پنجشنبه  08  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

افزایش حقوق کارگران و کارمندان در سال 99 / جدیدترین و آخرین اخبار

پنجشنبه 03 بهمن 1398 ساعت 10:17
آخرین اخبار در مورد جزئیات افزایش حقوق کارگران و کارمندان در سال 99 (میزان افزایش حقوق کارکنان ) حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟ همه چیز درباره میزان افزایش حقوق و عیدی کارگران و کارمندان در سال 99

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، هرچه به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم، بحث درباره تعیین درصد افزایش دستمزد  کارگران و کارمندان در سال آینده افزایش پیدا می کند. در لایحه بودجه سال 99 نرخ افزایش دستمزد کارمندان 15% در نظر گرفته شده است. اگر این رقم برای کارگران نیز تصویب شود قطعاً اعتراضات زیادی را به همراه خواهد داشت و کارگران با آن موافق نخواهند بود. زیرا این میزان نه تنها شکاف درآمد و هزینه را پر نمی‌کند، بلکه باعث افزایش این شکاف نیز می‌شود

بر اساس قانون کار میزان درصد افزایش حقوق باید با توجه به نرخ تورم اعلام‌شده از سوی مراکز رسمی تعیین شود و به گونه‌ای باشد تا حداقل نیاز به افراد را پوشش دهد. در سال‌های اخیر بدون توجه به حداقل نیاز افراد، افزایش حقوق بر اساس تورم بوده است و حتی در مواردی این شرط نیز رعایت نشده و حقوق بسیار کمتر از تورم افزایش پیدا کرده است. اکنون به نظر می‌رسد برای میزان حقوق کارمندان و کارگران در سال 99 ، افزایش ۱۵ درصدی دستمزد کارکنان در سال 99 در نظر گرفته شده است که در صورتی که این نرخ تصویب شود با توجه به این که تورم در حدود ۴۰ درصد است، شکاف درآمد و هزینه بسیار بیشتر از قبل خواهد شد.

تقی کبیری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشته است: از نظر مجلس منطقی نیست که در شرایطی که تورم در حدود ۴۰ درصد است، دستمزدها تنها ۱۵ درصد افزایش داشته باشد. چرا که افزایش ۱۵ درصدی دستمزدها نصف نرخ تورم را هم پوشش نمی‌دهد و این چنین قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد.

حقوق کارکنان در سال 99

بر طبق اظهارات کبیری نمایندگان در کمیسیون تلفیق و در صحن پیگیر تغییر درصد افزایش حقوق کارمندان هستند تا بتوانند حداقل نرخ ۳۰ درصد را تصویب کنند.

حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر افزایش پیدا می‌کند؟

او با اشاره به گزارش دیوان محاسبات بیان می‌کند: ما چندین دستگاه و شرکت دولتی داریم که مصرف آن‌ها بسیار بیشتر از درآمد آن‌هاست و در مواردی مصارف آن‌ها به دلیل پرداخت حقوق نجومی و همچنین ریخت و پاش افزایش پیدا کرده است که می‌توان با صرفه جویی از این طریق کسری بودجه را جبران کرد.

با وجود اینکه رقم در نظر گرفته شده برای افزایش حقوق کارگران در سال 99 رقمی فرضی است و در هفته‌های گذشته مورد انتقاد فعالان کارگری بسیار زیادی بوده است، در نهایت افزایش دستمزدها بر اساس میزانی که دولت در لایحه بودجه 99 تعیین می کند افزایش پیدا می کند و شورای تشکیل شده از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت، میزان افزایش حقوق 99 را در هفته‌های پایانی سال اعلام می کنند.

حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت که احتمال کاهش نرخ تورم در روزهای پایانی سال وجود دارد که بر اساس میزان نرخ تورم باید درباره افزایش حقوق تصمیم‌گیری شود.

