جمعه  22  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

مؤمنی‌شریف: خاستگاه ادبیات دفاع مقدس در ایران، مردمی است

چهارشنبه 19 تیر 1398 ساعت 10:33
رئیس حوزه هنری گفت: ادبیات جنگ در دنیا خاستگاه جناحی و حکومتی دارد اما ادبیات دفاع مقدس ما خاستگاهش مردمی است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از حوزه هنری، مراسم «زنان مقاوم خرمشهر» با حضور محسن مؤمنی‌شریف رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری و حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و جمع کثیری از نویسندگان، هنرمندان، مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد.

محسن مؤمنی‌شریف با اشاره به اینکه امروز برای ما و ادبیات دفاع مقدس روز مهمی است، گفت: پیش از این در تخیلمان نمی‌گنجید که در یک روز چهار کتاب را از چهار بانوی مبارز رونمایی کنیم. خوشحالم امروز بار عظیمی از خاطرات دفاع مقدس را خواهران نویسنده به دوش می‌کشند.

وی ادامه داد: ادبیات جنگ در دنیا معمولاً خاستگاه دیگری دارد و برخلاف همه دنیا که خاستگاه جناحی و حکومتی دارد، ادبیات دفاع مقدس ما خاستگاهش مردمی است.

رئیس حوزه هنری افزود: خانواده به عنوان هسته مرکزی جامعه و خانم‌ها نقش محوری و حیات‌بخشی در خانواده دارند. حضور زنان در همه جا به‌ویژه در خانه مایه حیات است؛ زنان در ادبیات دفاع مقدس یا در نقش مادر هستند یا در نقش همسر یا به عنوان رزمنده نقش مؤثری در جنگ دارند. گاهی هم تمام این‌ها با هم ممزوج است. یک مطالعه نشان می‌دهد جنگ ما در دفاع مقدس جنگ بین دو ارتش منظم نبود؛ بلکه جنگ بین یک ارتش مجهز با مردم بود.

مؤمنی‌شریف با اشاره به اینکه اگر توجه به ادبیات بانوان در حوزه دفاع مقدس ادامه می‌یافت، امروز جایگاه ادبیات دفاع مقدس مرتفع‌تر بود، بیان کرد: آنچه در ادبیات دفاع مقدس تا به امروز دیده شده است سه گونه نقش برای خانم‌ها دیده شده است. نقش مادر بودن (کتاب: در کنار رود خیم) و یا به عنوان همسر (کتاب: نامه‌های فهیمه) یا به عنوان رزمنده و حضور مستقیم در جنگ (کتاب: دا) و البته گاهی هر سه نقش را در یک کتاب مشاهده می‌کنیم. همین آغاز کارها در حوزه روایت دفاع مقدس به قلم زنان، افق روشنی را به ما نشان می‌داد و ادبیات امروزمان را بیشتر معطر کرده است.

وی تأکید کرد: ادبیات دفاع مقدس برای شناساندن زن ایرانی به دنیا مؤثر خواهد بود.

در ادامه این مراسم رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، با اشاره به اینکه زن همواره در هستی مبدع، چشمه، مولد و منشأ است، گفت: زن، چون مولد است به وجود می‌آورد؛ امروز زن از همیشه مهم‌تر است. وقتی به نقاط پایانی این کارزار تمدنی می‌رسیم، زن مهم‌تر می‌شود. هرچه نزاع ما پیچیده‌تر می‌شود، زن مهم‌تر می‌شود. اگر زن مجاهد باشد، یاد حضرت فاطمه (س) را تداعی می‌کند؛ زن مقاومت حضرت زینب (س) را تداعی می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی افزود: ما تعداد زیادی شهید زن داشتیم؛ تعداد بالایی اسیر زن داشتیم، آزاده‌هایی که سرافرازند. در جنگ و تهاجم فرهنگی سهم و نقش زنان متفاوت است. شاید اجر کسانی که درباره جنگ می‌نویسند، کمتر از کسانی نباشد که در آن روز‌ها حضور داشتند.

در ادامه، نویسنده کتاب «چراغ‌های روشن شهر» با اشاره به اینکه این کتاب جنگ را از نگاه دختری ۱۴ ساله روایت می‌کند، گفت: خانم فرهادی شخصیتی کنشگر و فعال است که با رخداد‌های جنگ حرکت می‌کند؛ تصمیم می‌گیرد و بعد عمل می‌کند. وی با سن کمی که در دوران جنگ داشت، یکی از الگو‌های جوانان، نوجوانان و افراد در سنین بالاتر است.

فائزه ساسانی‌خواه افزود: کتاب «چراغ‌های روشن شهر» حاصل پنج سال مصاحبه عمیق، هدفمند و ساختار یافته با خانم فرهادی، خانواده وی و کسانی است که حتی نصف روز با وی بودند و از خانم فرهادی خاطراتی داشتند. من دوبار به خوزستان رفتم و به عنوان کار پژوهشی به کار نگاه کردم.

