چهارشنبه  02  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
درستکار:

رونق صنعت اسباب‌بازی نیازمند درک بالای سطوح مدیریتی است

شنبه 23 آذر 1398 ساعت 09:58
داور پنجمین جشنواره‌ ملی اسباب‌بازی گفت: اسباب‌بازی‌ در درون خود باعث ترویج اخلاق و فرهنگ شهروندی و جمعی می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، علی درستکار داور پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی معتقد است: بسته به نوع طراحی و حتی زمان طراحی و متناسب با نیاز جامعه اسباب‌بازی می‌تواند بر روند تربیتی و آموزشی کودکان و در نتیجه، آموزش‌پذیری آن‌ها در بزرگسالی تاثیر بسیاری داشته باشد.

وی در تحلیل اسباب‌بازی به عنوان نوعی رسانه‌ فرهنگی و ابزار تاثیرگذار بر روند تربیت تصریح کرد: برای هر کسی که در فضای فرهنگی و رفتارسازی فرهنگی فعالیت و یا مطالعه داشته باشد، روشن است که اسباب‌بازی‌ها در ساخت تفکر و نگاه کودک و به دنبال آن در ساخت و شکل‌گیری رفتار و کردار او موثر هستند و نقش پررنگی در تعامل با دیگران و خود کودکان دارند.

داور پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی افزود: توجه به مسائل فنی و جزیی ساخت اسباب‌بازی از سوی طراحان و سازندگان آن، مهم‌ترین نکته‌ای است که به زعم این فعال فرهنگی، می‌تواند اسباب‌بازی را در رساندن پیام نهفته به مخاطب در کنار کیفیت و سلامت یاری کند.

درستکار در حاشیه این رویداد ملی با اشاره به نقش اقتصادی اسباب‌بازی‌ها بر رونق تولید ملی تاکید کرد: سال‌هاست که اسباب‌بازی به یکی از منابع مهم درآمد کشورها تبدیل شده است. و با توجه به میزان عرضه و تقاضا توانسته است جای خود را در چرخه‌ اقتصادی کشورها و همچنین واردات و صادرات آن‌ها پیدا کند؛ اما این‌که در کشور ما این صنعت به این جایگاه رسیده یا خیر در حال حاضر جواب آن خیر است؛ چرا که سهم اندکی در درآمدزایی کشور ما دارد.

وی تاکید کرد، زمینه‌ بزرگ‌تر شدن صنعت اسباب‌بازی ایران فراهم است؛ به‌ویژه که فعالان صنعت اسباب‌بازی در کشور ما کم نیستند، اما بازار اسباب‌بازی در ایران بازاری است که از یک خلا بزرگ رنج می‌برد و ضروری است تا اسباب‌بازی در میان خانواده و به خانه‌های کودکان راه پیدا کند.

داور پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با اشاره به این که درخواست توسعه‌ بازار به مرحله‌ اجرا نرسیده است و همچنان نیاز به ایجاد تنوع در محصول به شدت احساس می‌شود، گفت: در صورتی‌که مدیران فرهنگی و اقتصادی بیش از این با فعالان اسباب‌بازی (طراحان، سازندگان، فروشندگان و تولیدکنندگان) همراهی کنند، به یقین این بازار رونق بیشتری در داخل و خارج خواهد یافت و به سهم خود در تامین ثروت کشور از مبدا ارزی دست خواهد یافت.

وی افزود: بسیار مهم است که این موضوع مورد توجه خاص مسئولان قرار بگیرد و با ارائه تسهیلات و راهکارها، فعالان این صنعت را همراهی کنند تا نتیجه‌ای که مورد نیاز بازار و نیاز خانواده‌هاست، تامین شود.

درستکار با بیان بخشی از محدودیت‌های فرسایشی در این صنعت گفت: ظرفیت‌های صنعت اسباب‌بازی این قدرت را دارد که با توجه بیشتر، تبدیل به یکی از چرخه‌های درآمدزایی برای داخل و همچنین ارزآوری و گردش مالی در خارج از کشور شود و از گذر بازار اسباب‌بازی، بهره اقتصادی بیشتری ببریم که برای رسیدن به این نقطه باید از محدودیت‌های موجود کاست.

به عقیده‌ درستکار، جا دارد که بهره اجتماعی ما از این حوزه بیش از این‌ها باشد؛ چراکه جوانان خوش‌فکر و فعال می‌توانند در کنار پیشکسوتان خالق، اتفاقات بزرگی را در این عرصه رقم بزنند.

