضور حمید شاه آبادی؛ معاون صدای رسانه ملی، جمال عرف، معاون سیاسی وزارت کشور، مدیران شبکه‌های رادیویی و جمعی از مدیران ستادی و کارکنان معاونت صدا در استودیو شماره هشت رادیو، راه‌اندازی شد.

نیاز امروز کشور؛ مشارکت حداکثری مردم در انتخاب اصلح

شاه آبادی با تاکید بر نقش رسانه در ارتقای فرهنگ مشارکت سیاسی در جامعه، یادآور شد: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری و برای تحقق اهداف گام دوم انقلاب، بیش از پیش به مشارکت حداکثری مردم در انتخاب اصلح و تلاش در جهت ترسیم آینده نظام جمهوری اسلامی ایران، نیازمندیم.

به گفته وی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با یاری گرفتن از رادیو به عنوان یکی از با نفوذترین رسانه‌های عمومی، تلاش می‌کند در قالب رادیو انتخابات، رسالت خود را برای ارتقای فرهنگ مشارکت سیاسی با رویکرد و برنامه‌های متنوع و توجه به نخستین انتخابات در گام دوم انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به انجام رساند.

وی یادآور شد: از مهم‌ترین مؤلفه‌ها و نقاط قدرتمند جمهوری اسلامی ایران، حضور مردم در فراز و فرودهای این انقلاب و مشارکت همدلانه و میلیونی آنها در مسیر پیشبرد اهداف متعالی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

شاه آبادی با اشاره به حضور حداکثری مردم ایران در بزنگاه‌های تاریخی، اظهار داشت: رویدادهای ملی، مانند بیست و دوم بهمن‌ یا حماسه‌هایی که بُعد بین‌المللی به خود گرفته است ، مانند روز جهانی قدس، تنها بخشی از حضور میلیونی مردم ایران برای پاسداشت آرمان‌های انقلاب، همراهی با حاکمیت و تایید اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران است که مردم در بهمن پنجاه و هفت، نهال آن را در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی با شکوه حماسه و خون خود ، کاشتند و آبیاری کردند.

مراجعه به آرای عمومی یکی از ویژگی‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی

معاون صدای رسانه ملی، یکی از ویژگی‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را مراجعه به آرای عمومی، مشارکت و نقش مردم در شکل‌گیری آرمان‌ها و حرکت نظام به سمت اهداف متعالی دانست و یادآور شد: شاید در کشورهای دیگر مناسبات اجتماعی و سیاسی‌ با حضور مردم هماهنگ شود. اما در آن کشورها با تمام ادعای دموکراسی، شاهد شکل‌گیری و جهت‌دهی حرکت مردم برای مشارکت‌ در امور اجتماعی و سیاسی هستیم.

درحالی‌که در جمهوری اسلامی ایران با نگرش و رویکرد بنیان‌گذار کبیر آن، حضرت امام‌خمینی (ره)، شاهد برداشته شدن نظام حاکمیت انسان بر انسان و قرار گرفتن حاکمیت خدا بر مردم هستیم. همین امر است که مراجعه به آرای عمومی، انتخاب و حضور حداکثری مردم برای فردای خود و کشورشان را بیش از پیش ارزشمند جلوه می دهد.

نقش رسانه، ترسیم نقشه راه جهت قدم گذاشتن در مسیر انتخابات

حمید شاه‌آبادی، تصریح کرد: فرهنگ و رسانه در این میان وظایف مهمی دارند و نقش رسانه ارائه الگو و ترسیم نقشه راه ، جهت قدم گذاشتن در مسیر انتخاب اصلح و ادای تکلیف دینی آحاد مردم و حضور در انتخابات است.

معاون صدای رسانه ملی تاکید کرد: تلاش برای مشارکت حداکثری و رسیدن به همدلی مردم که نتیجه آن اهرمی بر ستون خیمه مقاومت در کشور و نقش مردم در تعیین سرنوشت خود و آینده ایران خواهد بود و همچنین هدایت و راهبری برای رسیدن به انتخاب اصلح که معیارهای آن توسط مقام معظم رهبری ترسیم شده است، اما رسیدن به قوه تشخیص و تطبیق آن بر عهده مردم است، از مهم‌ترین مأموریت‌ها و کارکردهای رسانه در حوزه انتخابات است که نه تنها وظیفه رادیو بلکه از اهداف سایر بخش‌ها در رسانه ملی است.

میانگین حضور مردم در 10 دوره انتخابات مجلس 60/5 درصد بوده است

معاون سیاسی وزیر کشور و رییس ستاد انتخابات در مراسم راه اندازی شبکه رادیویی انتخابات با اشاره به آنکه طی ۱۰ دوره گذشته انتخابات مجلس، میانگین مشارکت مردمی بالای ۶۰ درصد بوده است تاکید کرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران، مجری اصلی انتخابات خود مردم هستند.

جمال عرف با تاکید بر آنکه انتخابات در جمهوری اسلامی مساله ای اساسی است، یادآور شد: اصل ششم قانون اساسی اشاره می کند، همه امور در جمهوری اسلامی ابتدا بر انتخاب مردم استوار است. اگر به سیره عملی امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری مراجعه کنیم ، این دو بزرگوار نیز به طور مستمر بر موضوع انتخابات تاکید داشته‌اند.