نویسنده کتاب «چراغ‌های روشن شهر» با اشاره به اینکه سعی کردم در بیان کلیات و حوادث به عمق و جزئیات برسم، بیان کرد: از تجربیات کسانی که در حوزه خاطره‌نویسی کار کردند، استفاده کردم. پنج سال از بهترین سال‌های عمر من و خانم فرهادی به این کار اختصاص داده شد. برایم مهم بود کتاب برای مخاطب جذابیت داشته باشد و با استفاده از ظرفیت خاطره‌نویسی سعی کردم اثر پرکشش و پرتعلیق باشد.

در این مراسم سمیه شریف‌لو، نویسنده کتاب «زیباترین روزهای زندگی» با اشاره به اینکه این کتاب اسمش را از این جمله حضرت زینب گرفته است که می‌گوید «ما رایت الا جمیلا» اظهار کرد: تمام روزهایی که در کتاب زیباترین روزهای زندگی گفتم، زیبا بود و برایم مهم بود در کتاب زندگی را روایت کنم. فقط داخل جبهه نباشم راجع‌به بیرون از جبهه صحبت کنم ابتدا راوی دفاع مقدس بودم بعد وارد کار پژوهشی شدم به این نتیجه رسیدم واقعیت دفاع مقدس را باید مستند و خواندنی به جامعه عرضه کرد و روی هم 21 مرحله را طی کردم. بارها و بارها بازنویسی کردم تا خواندنی شود. حتی یک واو غیرواقعی در کتاب نیست.

وی با بیان اینکه در مراجعه به اسناد که تاریخ این مملکت است مشکل دارم، افزود: برایم اتفاق افتاد ماه‌ها و ماه‌ها برای چک کردن یک روایت از قم به تهران حرکت کردم. بعضی اسناد دست اشخاص حقیقی است که متعلق به آن‌ها نیست گاهی مراجعه به اسناد می‌تواند راهگشای نویسنده باشد.

در این مراسم بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب «ساجی» با اشاره به اینکه اگر خانواده‌ام نبودند کتاب «دختر شینا»، «گلستان یازدهم» و «ساجی» نوشته نمی‌شد، گفت: نگارش کتاب «ساجی» برای خانواده‌ام نفس‌گیر بود. دوبار مجبور شدیم با خانواده‌ام به خرمشهر برویم و در کوچه پس کوچه‌های این شهر قدم بزنیم. اولین کسی که کتاب «ساجی» را خواند دخترم بود از نظرش درباره کتاب استفاده کردم او سه بار پیش از چاپ، پس از انتشار و قبل از امتحان نهایی‌اش، کتاب را خواند.

گفتنی است؛ کتاب‌های «ساجی»، «صباح»، «چراغ‌های روشن شهر» و «زیباترین روزهای زندگی» عصر دیروز ۱۸ تیرماه در حوزه هنری رونمایی شدند.

کتاب «ساجی» که خاطرات نسرین باقرزاده‌ است به قلم بهناز ضرابی‌زاده نوشته شده و از سال‌های کودکی خانم باقرزاده در خرمشهر آغاز می‌شود و تا زمان جنگ در این شهر ادامه می‌یابد.

کتاب «صباح» که به تعبیر مرتضی سرهنگی مکمل کتاب «دا» است، توسط فاطمه دوستکامی‌ نوشته شده است.

کتاب «چراغ‌های روشن شهر» نیز خاطرات زهره فرهادی است که ‌توسط فائزه ساسانی‌خواه نوشته شده و روایتی از روزهای پیش از پیروزی انقلاب تا سال‌های آغاز دفاع مقدس است.

آخرین کتاب این مجموعه «زیباترین روزهای زندگی» خاطرات فوزیه مدیح است که توسط سمیه شریف‌لو نگاشته شده است.

در این مراسم همچنین از نویسندگان و روایان این آثار تقدیر به عمل آمد. مجموعه این آثار توسط انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شده است. همچنین در پایان این مراسم از کتاب‌های الکترونیک این آثار نیز رونمایی شد.

انتهای پیام/4072/4028/

http://ana.ir/i/403559
بازخوانی نامه ولادیمیر پوتین به عباس جدیدی!

بازخوانی نامه ولادیمیر پوتین به عباس جدیدی!

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان منصوب شد

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان منصوب شد

کتاب «جندی مکلف» به چاپ سوم رسید

کتاب «جندی مکلف» به چاپ سوم رسید

نقد و تحلیل خاطره‌نویسی با تکیه بر آثار حمید حسام

نقد و تحلیل خاطره‌نویسی با تکیه بر آثار حمید حسام

فعالیت در حوزه ادبیات دفاع مقدس الگوسازی برای جوانان است

فعالیت در حوزه ادبیات دفاع مقدس الگوسازی برای جوانان است

تکمیل «کتاب آهنگران» برای چاپ جدید

تکمیل «کتاب آهنگران» برای چاپ جدید