سه شنبه  26  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
از سوی نشر نو؛

«نردبان آسمان؛ گزارش کامل مثنوی به نثر» منتشر شد

يكشنبه 27 مرداد 1398 ساعت 10:41
«نردبان آسمان؛ گزارش کامل مثنوی به نثر» پس از ۱۰ سال پژوهش و نگارش منتشر شد.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، محمد شریفی که پیش‌تر کتاب مهم و سترگ «فرهنگ ادبیات فارسی» را با ویراستاری محمدرضا جعفری به رشته تحریر درآورده، این‌بار نیز با همان ویراستار سراغ گزارش «نردبان آسمان؛ گزارش مثنوی به نثر» رفته که به‌زودی پس از ۱۰ سال پژوهش و نگارش منتشر می‌شود.

شریفی درباره این اثر می‌نویسد: «این کتاب شرح مثنوی نیست. گزارشی از مثنوی به نثر است که شاید بتوان آن را برگردانِ تفسیری مثنوی دانست. کوشیدم با «نوشتن» برای خواننده‌ای که نه مثنوی‌خوان متخصص است و نه کاملاً بیگانه با مثنوی، خواندن دقیق مثنوی را محقق کنم».

یکی از وجوه تمایز این کتاب روش کار نویسنده است که ابتدا کوشیده معنی و مفهوم نهفته در هر بیت را دریابد و آنگاه آن را به زبانی حتی‌الامکان روشن بیان کند از این رو، ضمن لحاظ کردن تمام ابیات، هر «پاره معنایی» در مثنوی را یک واحد تلقی کرده و به‌صورت پاراگرافی آورده و از آوردن معنی ابیات و دنبال هم کردن آنها پرهیز کرده است.

این روش بیش‌تر به ترجمه آزاد شبیه است که به مقتضای آن مفاهیم تکراری یا جزئیاتی که لازمه نظم است تکرار نمی‌شود و تمرکز روی انتقال جان کلام است.

یکی از مهم‌ترین عوامل در فهم مثنوی دریافت اشارات مولانا به آیات و احادیث و روایات است. از این‌رو، نویسنده کوشیده جهت روشن شدن پیشینه قصه‌ها و تمثیلات مثنوی پیوستی را تدارک ببیند تا جامع پژوهش‌های مأخذشناسی مثنوی باشد.

شریفی برای تفکیک بخش‌های ‌داستانی از بخش‌های غیر داستانی و تعلیمی - که کاری است دشوار و ممکن است بر معنای ابیات هم اثر بگذارد - با تغییر در اندازه قلم متن کوشیده خواننده ارتباط ‌راحتی با کتاب داشته باشد.

نویسنده در خلال متن منثور، برخی از ابیات را برگزیده و نقل کرده تا ارتباط خواننده با نظم مثنوی قطع نشود. او سه دسته ابیات را نقل کرده: ابیاتی که حاوی اندیشه‌ای نغز یا فکری درخشان است، ابیات مَثَلی، ابیات ساده و زیبا و پاره‌هایی از مناجات‌ها.

چاپ اول «نردبان آسمان؛ گزارش کامل مثنوی به نثر» نوشته محمد شریفی، ویراسته محمدرضا جعفری از سوی نشر نو، در ۲ هزار ۲۸۳ صفحه و 400 هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

انتهای پیام/4072/4028/

http://ana.ir/i/411018
مجموعه شعر «درباره تو» با صدای میلاد عرفان‌پور منتشر شد

مجموعه شعر «درباره تو» با صدای میلاد عرفان‌پور منتشر شد

شاعری جدی‌ترین ساحت انسان است/ فردوسی، پناهگاه هویت و تمدن ایرانی

شاعری جدی‌ترین ساحت انسان است/ فردوسی، پناهگاه هویت و تمدن ایرانی

کتاب «زنان و قدرت» منتشر شد

کتاب «زنان و قدرت» منتشر شد

کتاب «فلسفه هابز» منتشر شد

کتاب «فلسفه هابز» منتشر شد

چاپ چهارم «مرگ در جنگل» منتشر شد

چاپ چهارم «مرگ در جنگل» منتشر شد

آخرین کتاب فاضل نظری به چاپ پانزدهم رسید

آخرین کتاب فاضل نظری به چاپ پانزدهم رسید