۴۱ سال تاریخ انقلاب؛ ۳۶ انتخابات و ۸۶۶ میلیون رای مردم

رییس ستاد انتخابات کشور، گفت: بنیانگذار انقلاب اسلامی بلافاصله پس از پیروزی انقلاب دستور همه‌پرسی را داده‌اند و ما در جمهوری اسلامی افتخارمان این است که در ۴۱ سال تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، ۳۶ انتخابات را برگزار کرده‌ایم و مردم ۸۶۶ میلیون رای را در صندوق‌ها ریخته‌اند. این نظامی است که اساس آن بر انتخاب مردم استوار است و تلاش می‌کند تا تمامی گام‌هایش را با مشارکت مردم بردارد.

همین تاثیر را در مقام معظم رهبری می‌بینیم که ایشان به شکل مستمر بر موضوع انتخابات؛ انتخاب اصلح و انتخاب مردم تاکید دارند و آخرین نکته ایشان در فرمایش اخیرشان متبلور بود. جایی که فرمودند؛ اگر کسی من را هم قبول ندارد، برای ایران رای بدهد و این اوج ایثار یک رهبر است که برای مردمش این‌گونه صحبت می‌کند.

چهار اصل وزارت کشور در مسیر انتخابات

عرف با ابراز امیدواری از آنکه مردم ایران مثل تمامی دوره‌ها، حضور حداکثری پای صندوق‌های رای داشته باشند، در تشریح سیاست‌های کلان وزارت کشور در حوزه انتخابات یادآور شد: از همان ابتدا که این کار را شروع کردیم براساس آموزه‌های امام و رهبری چهار اصل را برای خود مبنا قرار دادیم به طوری که انتخابات در جمهوری اسلامی بر چهارپایه مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت استوار است.

اهمیت بالای مشارکت مردمی از دیدگاه نظام

معاون سیاسی وزارت کشور با تاکید بر آنکه مشارکت مردم ، بحثی جدی و اساسی است، گفت: به دلیل سابقه تحصیلی و پژوهشی با برخی از آراء و عقاید آشنا هستم. برخی عنوان می کنند چرا مشروعیت و مقبولیت خود را به میزان مشارکت گره می زنید در حالی‌که در دنیای امروز مشارکت‌های پایین هم مورد قبول است.

برخی از جامعه‌شناسان معاصر می‌گویند هرچقدر جامعه مدرن‌تر شود، هرچقدر سطح سواد، دانش و علم مردم افزایش پیدا کند، فاصله بین آدم‌ها و نامزدها کمتر می‌شود. ولی ما در جمهوری اسلامی این موضوع را پذیرفتیم و به آن ایمان داریم که حضور مردم بدون هیچ تردیدی اثرگذار است و بر همین اساس است که بر بحث مشارکت مردمی تاکید داریم.

امید به آینده و تعمیق و تکثیر نشاط اجتماعی

ابوالفضل نوروزی، مدیر رادیو انتخابات با اشاره به ورود رادیو به عرصه سیاست، به عنوان رویکردی از برنامه‌سازی در این حوزه رسانه‌ای، گفت: صداوسیما بر آن شد تا رادیو در متن زندگی و درهم‌تنیدگی دو مؤلفه اجتماعی و سیاسی که امروز بیشترین دامنه فعالیت مردم را به خود اختصاص داده است به عنوان مهم‌ترین اصل سیاست‌های رادیو در بزنگاه‌های مهم انقلاب مانند انتخابات یا دهه مبارک فجر قرار گیرد.

امروز بحث‌های سیاسی؛ به‌ویژه با نزدیک شدن به آستانه انتخابات از بطن کوچه و خیابان و حضور میان مردم نیز گذشته و به تاروپود بحث‌های خانوادگی بدل شده است. پس بی‌تردید حضور رادیو به‌عنوان گرم‌ترین رسانه جهان در کانون گرم خانواده‌ها می‌تواند نقشی تعیین کننده برای تحقق مشارکت حداکثری مردم در تعیین سرنوشت خود و نظام به واسطه انتخابات داشته باشد.

نوروزی با بیان اینکه رویکرد رسانه‌ای این رادیو امید به آینده و تعمیق و تکثیر نشاط اجتماعی و مشارکت مسئولانه و هدف اصلی آن بسترسازی، تسهیل و هم افزایی ملی برای برگزاری انتخابات تراز انقلاب اسلامی است، ادامه داد: بخشی از راهبرد‌های این رادیو اطلاع‌رسانی متمرکز و به موقع از روند‌های انتخاباتی، تبیین جایگاه مجلس شورای اسلامی در حکمرانی مطلوب و مردم سالاری، بسترسازی رسانه‌ای برای حضور نخبگان سیاسی و اجتماعی و ترویج اخلاق انتخاباتی است.

