چهارشنبه  27  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در نشست خبری جایزه ادبی شهید اندرزگو مطرح شد؛

جایزه شهید اندرزگو امتداد مبارزه انقلابی به زبان قلم است/ از جایزه نقدی پنج اثر برگزیده تا خرید تضمینی 14 کتاب

شنبه 02 شهریور 1398 ساعت 14:22
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: جایزه شهید اندرزگو آغازی بر جنگ روایت‌ها در مسیر انقلاب است و امیدواریم با همت و هنر زبردستان قلم، آخرین دست‌وپازدن‌های بندگان طاغوت را هم مأیوس کنیم.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، نشست خبری نخستین جایزه ادبی و مردمی شهید اندرزگو با حضور میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی و عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه، به‌همراه سید صادق رضایی، دبیر علمی این رویداد ادبی برگزار شد.

در آغاز نشست، میثم نیلی درباره این جایزه گفت: بیش از سه سال، از آغاز فرایند و جریان جدی ادبیات با دغدغه و هدف مقابله و مبارزه با جریان رسانه‌ای تطهیر پهلوی می‌گذرد و امسال به نقطه رسمی خودش رسیده است. جریان جنگ امروز را باید در حوزه روایت‌ها دانست؛ چنان‌که در همه جای دنیا، تقابل پس از حماسه‌ها و شکست اراده‌ها را در این حوزه شاهدیم.

وی افزود: در این میان، تولیدات فرهنگی برای روشنگری نقش جدی‌تری دارند؛ همچنان که در فرهنگ خودمان با روایت‌های درست از حماسه‌ها و آنچه به ظاهر شکست به نظر رسیده، موفقیت‌های تمدنی را به دست آورده‌ایم که بزرگ‌ترین مصداقش ماجرای کربلا و عاشوراست. همین روایت‌های درست، تحکیم‌کننده مسیر آرمانی یک جامعه است.

در مقابله با جریان تطهیر پهلوی غفلت کرده‌ایم

نیلی با بیان اینکه افرادی با نگاه فرهنگی و هنر قلم و بیان باید سراغ ثبت روایات پیروزی‌ها و فعالیت فرهنگی جامعه بروند، گفت: در سال‌های انقلاب، حرکت‌ها و تولیداتی را در مقابله با دوره سیاه و پلیدی‌های پهلوی داشته‌ایم؛ اما در بیست سال گذشته، در این زمینه یک غفلت جدی شده است؛ آن هم زمانی که ظلمت‌پرستان و تحریف‌کنندگان تاریخ انقلاب اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای، دنبال روایت مغلوط از پهلوی و تاریخ انقلاب ما هستند.

عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه شهید اندرزگو اضافه کرد: امروز نویسندگان، شاعران و اهالی قلم متعهد کشور ما باید اثبات کنند که ادامه‌دهنده مسیر انقلاب اسلامی هستند. در همین راستا، جایزه شهید اندرزگو آغازی بر جنگ روایت‌ها در مسیر انقلاب است و امیدواریم با همت و هنر زبرستان قلم، آخرین دست‌وپازدن‌های بندگان طاغوت را هم مأیوس کنیم.

تقدیر از همه چهارده کتاب نامزد دریافت جایزه شهید اندرزگو

در ادامۀ این نشست همچنین سید صادق رضایی، دبیر علمی جایزه شهید اندرزگو، خاطرنشان کرد: در اولین دوره، مؤلفان و ناشران 475 اثر را به دبیرخانه ارسال کردند که از این بین، 235 اثر مرتبط با جایزه انتخاب و در اختیار داوران قرار گرفت. در بخش «روایت تاریخ» 132 کتاب، در بخش «داستان بلند و رمان بزرگ‌سال» 56 اثر و در حوزه «داستان کودک و نوجوان» 47 اثر ارزیابی شدند.

وی ادامه داد: پنج اثر نیز در این سه بخش به‌عنوان برنده جایزه معرفی شده‌اند که دو کتاب در بخش کودک و نوجوان، دو اثر در حوزه داستان بلند و رمان بزرگ‌سال و یک اثر در حوزه تاریخ شفاهی خواهیم داشت. در عین اینکه علاوه بر نویسندۀ کتاب، از ناشران آثار هم حمایت خواهیم کرد. در واقع، از چهارده اثری که به‌عنوان نامزد دریافت جایزه شهید اندرزگو معرفی شده‌اند، حمایت خواهد شد.

