شنبه  09  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

بازدید فارسی‌آموزان هشتاد و هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی از باغ کتاب

يكشنبه 06 مرداد 1398 ساعت 10:53
فارسی‌آموزان هشتاد و هفتمین دوره دانش افزایی زبان فارسی بنیاد سعدی از باغ کتاب تهران بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، فارسی‌آموزان هشتاد و هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی بنیاد سعدی از باغ کتاب تهران بازدید کرده و در کنار کتاب‌های تاریخی و شعرای کهن ایران زمین، رمان‌های نویسندگان معاصر همچون زویا پیرزاد و نسیم مرعشی را خریداری کردند.

این فارسی‌آموزان که از کشورهای آلمان، روسیه، ایتالیا، پرتغال، ترکیه، پاکستان و بلژیک از 22 تیرماه الی 16 مرداد ماه برای یادگیری و تقویت زبان فارسی در این دوره شرکت کرده‌اند، ضمن حضور در کلاس‌های درسی، از فوق برنامه‌های تدارک دیده شده از سوی بنیاد سعدی برای شناخت بیشتر ایرانی واقعی و پیشرفته، استقبال می‌کنند.

در ابتدای حضور در محوطه باغ کتاب، نخستین نکته‌ای که توجه این فارسی‌آموزان را جلب می‌کند، بزرگی باغ کتاب به عنوان مکانی فرهنگی است. مجسمه‌های بخش کودک و تنوع کتاب از حوزه‌های مختلف، موضوعی دیگری است که مورد استقبال واقع شده است. البته اغلب آن‌ها به ادبیات معاصر علاقه دارند. برای مثال دریا و گلشاه، دختران جوان ترکیه‌ای، رمان‌­هایی از زویا پیرزاد، گلی ترقی و نسیم مرعشی را خریداری کردند. البته شاهنامه نیز جزو خریدهای برخی از آن‌هاست. وقتی از دختران ترکیه‌ای می­‌پرسم « فکر می‌­کنید بتوانید به آسانی این رمان­‌ها را بخوانید و متوجه شوید؟»، می‌خندند و پاسخ می‌دهند "ان‌شاءالله".

پسر جوان دیگری که شاید بیش از بیست و یکی دو سال نداشته باشد با یکی از مجسمه‌های درب ورودی باغ کتاب عکسی می‌اندازد. نام او ویتالی است. از روسیه آمده و در دانشگاه مسکو روابط بین‌الملل می‌خواند. فارسی را در دانشگاه با لهجه تاجیکی آموخته است و با شوق می­‌گوید "باغ کتاب از نظر من بسیار قشنگ بود و اینکه از عرصه­‌های مختلفی کتاب وجود داشت بسیار جالب بود. من از عرصه تاریخ و ادبیات کتاب­‌هایی خریدم". خانم سحرگل، که استاد فلسفه در پاکستان است، اما معتقد است که بهتر بود رمان‌­های ایرانی که به زبان انگلیسی ترجمه شده‌اند درمیان قفسه‌های کتاب‌ها گنجانده شود. می‌گوید "فقط یک کتاب از شاعر ایرانی که به زبان انگلیسی ترجمه شده است دیدم. هیچ کتاب، از رمان‌­های فارسی به انگلیسی ندیدم. من دلم می‌خواهد چند رمان ایرانی و داستان کوچک ایرانی که به زبان انگلیسی ترجمه شده است بخرم و به کشور خودم ببرم. چون برای من الان خواندن نثر خالص ایرانی مشکل است". او به خصوص به رمان‌های عارفانه علاقه­‌مند است. تعدادی از دختران و پسران جوان فارسی‌آموز مشغول انتخاب کتاب هستند که توجهم به پل، مرد میانسال بلژیکی الاصل اما ساکن پرتغال و دختر جوان دیگری جلب می‌شود. این دختر جوان که لوانا نام دارد نیز پرتغالی است. آن‌ها علاقه‌مند به خرید کتاب­‌های کودک هستند. البته این مسئله را من به آسانی متوجه نمی‌شوم و ابتدا فکر می­‌کنم که این دختر جوان می‌گوید" کوتاه "اما پس از چند بار تکرار کلمه "کودک " را تشخیص می­‌دهم. او از بخش کودک بازدید کرده است اما نمی‌­داند چه کتابی انتخاب کند، بخش کودک دورتر از سایر بخش­‌هاست. پیشنهادم کتاب­‌های داستان مناسب کودکان از بوستان و گلستان سعدی است که مورد استقبال نیز قرار می‌‌گیرد.