امسال با توجه به نوسان بسیار زیاد قیمت‌ها و افزایش نرخ تورم اعضای شورای عالی کار باید میزان افزایش حقوق کاربران و سبد معیشت خانواده را مشخص کنند تا خانواده‌ها بتوانند حداقل نیازهای خود را برآورده کنند.

تا کنون3 جلسه کمیته دستمزد با هدف تعیین میزان هزینه سبد معیشت کارگران برگزار شده است اما از آن جایی که اختلاف نظر میان گروه کارگر و کارفرما وجود دارد و همچنین مباحثی که خارج از موضوع تعیین رقم سبد معیشت است به وجود آمده است، این جلسات بدون نتیجه به پایان رسیده‌اند.

افزایش حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر است

عیدی کارکنان در سال 99 چقدر است؟

علاوه بر همه این مباحث، نگرانی دیگر کارگران در روزهای پایانی سال زمان و میزان پرداخت عیدی آن ها است.

فرامرز توفیقی نماینده کانون عالی شورای اسلامی گفت: عیدی کارگران بر اساس قانون و مانند سال های پیشین به کارگران پرداخت می شود.

وی ادامه داد: کارگران دو برابر حداقل دستمزد آن ها به شرطی که از سه برابر حقوق آنها بیشتر نشود را دریافت می کنند بر اساس این قانون کارگران می توانند با توجه به پایه حقوق خود میزان عیدی دریافتی را محاسبه کنند.

توفیقی با بیان اینکه در حال حاضر تورم واقعی ۵۰ درصد در حوزه خوراکی، ۱۵۰ درصد در حوزه مسکن، ۴۲ درصد در حوزه حمل و نقل، ۱۸ درصد در حوزه ارتباطات و ۳۸ درصد در حوزه بهداشت است، خواستار در نظر گرفتن تمامی این موارد در تعیین رقم سبد معیشت خانواده‌ها شد.

او ادامه داد اگر بخواهیم تأثیر تورم در حوزه خوراکی را در تعیین رقم معیشت خانواده در نظر بگیریم مانند سال‌های گذشته در پایان سال قیمت گوشت، مرغ و برنج را پایین می آوریم و بعد با یک جمع و تفریق به تورم کم و شیک می رسیم و در واقع با اعداد و ارقام کلاه می‌گذاریم.

فرامرز توفیقی

توفیقی تاکید کرد: اعتقاد داریم که بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار اجرا نمی شود. حداقل حقوقی که تعیین می‌شود بر اساس سبد معیشت واقعی افراد نیست. اما باید یک بار میزان واقعی سبد معیشت را تعیین کنیم.

سال گذشته پس از تعیین سبد معیشت خانوار اعضای شورای عالی کار تصمیم گرفتند تا 36.5% و معادل ۴۰۰ هزار تومان حقوق کارگران افزایش پیدا کند و با توجه به افزایش 36.5 درصدی، پایه حقوق در سال ۹۷ به یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید.

جمع کل دریافتی حداقل حقوق افراد مجرد با بن کارگری، سنوات و حق مسکن ۱86882 تومان شد که به نسبت سال قبل ۴۷ درصد افزایش داشت.

به تازگی نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه طرح پلکانی افزایش حقوق ۹۹ را ارائه کرده است که در این طرح پایه حقوق ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا سه میلیون تومان است و در آن افرادی که بیش از سقف حقوق تعیین شده حقوق می گیرند، دستمزد آن‌ها ۱۲ درصد افزایش پیدا کند و افرادی که زیر کف حقوق تعیین شده دریافت می‌کنند، ۳ درصد بیشتر از سایر افراد افزایش حقوق داشته باشند.