رضایی همچنین دربارۀ نامزدهای دریافت جایزه در بخش روایت تاریخ خبر داد: داوران در این بخش به سه کتاب «1318» نوشته علی احمد محرابی از مرکز اسناد انقلاب اسلامی، «پل پیروزی، سرزمین قحطی» نوشته محمدقلی مجد و ترجمه علی فتحعلی آشتیانی از مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و «یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار» نوشته موسی حقانی از مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران رسیده‌ایم که در این بین، یک کتاب به‌عنوان اثر برگزیده معرفی خواهد شد.

رضایی درباره کیفیت کتب حائز دریافت جایزه اعلام کرد: ما با آثاری باکیفیت بالا در فرم و محتوا روبه‌رو بوده‎ایم؛ خصوصاً در حوزه کودک و نوجوان؛ هرچند باید تصدیق کرد آثار با این کیفیت، داوری را هم برای داوران ما سخت کرده بود. ما به‌عنوان متولیان ادبیات باید چندگام جلوتر از حال باشیم و بالاخره داوران جایزه در اختتامیه، توصیه‌هایی را به نویسندگان خواهند کرد.

سعی در پرکردن خلأهای فرهنگی انقلاب اسلامی داریم

همچنین میثم نیلی در پاسخ به سؤالی درباره چرایی برپایی جایزه شهید اندرزگو تأکید کرد: حتماً تا به الان در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی غفلت‌هایی کرده‌ایم که با این جوایز سعی می‌کنیم این خلأها را پر کنیم. در عین اینکه معتقدم وضعیت جوایز ادبی در دنیا حتی بسیار متنوع‌‌تر، پیشرفته‌تر و متکثرتر از کشور ماست. همچنین اینکه جایزه‌ای ادبی برای موضوع مهمی برپا شود، موجد انگیزه‌ای برای تولیدات مضاعف‌‌تر است.

وی با اشاره به چندین نهاد فرهنگی پشتیبان جایزه شهید اندرزگو عنوان کرد: ما به‌دنبال تشدید تولیدات فرهنگی در زمینه فرهنگ و ادبیات انقلاب اسلامی خواهیم بود. متأسفانه ما کسانی را که انقلاب اسلامی را هم دیده‌اند، به‌نوعی در برابر بندگان طاغوت رها کرده‌ایم و با سکوت منفعلانه عملاً باعث شده‌ایم که روایت غالب از حماسه انقلاب، همان روایت‌های دشمن باشد.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی با یادآوری گلایه رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر در خصوص کم‌کاری در این زمینه گفت: در تأسیس این جایزه، از نقد خودمان تا عزم برای اثرگذاری بیشتر بر ادبیات انقلاب اسلامی مدنظر ماست. این جایزه‌ای ترویجی است و امتداد مبارزه انقلابی مجاهدان و مبارزان انقلاب به زبان قلم؛ به‌طوری که فقط به‌دنبال جایزه‌دادن به یک کتاب نیستیم؛ بلکه باید وارد کار رسانه‌ای شد تا مفهوم انقلاب بر نسل فعلی هم اثرگذار شود.

از نامزدهای جایزه به تعداد 2000 نسخه خرید تضمینی خواهیم کرد

نیلی اضافه کرد: جریان تولید ادبیات انقلاب در حال شکل‌گیری است که این خود نیز به تبلیغ و کار رسانه‌ای نیاز دارد. در شکل‌گیری جایزه شهید اندرزگو نیز خوشبختانه مراکز سندی و تاریخی انقلاب اسلامی که پشتوانه سندی برای بیان روایی هستند، با این جایزه همدل شدند و طی این سه سال اخیر نیز از حضور و تصیمم‌سازی‌های مؤثر این نهادها بهره برده‌ایم.

عضو شورای جایزه شهید اندرزگو اعتقاد دارد: مشکل این است که موجودی اسنادی ما هنوز قابلیت استفاده برای عموم جامعه را پیدا نکرده‌اند. این جایزه در تلاش است که این مراکز تاریخ‌پژوهی را با تشکلات نشری گره بزند تا دست به روایت‌های دلنشین و جذاب‌تر برای مخاطب هم بزنند.