توضیح می‌­دهم که بوستان و گلستان آثار سعدی شاعر بزرگ ایران است که نام او را بر بنیادی گذاشته‌اند که اکنون در آن مشغول گذراندن دوره تابستانی هستند. خودش تأیید می‌کند و می‌گوید "بله بنیاد سعدی". در گفتگوی کوتاهم با پل متوجه می‌­شوم که معلم موسیقی است. او نحوه آشنا شدنش با زبان فارسی را اینگونه توضیح می­‌دهد که اولین بار در کشور ارمنستان شنیده است که چند نفر به این زبان صحبت می­‌کند و از موسیقی کلمات بسیار لذت برده است. این آشنایی و موسیقی‌ای که در زبان فارسی یافته است، نهایتاً او را به یادگیری این زبان علاقه مند می­‌کند.

آلینا، دختر جوان روسی نیز به رمان­‌های معاصر ایران علاقه‌مند است و در کنار این کتاب‌­ها شاهنامه فردوسی را نیز خریداری کرده است. در دستان او شاخه گلی است و می­‌گوید "یکی از بازدیدکنندگان این گل را به من هدیه داد". سطح زبان فارسی او تقریباٌ خوب است و در مورد نویسندگان زن ایران هم مطالبی خوانده است. در راه برگشت کیف یکی از دختران جوان فارسی‌آموز توجهم را جلب می­‌کند بر روی این کیف، شعری به فارسی نوشته شده است. این دختر جوان نیز از روسیه آمده و در کشور خود زبان و ادبیات فارسی می­‌خواند. بازدید فارسی‌آموزان در مجموعه فرهنگی باغ کتاب دو ساعتی به طول می‌انجامد و حالا آن‌ها که پس از حضور حدود پنج ساعته در کلاس‌های درس فارسی صبح تا ظهر و گشت و گذار در محوطه بزرگ باغ کتاب، نزدیک غروب آفتاب آشکارا خسته شده‌اند به سمت مینی بوس باز می‌گردند و در راه برگشت درباره کتاب‌ها و نقاطی که بازدید کردند با دیگر همکلاسی‌های خود صحبت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، طی این دوره‌ها که در بنیاد سعدی برگزار می‌شود، فارسی‌آموزان خارجی، 80 ساعت آموزش زبان فارسی را یاد می‌گیرند و در کنار آن از مکان‌های تاریخی، فرهنگی و تفریحی تهران نیز بازدید می‌کنند تا با فرهنگ و آداب و رسوم کشور ایران بیشتر آشنا شوند. کلاس‌­های آن‌ها هر روز از صبح تا بعد از ظهر در ساختمان بنیاد سعدی تشکیل می‌­شود و مدرسان این فارسی‌آموزان اغلب دانش‌آموخته رشته آزفا (آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان) هستند. آن‌ها در هفته­‌های آینده سفری به یکی از شهرهای ایران نیز خواهند داشت.

انتهای پیام/4072/

http://ana.ir/i/407323
فلاحت‌پیشه معاون بنیاد سعدی شد

فلاحت‌پیشه معاون بنیاد سعدی شد

بررسی ظرفیت‌های کشور اسپانیا برای آموزش زبان فارسی

بررسی ظرفیت‌های کشور اسپانیا برای آموزش زبان فارسی

زبان فارسی، زبان صلح و دوستی است/ شعر حدادعادل برای بدرقه فارسی‌آموزان خارجی

زبان فارسی، زبان صلح و دوستی است/ شعر حدادعادل برای بدرقه فارسی‌آموزان خارجی

آغاز دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه کشور ترکیه

آغاز دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه کشور ترکیه

گردش فارسی‌آموزان در تهران، از کاخ گلستان تا برج میلاد

گردش فارسی‌آموزان در تهران، از کاخ گلستان تا برج میلاد

«داتفا» در بنیاد سعدی بررسی شد

«داتفا» در بنیاد سعدی بررسی شد

بنیاد سعدی آماده تمدید تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی است

بنیاد سعدی آماده تمدید تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی است