يكشنبه  31  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
انتشار گزارش خرید کتاب در سال ۹۷؛

سهم ۹۸ درصدی ناشران خصوصی در خریدهای ارشاد

يكشنبه 30 تیر 1398 ساعت 12:58
آثار خریداری شده بر اساس ناشر خصوصی و غیرخصوصی توسط هیئت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشانگر سهم 98 درصدی ناشران خصوصی است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر اساس گزارش ارائه شده از سوی هیئت انتخاب و خرید کتاب، در سال ۱۳۹۷ از بین کتاب‌‎های ارائه شده به این هیئت تعداد ۷ هزار و ۹۵۷ عنوان کتاب در یک میلیون و ۱۸۲ هزار و ۱۴۵ نسخه با مبلغ کل پشت جلد ۲۷۲ میلیارد و ۳۲۲ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۵۰۰ ریال برای خرید تصویب شده است.

از بین این تعداد کتاب یک هزار و ۵۰۱ عنوان کتاب با موضوع دین، 2 هزار و ۶۰۵ عنوان کتاب در موضوع علوم اجتماعی، انسانی و دانش عمومی، یک هزار و ۶۳۶ عنوان با موضوع کودک و نوجوان و 2 هزار و ۲۱۵ عنوان کتاب با موضوع هنر و ادبیات بوده‌اند.

آمار درصدی کتاب‌های خریداری شده در سال ۱۳۹۷ به تفکیک گروه نیز از این قرار است: ۱۸ درصد در گروه دین (مسائل فقهی، تاریخ اسلام و دین، معرفت‌شناسی دینی، تفسیر، اهل بیت، اخلاق)، ۲۴ درصد در گروه هنر و ادبیات (داستان، شعر، سینما، نمایش، هنرهای تجسمی، رسانه، زبان‌شناسی و پژوهش‌های مربوط)، ۲۵ درصد در گروه کودک و نوجوان، و ۳۳ درصد در گروه علوم اجتماعی، انسانی و دانش عمومی (تاریخ، سیاست، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، حقوق، فلسفه، جغرافیا، اقتصاد، مدیریت، دانش‌نامه‌ها، فرهنگ‌نامه‌ها، دایرةالمعارف‌های عمومی، ورزش، میراث‌های فرهنگی، ایران‌شناسی و...) است.

بر اساس اعلام هیئت انتخاب و خرید کتاب تفکیک‌های موضوعی فوق برای تخصصی‌تر شدن روند بررسی و اعمال دقت بیش‌تر در فرایند انتخاب کتاب در نظر گرفته شده‌اند و بسیاری از عناوین، با یکدیگر هم‌پوشانی موضوعی دارند و واجد مرزهای مشترک هستند.

بر اساس گزارش یاد شده، در یک تقسیم‌بندی دیگر بر اساس تألیف/ ترجمه بودن آثار خریداری شده در سال ۱۳۹۷، ۶۵ درصد کتاب‌های خریداری شده تألیفی و ۳۵ درصد آن ترجمه بوده است. همچنین تقسیم‌‎بندی آثار خریداری شده بر اساس ناشر خصوصی و غیرخصوصی نیز نشانگر آن است که ۹۸ درصد آثار خریداری شده از سوی هیئت انتخاب و خرید کتاب در سال گذشته متعلق به ناشران خصوصی و سهم ناشران غیرخصوصی فقط ۲ درصد بوده است.

بخش دیگری از این گزارش به آثار اهدایی در سال گذشته اختصاص دارد که به دو روش اهدای کتاب به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها‌ و درخواست مراکز صورت گرفته است. بر این اساس در مجموع ۲۴۳میلیارد و ۱۹۵ میلیون و ۶۰۷ هزار و ۶۸۰ ریال کتاب برای تجهیز کتابخانه‌ها در اختیار مجموعه‌های مختلف در سراسر کشور قرار گرفته است.

بر اساس این طبقه‌بندی ۴۹ درصد کتاب‌های اهدایی به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها، ۶ درصد کتاب‌ها به هیئت امنای کتابخانه‌های کشور، ۲۱ درصد کانون فرهنگی هنری مساجد و ۲۴ نیز به مراکز مستقل اهدا شده است.

در گزارش هیئت انتخاب و خرید کتاب آمده است که علت افزایش آمار مبلغ اهدا به نسبت آمار مصوبات خرید، بهره‌مندی از ظرفیت موجودی خرید سال‌های قبل است.

برای مشاهده گزارش تفصیلی ارائه شده از سوی هیئت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بخش اطلاع‌رسانی در سایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنید.

انتهای پیام/4072/4028/

http://ana.ir/i/405907
چه افراد و مؤسساتی از وزارت ارشاد پول گرفته‌اند؟

چه افراد و مؤسساتی از وزارت ارشاد پول گرفته‌اند؟

تصویب خرید بیش از ۹ میلیارد ریال کتاب در وزارت ارشاد

تصویب خرید بیش از ۹ میلیارد ریال کتاب در وزارت ارشاد

نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره چاپ برگزار شد

نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره چاپ برگزار شد

افزایش 20 درصدی اعتبار در طرح تابستانه خرید کتاب

افزایش 20 درصدی اعتبار در طرح تابستانه خرید کتاب

جلوگیری از فروش کتاب «داستان برده‌ها» توسط اینستاگرام + عکس

جلوگیری از فروش کتاب «داستان برده‌ها» توسط اینستاگرام + عکس

بن کارت‌های خرید کتاب اهالی قلم تا اطلاع ثانوی غیرفعال هستند

بن کارت‌های خرید کتاب اهالی قلم تا اطلاع ثانوی غیرفعال هستند

ساعت رسمی کشور امشب به عقب کشیده می‌شود/ چرا تغییر ساعت 31 شهریور صورت نمی‌گیرد؟
بانوی کوهنورد آسمانی شد/ تسلیت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ورامین - پیشوا
روسیه درباره هرگونه تعدی آمریکا به ایران هشدار داده است / نارضایتی کاخ سفید از مسکو و تهران به دلیل اصرار بر سیاست مستقل
ثبت‌نام حضوری متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی قم
افزایش ۱۵ درصدی ظرفیت متروی تهران از اول مهرماه/ کاهش سرفاصله حرکت قطارهای مترو به کمتر از 4 دقیقه
تسهیلات وزارت نیرو برای فرصت مطالعاتی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها در صنعت آب و برق
سعه‌صدر و تکریم ارباب رجوع مهم‌ترین ارکان رفتار در دانشگاه هستند
بوریس جانسون و امیر قطر پیرامون حمله به آرامکو در لندن گفتگو کردند
جنبش در حوزه مهارت افزایی نیازمند نگاه جدیدی است/ هاشمی: سازمان فنی و حرفه‌ای باید محل رجوع صنایع از طریق شستا شود
راهنمای پذیرفته‌شدگان دوره بدون آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد