يكشنبه  24  شهریور  1398
دوشنبه , 28 مرداد 1398 ساعت 19:15

کتاب «سیمیا» منتشر شد

نشر کتاب نیستان، کتاب «سیمیا» نوشته سعید تشکری را منتشر کرد؛ این رمان روایتی داستانی در حاشیه هجرت امام رضا (ع) از مدینه به مرو است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا کتاب «سیمیا» دومین مجلد از رمان ولادت است که سعید تشکری پیش از این منتشر کرده است و روایتی داستانی در حاشیه هجرت امام رضا (ع) از مدینه به مرو را روایت می‌کند.

در مجلد نخست از رمان ولادت داستان زندگی دو شبان خراسانی که یکی کاتب و دیگری صحاف است روایت می‌شود که  فرزند خوانده‌های خود را که در ویرانه‌های شوش دانیال پس از دیدار با مولای خود امام موسی کاظم (ع) در پی کشتاری که عباسیان برای تاراج پارسیان انجام داده‌اند می‌یابند و آن‌ها را از بدو طفولیت در وصیتی مکتوب به نام هم می‌خوانند.

پس از سال‌ها آن دو فرزند با عنوان لیلا و هاتف اکنون پس از سال‌ها و مرگ این کاتب و صحاف با هم ازدواج می‌کنند اما پرسش ساده آن‌ها از خود این است: ما که هستیم؟ و چرا فرزند مولای پدرانشان ولیعهد تازه عباسیان است؟ لیلا و هاتف برای یافتن پاسخ خود و ازدواج با یکدیگر به مدینه می‌روند تا حقیقت امام هشتم شیعیان را بیابند و زندگی خود را آغاز کنند. رسیدن آنان به مدینه مصادف است با هجرت اجباری حضرت امام رضا (ع) به مرو‌. اکنون هاتف و لیلا یکی در پی امام هشتم به سفر می‌رود و یکی با حضرت معصومه(س) همراه می‌شود.

تشکری در این رمان ماجرای این دو جوان را از فراز دیگری از زندگی آن‌ها ادامه می‌دهد. هاتف در زندان مأمون اسیر است و جوانی به نام سیاح در طلب ازدواج با دختر آن‌ها است و برای جلب اذن پدر دختر، هاتف و دیدار با نعمان برادر خود که هر دو اسیر زندان مامون هستند از قم راهی بغداد می‌شوند. نعمان سر سودایی دارد و می‌خواهد دل به زندگی پیش رویش ببندد اما هاتف در راه و مسیر خود سخت دلبسته است و تصمیم دارد پس از آزادی از زندان نیز کماکان به مسیر پیش از این آمده در ارادت و تبعیت از امام خود ادامه دهد و در این راه است که او در میان دو راهی طلب دختر هاتف و شروط او و همراهی با برادرش و در پی زنگی رفتن دست و پا می‌زند.

سعید تشکری در مجلد دوم از رمان تحسین شده ولادت، سبک نوشتاری شگفت‌انگیز خود در مجلد نخست از این روایت را تکرار کرده است. داستان او از سویی فخامت زبانی نمایش‌نامه‌هایش را در بر می‌گیرد و از سوی دیگر، مخاطبش را با خود در دل سفری تاریخی به درون تاریخ زیسته مومنان و شیعیان ایرانی در دل تاریخ می‌برد. روایت او روایتی است گیرا و پرآب چشم و در عین‌حال فخیم از پیوند میان فرهنگ و ذهن و اندیشه ایرانی با فرهنگ اهل بیت (ع) و کندکاوی در راز و رمز شیفتگی آنان به منش و سیره امام هشتم (ع).

کتاب نیستان «سیمیا» را در 128 صفحه با قیمت 28000 تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/411407
ماجرای هفت گناه نابخشودنی چیست؟/ داستان درخواست دو ملک از خداوند برای حضور در زمین

ماجرای هفت گناه نابخشودنی چیست؟/ داستان درخواست دو ملک از خداوند برای حضور در زمین

«من یک لاک‌پشتم» اثر علی علی‌بیگی منتشر شد

«من یک لاک‌پشتم» اثر علی علی‌بیگی منتشر شد

سه روایت از مردی که خدا دوست داشت او را کشته ببیند

سه روایت از مردی که خدا دوست داشت او را کشته ببیند

«عطر دارچین» در نشر نیستان

«عطر دارچین» در نشر نیستان

«سه سه» اثر سیروس همتی منتشر شد

«سه سه» اثر سیروس همتی منتشر شد