يكشنبه  24  شهریور  1398
سه شنبه , 21 خرداد 1398 ساعت 16:49

از سوی انتشارات سوره مهر؛

«خاطرات عزت‌ِ شاهی» برای بیست و سومین بار تجدید چاپ شد

کتاب خاطرات عزت‌الله مطهری با عنوان «خاطرات عزت‌ِ شاهی» نوشته محسن کاظمی به‌تازگی برای بیست و سومین بار تجدید چاپ شد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از روابط عمومی انتشارات سوره مهر، کتاب «خاطرات عزت‌ِ شاهی» مجموعه‌ای از خاطرات عزت‌ِ شاهی است که توانست در جریان رویارویی قهرآمیز با رژیم شاه از زیر ضربات مهلک ساواک و شکنجه‌های روحی دوران بازجویی و زندان جان نه‌چندان سالم اما زنده به در برد و خود را به پیروزی انقلاب اسلامی برساند. 

او اگر چه چند صباحی خود از برنامه‌ریزان و مجریان نظام نوپای انقلابی جمهوری اسلامی بود، اما خیلی زود از این گذرگاه عبور کرد و فقط به نظاره وقایع سال‌های بعد و آثار و تبعات آن نشست. چرایی این دوری و درگیر شدن با موج انقلابی قبل و پس از انقلاب اسلامی را می‌توان در گفتگوها و خاطرات شیوای وی یافت. با کنار رفتن گرد و غبار از خاطرات عزت‌ِ شاهی در می‌یابیم که یاد گفته‌های او خاطره صرف و یا فقط حکایات تلخ و شیرین و شرح سردی و گرمی و تصویر شادی و غم زندگی نیست، بلکه تاریخ دو دهه مبارزه با رژیم شاه و سرگذشت جریان‌های سیاسی قهرآمیز و گروه‌های مبارز مسلح و قصه آدم‌هایی که با هر مرام، عقیده و مسلکی، روزی، روزگاری برای رسیدن به آرمان‌های همیشگی بشری، همچون عدالت، قسط، مساوات و جامعه خالی از تبعیض قیام کردند و برای آن خون دادند و خون ریختند.

عزت‌ِ شاهی با بیان خاطراتش بی‌هیچ واهمه و تعارفی بسیاری از جریان‌ها و شخصیت‌های مطرح سیاسی تاریخ معاصر را به چالش کشیده است.

خاطرات و تحلیل او به دور از هر پسند این و آنانی که بی‌ملاحظه نسبت به منافع و مضار شخصیتی، جناحی، حزبی و فقط به زعم او برای ایفای وظیفه در قبال تاریخ بیان شده است. وی در خاطراتش بسیاری از گروه‌ها و سازمان‌های مبارز و برانداز دهه چهل و پنجاه را به چالش کشیده و نقد و بررسی آن جریان‌ها پرداخته است.

تدوین‌‌کننده کتاب برای مستندسازی کتاب در منابع و مآخذ متنوع از قبیل منابع مکتوب الکترونیکی و منابع شفاهی به تحقیق و جستجو پرداخته و حدود 3 هزار سند، اخبار، گزارش‌های حوادث مربوط به گروه‌ها و مبارزان ضدشاهی قبل از انقلاب و پس از انقلاب، شرح زندگی شخصیت‌های مطرح قبل و پس از انقلاب را واکاویده و با عزتِ شاهی در میان گذاشته است. حاصل آن است که پیش روی شماست.

کاظمی می‌گوید در فرایند شکل‌گیری کتاب تلاش کرده تا جای ممکن برای شخصیت و نقش‌آفرینان خاطرات عزت‌ِ شاهی و حوادث و رخدادهای دوران مبارزات وی سند و مدرک ارائه دهد و حقیقت تاریخی را بازسازی نماید تا چیزی پنهان نماند. وی در شرح احوال و در صورت امکان مشخصات ظاهری ایشان اشاره کند، تا خواننده با داده‌ها و اطلاعات بیشتری داوری نمایند.

زیبایی کتاب علاوه بر پُرکشش بودن حوادث خاطراتی، اسناد کاربردی و عکس‌های درج شده در پایان کتاب است که برای هر عکسی شرحی منطبق از متن خاطرات و پی‌نوشت‌ها آورده شده است.

انتهای پیام/4028/پ

http://ana.ir/i/397532
مستندنگاری «بی‌خمینی» منتظر مجوز چاپ است

مستندنگاری «بی‌خمینی» منتظر مجوز چاپ است

مجموعه «اندیشه در بحران» به قلم شهریار زرشناس منتشر شد

مجموعه «اندیشه در بحران» به قلم شهریار زرشناس منتشر شد

کتابی درباره عملیات مرصاد می‌نویسم

کتابی درباره عملیات مرصاد می‌نویسم

انتشار اثری تازه از نویسنده «دختر شینا»

انتشار اثری تازه از نویسنده «دختر شینا»

گمشده شعر در زمانه ما اندیشه است

گمشده شعر در زمانه ما اندیشه است

«آن مرد با باران می‌آید» پاسخی به پرسش نوجوانان درباره انقلاب است

«آن مرد با باران می‌آید» پاسخی به پرسش نوجوانان درباره انقلاب است

ارتباط مخاطبان با نویسندگان در «قرار به وقت نمایشگاه» سوره مهر

ارتباط مخاطبان با نویسندگان در «قرار به وقت نمایشگاه» سوره مهر