حقوق کاگران در سال 99

مجلس از نمایندگان دولت درخواست کرده تا طرح های مختلفی را برای نرخ افزایش حقوق 99 در نظر بگیرند و اعلام کنند که در رابطه با افزایش پلکانی حقوق این طرح توسط نوبخت مطرح شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه بیان کرد که میزان افزایش حقوق و دستمزد با وجود آنکه ۱۵ درصد در نظر گرفته شده است، برای افرادی که حقوق کمتری می گیرند بیش از ۲۰ درصد خواهد بود که این موضوع با توجه به موارد دیگر در روزهای آتی اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/پ

http://ana.ir/i/466670
فیلم/ افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۹ چقدر است؟

فیلم/ افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۹ چقدر است؟

عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن‌ماه واریز می‌شود

عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن‌ماه واریز می‌شود

عیدی کارگران پاره وقت و ساعتی چگونه محاسبه می‌شود؟

عیدی کارگران پاره وقت و ساعتی چگونه محاسبه می‌شود؟

عیدی کارکنان دولت تعیین شد/ پرداخت با حقوق بهمن

عیدی کارکنان دولت تعیین شد/ پرداخت با حقوق بهمن

احتمال واریز عیدی در بهمن ماه

احتمال واریز عیدی در بهمن ماه

پیشنهاد کاهش معافیت مالیاتی در مناطق آزاد مطرح شد/ اخذ مالیات از لوکس‌نشینان

پیشنهاد کاهش معافیت مالیاتی در مناطق آزاد مطرح شد/ اخذ مالیات از لوکس‌نشینان

اختصاص یک روز حقوق دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی نیکشهر به سیل‌زدگان

اختصاص یک روز حقوق دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی نیکشهر به سیل‌زدگان

طرح رتبه‌بندی معلمان و ابهاماتی که نباید بدون پاسخ بماند/ چه کسی پاسخ معلمان معترض را می‌دهد؟

طرح رتبه‌بندی معلمان و ابهاماتی که نباید بدون پاسخ بماند/ چه کسی پاسخ معلمان معترض را می‌دهد؟

افزایش 15 درصدی حقوق کارکنان دولت در لایحه بودجه 99

افزایش 15 درصدی حقوق کارکنان دولت در لایحه بودجه 99

کارمندان با حقوق زیر 3 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شدند

کارمندان با حقوق زیر 3 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شدند

پرداخت حقوق یکسان ظلم به کارمندان دانشگاه بود/ دست مسئولان واحدها برای تشویق نیروهای کوشا باز شد

پرداخت حقوق یکسان ظلم به کارمندان دانشگاه بود/ دست مسئولان واحدها برای تشویق نیروهای کوشا باز شد

اجرای طرح «سرباز کارت» برای واریز حقوق سربازان

اجرای طرح «سرباز کارت» برای واریز حقوق سربازان

98 درصد بودجه آموزش و پرورش صرف حقوق و هزینه‌ها می‌شود/  پرداخت قسط اول پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۷

98 درصد بودجه آموزش و پرورش صرف حقوق و هزینه‌ها می‌شود/ پرداخت قسط اول پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۷