نوروزی اظهار کرد: ترویج آگاهی محوری در انتخاب نماینده اصلح، ترویج گفتمان امام و مقام معظم رهبری در حوزه انتخابات، پاسخگویی و شفاف سازی ابهامات انتخابات، اجتناب از قطبی سازی و هویتی کردن انتخابات بخش‌هایی از سیاست‌های رادیو انتخابات است. این شبکه ۲۴ ساعته فعالیت می‌کند و در چهار برنامه زنده به انتخابات می‌پردازد. اخبار ساعات ۹،11، ۱۳، ۱۸:30 و ۲۲ را هم در مدت ۱۵ دقیقه خواهیم داشت.

مدیر رادیو انتخابات در خصوص برنامه‌های این شبکه رادیویی ادامه داد: رادیو انتخابات فضایی شاد همراه با جنگ اجتماعی است که در ساعت 7 صبح شادترین و جذاب ترین برنامه به نام «صبح متولد ایران» را پخش می کند.ساعت 10 صبح برنامه زنده« باد مردم» مختص رای اولی‌ها و جوان‌ها است .ضمن اینکه در عصرگاه و در فضای شکل‌گیری مجلسی قوی، برنامه «برگ برنده» شنیده می شود و «افق‌های نو مجلس» با موضوع بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پخش می شود.

رادیو انتخابات با هدف بسترسازی، تسهیل و هم افزایی ملی برای برگزاری انتخابات در تراز انقلاب اسلامی از طریق سه درگاه شامل: رادیو بر روی موج fm ردیف ۵/95 مگاهرتز ، نرم افزار ایران صدا و گیرنده‌های دیجیتال تلویزیونی از روز چهارشنبه ۲3 بهمن آغاز به کار کرده است و تا چهارم اسفند ماه به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

یادآور می شود آیین راه اندازی رادیو انتخابات از شبکه‌های رادیویی گفت و گو،فرهنگ و رادیو انتخابات به صورت زنده پخش شد و به زودی از شبکه ی رادیویی ایران و جوان در قالب گزارش تولیدی ، پخش خواهد شد. همچنین آدرس اینترنتی رادیو انتخابات entekhabat.seda.ir می باشد.

http://ana.ir/i/472220
برنامه‌های نوروزی رادیو ایران همچنان شنیده می‌شود/ ادامه برنامه‌های نوروزی تا ۲۰ فروردین ماه

برنامه‌های نوروزی رادیو ایران همچنان شنیده می‌شود/ ادامه برنامه‌های نوروزی تا ۲۰ فروردین ماه

جزئیات طرح کتابخوانی در رادیو اعلام شد/ آشنایی و خرید بهترین کتاب‌ها از طریق «صد ثانیه با کتاب»

جزئیات طرح کتابخوانی در رادیو اعلام شد/ آشنایی و خرید بهترین کتاب‌ها از طریق «صد ثانیه با کتاب»

برنامه‌های سیاسی  منتخب رادیو در زمستان 98  معرفی شدند

برنامه‌های سیاسی منتخب رادیو در زمستان 98 معرفی شدند

تمجید وزیر کشور از راه‌اندازی رادیوهای مناسبتی/ رحمانی فضلی: مخاطب رادیو انتخابات بودم

تمجید وزیر کشور از راه‌اندازی رادیوهای مناسبتی/ رحمانی فضلی: مخاطب رادیو انتخابات بودم

«انتخابات، رسانه و اخلاق»؛ موضوع ویژه‌برنامه انتخاباتی شبکه چهار سیما

«انتخابات، رسانه و اخلاق»؛ موضوع ویژه‌برنامه انتخاباتی شبکه چهار سیما

تدارک گسترده شبکه‌های رادیویی برای روز انتخابات

تدارک گسترده شبکه‌های رادیویی برای روز انتخابات

کتاب «رادی‌نامه» رونمایی شد

کتاب «رادی‌نامه» رونمایی شد

ویژه‌برنامه‌های تلویزیون در روز انتخابات اعلام شد/ همراه با رای «اولی‌ها» در «خیابان ایران»

ویژه‌برنامه‌های تلویزیون در روز انتخابات اعلام شد/ همراه با رای «اولی‌ها» در «خیابان ایران»

شبکه چهار سیما با «خانه ملت» به استقبال انتخابات می‌رود

شبکه چهار سیما با «خانه ملت» به استقبال انتخابات می‌رود

جدول پخش شبکه سه رنگ انتخابات گرفت

جدول پخش شبکه سه رنگ انتخابات گرفت

رادیو انتخابات راه‌اندازی شد

رادیو انتخابات راه‌اندازی شد

تدارک ویژه رادیو برای ایام انتخابات/ جزئیات ویژه برنامه‌های صدای جمهوری اسلامی برای انتخابات مجلس اعلام شد

تدارک ویژه رادیو برای ایام انتخابات/ جزئیات ویژه برنامه‌های صدای جمهوری اسلامی برای انتخابات مجلس اعلام شد

شبکه چهار روی موج «رادیو انتخاب»/ بررسی نقش و اولویت‌های مجلس یازدهم

شبکه چهار روی موج «رادیو انتخاب»/ بررسی نقش و اولویت‌های مجلس یازدهم