وی با بیان شعار محوری پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی و تاکید بر ساخت آینده از طریق «تمرین زندگی»، تحقق آن را وابسته به عوامل و شرایط مختلفی دانست و گفت: این‌طور نیست که فقط کودکان در تحقق این شعار دخیل باشند، توجه کودک به اسباب‌بازی و ابزار بازی و روی آوردن به آن موضوعی است که باید در تربیت درون خانه‌ای اتفاق بیفتد وتقویت توجه کودک باید از طریق والدین انجام شود.

عضو کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز شورای نظارت بر اسباب‌بازی درباره نقش والدین در علاقه‌مندکردن کودکان به اسباب‌بازی گفت: والدین و مربیان باید این همت را داشته باشند که این نیاز در مسیر درست قرار گرفته و در مسیر زندگی کودک همیشه باقی بماند. از آن‌جایی که اسباب‌بازی در سنین مختلف برای کودک و یا حتی فرد موضوعیت دارد، می‌تواند تبدیل به یک ابزار برای آینده‌سازی و رفتارسازی کودک شود و به دنبال آن راهنمایی کودک به سمت علاقه‌مندی‌ها انجام پذیرد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی را با شعار «تمرین زندگی» از ۷ تا ۱۳ دی سال‌ ۱۳۹۸ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری، انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی و شورای نظارت بر اسباب‌بازی برگزار می‌کند.

انتهای پیام/4028/

http://ana.ir/i/450284
صنعت اسباب بازی سومین صنعت پولساز دنیاست/ راه‌اندازی اتاق‌های اسباب بازی در برخی مدارس

صنعت اسباب بازی سومین صنعت پولساز دنیاست/ راه‌اندازی اتاق‌های اسباب بازی در برخی مدارس

رضا کیانیان، رحماندوست، شاه محمدلو و خامنه قصه می‌گویند

رضا کیانیان، رحماندوست، شاه محمدلو و خامنه قصه می‌گویند

۲۲ عنوان کتاب بریل کانون رونمایی می‌شود

۲۲ عنوان کتاب بریل کانون رونمایی می‌شود

ادبیات وارداتی در عرصه کودک و نوجوان نگران‌کننده است

ادبیات وارداتی در عرصه کودک و نوجوان نگران‌کننده است

نمایش «انیمیشن‌های طلایی» دهه‌های ۴۰ تا ۶۰ کانون پرورش فکری

نمایش «انیمیشن‌های طلایی» دهه‌های ۴۰ تا ۶۰ کانون پرورش فکری

ترجمه ارمنی کتاب «زیبا صدایم کن» رونمایی شد

ترجمه ارمنی کتاب «زیبا صدایم کن» رونمایی شد

3 عنوان کتاب جدید کانون رونمایی می‌شود

3 عنوان کتاب جدید کانون رونمایی می‌شود

کیمیا از شرایطش راضی است و قصد بازگشت به کشور را ندارد/ برای مهاجرت، از قبل تصمیم گرفته بود/ با مواضعش علیه جمهوری اسلامی کاری ندارم!
متأسفانه ارتباطی بین سیستم دفاعی کشور با جامعه دانشگاهی وجود ندارد/ قرار بود دانشگاه تهران نظرش را درباره تحقیقات ما اعلام کند؛ چه شد؟/ چرا نیروهای مسلح نگران پذیرش حمله سایبری هستند؟
سرمربیگری دایی را در تیم ملی تکذیب می‌کنم/ اعتبار لیگ قهرمانان به حضور تیم‌های ایرانی است
آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در سه‌شنبه 1 بهمن 98/ کاهش 16 هزارتومانی قیمت سکه
سرمای شدید، کشور را فرا می‌گیرد/ کاهش 10 درجه‌ای دمای هوا
گزینه نهایی سرمربیگری تیم ملی فوتبال مشخص شد
آخرین قیمت‌ جهانی طلا و نفت در سه‌شنبه 1 بهمن 98/ افزایش قیمت هر انس طلا در آمریکا
جدیدترین جزئیات نحوه دریافت رمز دوم پویا/ مرحله دوم حذف رمز دوم ایستا آغاز شد
لیست اولیه نامزدهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب مشخص شد+ اسامی
یارانه هر نفر به 75 هزار تومان افزایش یابد