11/12/1398 08:16:51 ب.ظ
خدایا خودت ناظر باش ماکه با کرونا ازبین میریم ولی به بقیه رحم کنید این بی انصافی است 40درصد افزایش 15درصد افزایش خقوق اونم ماه اول به صندوق بعد از کسورات 5درصد هم نمی مونه تازه 80درصد چون در طول سال دوباز قیمتها تغییر می کنه ما که راضی نیستیم رحم کنید دیگه اخر زمان از این نزدیکتر
10/12/1398 09:33:23 ق.ظ
انقدر به این مردم ستم کنید و قدرشونو ندویند که همانطوری که شاه و عوض کردند شما هم ... یکم انسان بودنو مزه کن بخدا بد نیست فکر اون دنیا باش بخدا مردم خیلی خوبن چیزی نمیگن ... قدرشونو نمیدونید
08/12/1398 09:36:12 ب.ظ
مسئولان به بچه های خود سویا بجای گوشت بدهند همین برای انگیزه با لابردن حقوق کارگران کافیست سال گزشته هم قرار بود تورم پائین بیاد
07/12/1398 09:50:31 ب.ظ
مابازنشسگان از رهبر فهیم وبا فراست میخواهیم که دستور بدهند که نوبخت را بایک اردنگی محکم از سمتش بیرون بیناندازند.با تشکر.
07/12/1398 05:25:58 ب.ظ
اگر افزایش 20 درصد ه نشه بهترع.واقعا خجالت آوره
07/12/1398 04:31:47 ب.ظ
مسولین کارگربیچاره چه کاری کرده توی این اوضاع بفکرما کارگرهاهم باشین خداراخوش نمیاد چقدرفرق میزاری کارفرماچکاری انجام میده که حقوقش چندبرابرحقوق کارگر هست همه زحمت وکار را کارگر بیچاره انجام میده خقوق کلون روکارفرما میگیره خدا ازتون نگذره جای حق نشسته نزارین کارگرجماعت نفرینتون کنه
07/12/1398 03:39:37 ب.ظ
سلام اگه این حکومت به فکر کارگر بود طرف سرمایه داریاکارفرما نمیگرفت.حداقل حقمون یاحق سنواتمون که 25سال عرق ریختیم ازاین کارفرمای دزد میگرفت.آقای رئیسی به جای فکرملت کارگر باشه طرف سرمایه دار میگیره.ماهم باید بمیریم ولی به حقمون نرسیم.
06/12/1398 01:38:54 ب.ظ
یکی نیست به جناب آقای نوبخت بگه خودت با ماهی 3000000 تومن پایه حقوق میتونی زندگی کنی
06/12/1398 11:44:18 ق.ظ
از طرفیکارفرما ها هم براشون صرفه اقتصادی نداره کارگر حقوق 4 تومنی نگه دارن بخان خیلی هم زیاد کنن نیرو تعدیل میکنن همه رو فقیر کردید انداختینمون به جون هم با مالیاتو عوارضو بهره های بانکیتون کارفرما رو دستشو بستین چوبشم تو سر کارگر بی نواست مردشور مملکت داریتونو ببرن
06/12/1398 09:14:07 ق.ظ
سلام بیچاره کارکرانی که زحمت فراوانی میکشند و در پایان شرمنده زن وبچهایشان هستند
05/12/1398 05:42:45 ب.ظ
فقط میخام بگم بعداز سی سال کار جرات بازنشتگی ندارم امروز حقوق گرفتم فردا پولی در کارت حقوقم نبود تا 29 روز را چگونه بگذرانیم و زنده بمانیم. با این حقوق فقط یک روز میشود زندگی کوتاهی کردهمه اجناس سالی کمه کم سی بار بالا میرود و کسی توان خرید و ادامه زنده بودن را ندارد تا کی باید منتظر عدالت حقوق کارگری باشیم.
03/12/1398 05:07:35 ب.ظ
جانم فدای رهبر اقا شما یه کاری در حق ما کارگرهای بدبخت انجام بدید بعد از 16 سال سابقه کاری ان هم در فاصله 70 کیلومتری از خانواده ام کار کردم کل دریافتی ام تازه امسال 3 ملیون بوده خدای من امام زمان خودت بیا وجواب بی عدالتی را بده
03/12/1398 03:37:22 ب.ظ