وی با تأکید بر اینکه این جایزه هم به نویسنده و هم به ناشر و هم به مخاطب تعلق دارد، گفت: جایزه فارغ از هدیه مادی به پنج نویسنده متعهد و برتر، به ناشران کتب برگزیده نیز مجوز خرید اثر خواهد داد و در این خصوص، کتابخانه‌های مساجد، مدارس و کتابخانه‌های عمومی از چهارده عنوان کتاب نامزد به تعداد 2000 نسخه خرید تضمینی خواهد شد.

جایزه شهید اندرزگو قطعاً دنبال تکرار نیست

همچنین در این نشست، سید صادق رضایی با اشاره به برگزاری این مسابقه ادبی و در پاسخ به سؤالی مبنی بر تعدد جوایز ادبی در کشور گفت: اتفاقاً ما دارای کمترین جوایز ادبی در میان کشورهای صاحب فرهنگ و ادبیات هستیم. جایزه شهید اندرزگو قطعاً دنبال تکرار نیست؛ کما اینکه معتقدم بسیاری از نهادها و ناشران داخلی هم می‌توانند سراغ برگزاری جوایز دیگری هم بروند.

وی بر برپایی دبیرخانه دائمی جایزه از دوره بعد تأکید کرد و افزود: در اولین دوره، فقط روی کتب سه سال اخیر متمرکز شدیم؛ اما در دوره‌های بعدی، ارزیابی جایزه روی کتب منتشره یک سال اخیر خواهد بود.

در انتهای این نشست، محمدعلی مرادیان، مسئول دبیرخانه جایزه شهید اندرزگو اعلام کرد: فراخوان اولین دوره این رویداد ادبی در اسفند 1397 ارائه شد و بعد از دریافت و پالایش کتب مرتبط، داوری طی یک ماه و نیم انجام گرفت. بعد از اعلام نامزدها در سه بخش مجزا، در مرحله نهایی نیز سی داور نخبه دوباره به آثار امتیاز دادند. کتبی که بیشترین رأی و امتیاز را گرفته‌اند، در جمع برگزیدگان قرار خواهند گرفت.

گفتنی است مراسم اختتامیه اولین دوره جایزه شهید اندرزگو یکشنبه سوم شهریور، ساعت 17 در تالار سورۀ حوزه هنری واقع در تقاطع خیابان حافظ و سمیه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/4028/

http://ana.ir/i/411961
تندیس سیمین به داستان‌نویسان جوان اهدا می‌شود

تندیس سیمین به داستان‌نویسان جوان اهدا می‌شود

«عاشقی به سبک ون‌گوک» و «اوسنه‌‌ی گوهرشاد» برترین‌ رمان‌های بزرگسال

«عاشقی به سبک ون‌گوک» و «اوسنه‌‌ی گوهرشاد» برترین‌ رمان‌های بزرگسال

روایت جالب رهبر معظم انقلاب از شهید علی اندرزگو

روایت جالب رهبر معظم انقلاب از شهید علی اندرزگو

قصه نامزدهای نهایی رمان بزرگسال جایزه شهید اندرزگو چیست؟

قصه نامزدهای نهایی رمان بزرگسال جایزه شهید اندرزگو چیست؟

مشکلات مردم در دوره پهلوی باید برای نوجوانان روایت شود/ برگزاری جوایز ادبی در شهرستان‌ها جذاب‌تر است

مشکلات مردم در دوره پهلوی باید برای نوجوانان روایت شود/ برگزاری جوایز ادبی در شهرستان‌ها جذاب‌تر است

نامزدهای بخش رمان بزرگسال جایزه شهید اندرزگو اعلام شد

نامزدهای بخش رمان بزرگسال جایزه شهید اندرزگو اعلام شد

نامزدهای بخش کودک و نوجوان جایزه شهید اندرزگو اعلام شد

نامزدهای بخش کودک و نوجوان جایزه شهید اندرزگو اعلام شد

جایزه شهید اندرزگو به «شب روایت» رسید

جایزه شهید اندرزگو به «شب روایت» رسید

معرفی برگزیدگان جایزه شهید اندرزگو در سوم شهریور/ حضور چهره‌های شاخص در ترکیب داوری

معرفی برگزیدگان جایزه شهید اندرزگو در سوم شهریور/ حضور چهره‌های شاخص در ترکیب داوری