30 بهمن 98 آقای نوبخت بخشنامه افزایش 50 درصدی برای کارکنان دولت ابلاغ کرد که از اول اسفند پرداخت میشه . 15 درصد هم از اول سال به اون اضافه میشه که در مجموع میشه 57/5 درصد . مگه ما توی این مملکت زندگی نمی کنیم ؟!!! یا خون کار کنان دولت از بقیه رنگین تره ؟!!!
03/12/1398 04:28:37 ق.ظ
سلام واقعا داره به کارگرظلم میشه چرا به داد مردم نمیرسید خیلی ازمردم هستن که بیکارن وتو نون شبشون موندن
03/12/1398 02:10:56 ق.ظ
تا وقتی که اسم اسلام و مسلمان تو کشور ما هست وضعیت همینه
02/12/1398 03:58:24 ب.ظ
خودمان کرديم که لعنت بر خودمان باد
02/12/1398 12:51:58 ب.ظ
به نظر بنده بهتره که همه مسئولین دو ماه با حقوق کارگری زندگی کنندتا تاخانواده کارگران رو درک کنند
30/11/1398 11:43:14 ق.ظ
اجزانه به فکر کارگر باشید اخه با این اوضاع گرانی 15درصد به کجای زندگی میرسه
29/11/1398 07:49:42 ب.ظ
ماشالله به شما مسیولین . خوب جواب خون شهدا رو دادید اقا این همه شهید دادیم این همه برادرهامون رفتن جبهه شهید شدن جانباز دادیم . که اخرش بشه این . سردار همدانی سردار سلیمانی فدای اسلام فدای مردم و وطن شدن چرا مسولین هیچ بویی از این سردارها نبردن مگه من و این مردم از این خاک نیستیم . مسولین یکم فقط یکم وجدان داشته باشین مملکت آباد میشه بخدا البته اگه بخوایین که متاسفانه.........؟
29/11/1398 10:04:31 ق.ظ
اینهارو همه میدوندولی متاسفانه همه خودشونو زدن به خواب اگر تورم رو براساس قیمت طلا حساب کنیم الان باید حقوق کمتراز پنج میلونو هشتصد نباشد واگر براساس دلار باید حقوق شش میلون باشد که بتوانی ی زندگی متوسط داشته باشی ولی چی بگم که/؟..........................
26/11/1398 08:03:01 ب.ظ
بدبخت کارگران که هیچ کسی درکشون نمیکنه واقعا تو جمهوری اسلامی چرا خبری از عدالت نیست چرا کارگران ی هستن که نون شب هم ندارند.واقعا متاسفم
25/11/1398 06:09:36 ب.ظ
همه ی ما که میخونیم خوب مشکلاتو میشناسیم اون مسئولانی که نمیخونن میخوان ما انقد درگیر مشکلاتمون باشیم که صبح تو تاریکی بریم برای جنگیدن برا یه لقمه نون شب جوون کنده بیایم که مبادا فکر تظاهرات و اتساب تو سر داشته باشیم این سیاست جواب داده و ادامه داره بس بخور نمیر زندگی ادامه داره
24/11/1398 11:42:02 ق.ظ
واقعا متاسفم که مسئولینی مثل شما باید تصمیم بگیرن که حقوق ما کارگران چقدر باشد .واقعا انقدر سخته که 15 درصد حقوق رو برای ما در نظر گرفتید.شما که حقوق نجومی میگیرید .حقوق شما رو کی انتخاب میکنه .مگه ما همه در یک کشور زندگی نمی کنیم .پس چرا انقدر فرق بین ما هست. واقعا متاسفم برای مسولین کشورم
24/11/1398 03:14:03 ق.ظ
دولت باعث شکاف طبقاتی مردم میشود نوبخت ومجلس این افزایش خیانته در حق کم درآمدها، چراکلیه حقوق بگیران را یک میلیون افزایش نمیدهیدکشور درحال بهران است افزایش درصدی به ضررحوقهای پایین است،اگر همه کارمند،کارگر،بازنشسته یکسان افزایش پیدا کند به نفع دولت هم هست، پلکانی ستم به پایین دستیهاست،هرساله همین بساطه ولی هرسال گرانی به این حد نبود خدا را خوش نمیاد،حقوق شماها بالای که درصدی نمیکنید،هرکه به فکر خویش است
24/11/1398 03:02:20 ق.ظ
چرا افزایش را یکسان انجام نمیدهید
24/11/1398 01:36:39 ق.ظ
بدبخت کارگر.هر چی می خواین ظلم کنید کارفرماها خدایی هم هست .چوبش هم بب صدا هست
21/11/1398 09:44:12 ق.ظ
تورم 50 درصد نیست تورم 150 درصد هست واقعا مناسفام تو ایران بدنیا امدیم کاش مملکت اسلامی نبودیم و لی حق و حقوق واقعی خودمون میگرفتیم نه اینکه زیر سایه اسلام یک هشتم حقوق واقعی خودمون هم نتوانیم بگیریم چون اون بالا دستی های که اسلام و نگه داشتن نمیتوان ماهی 50 میلیون بگیرن باید از ماها ببرین و خودتون بخورین
21/11/1398 08:49:43 ق.ظ
پنجاه درصد تورم موجود بعلاوه تورم غیر طبیعی دو برابری ناشی از افزایش حقوق میشود 70 درصدتورم در 99 خیلی جالبی ؟!؟!؟!
13/11/1398 11:38:04 ب.ظ
حقوق کارگران صرف ی مرحله حمام زنان مسئولین هم نمیشه خدا ازتون نگذرد مسولین
13/11/1398 10:02:52 ب.ظ
سلام . از مسئولین این کشور اسلامی ، که فقط اسم اسلامی رو یدک میکشه میخوام ببینید خودتون میتونید بااین همه گرانی و تورم میتونید با حقوق ماهانه یک میلیون هشتصد زندگی کنن؟
13/11/1398 02:18:42 ب.ظ
سلام اگر دین ندارید آزاده باشید و مرام و معرفت داشته باشید و از خدا بترسید . چقدر ظلم چقدر ستم و چقدر تبعیض به خدا ما کارگر ها هم مسلمان ،ایرانی و خانواده داریم و حق زندگی با رفاه کامل را داریم چرا باید یکی حقوق نجومی بگیرد و یکی دیگه حداقل ها را نیز به سختی داشته باشد پس عدالت کجاست ........................
12/11/1398 08:45:09 ق.ظ
با سلام خواهش میکنم کمی هم به فکر قشر ضعیف کارگری باشید اخه توروم ۵۰ درصد ۱۵ درصد افزایش حقوق داشته بایم اخه این انصافه با این کرایه خونه سرسام اور و دخلو خرجی که جور در نمیاد امیدوارم مسولین که این پیگیری این موضوع بر عهد ی انهاس از ان چیزی درغ نکنن ممنمو میشم
09/11/1398 07:40:23 ب.ظ
سلام واقعااگه کمی وجدان دارید مسؤلین به فکراین کارگرای که مدرک گرفته اندباشیدمگه ماچه گناهی کرده ایم که بایدکارگربمونیم واسه همیشه
07/11/1398 11:20:46 ب.ظ
هرچهرچوعده وعید عمل نشدنی دارین به بازنشسته ها بدین سالی چند بار به شاغلین حکم میدین حقوقاشون به چهار ملیوچهحتی بیشتر هم رسیده که البته بااین تورم بازمکمه ولی نسبت به ما بازنشسته ها خیلی بهتره هی میگین پلکانی اضافه میکنیم ولی همون یه با ر هم باهزار منت 15 درصد تازه اگهکف حقوقی ما دوملیون وهفصد باشه انگار 12درصد توسرتون بخوره همینم ندین ازمسان سازیتونم هیچی نفهمیدیم فقطحقوقای نجومی این درصدا بدردشون میخوره شما کی تقاص مارو پس میدی اقای به اصطلاح نماینده. یه شب با یه ماه حقوق ما نمی تونی زندگی کنی
07/11/1398 08:54:59 ب.ظ
بنزین ۲۰۰درصد بالا رفته صحبت افزایش۲۰درصدی می کنید واقعا مسخره اس چی‌فرض کردین
07/11/1398 04:14:54 ب.ظ
باسلام واقعآ مسئولان و مدیراپیش خودشان چه فکر میکنند و تاچه حد مردم را احمق فرض میکنند ،آخه تورم 50 درصد و افزایش 15 درصدی چه جور همخوانی باهم میتوانند داشته باشند از مسئولان تقاضاداریم مدبرانه و با وجدان وانصاف بیشتری به قشر زحمتکش کارگر توجه نمایند واز اصطلاح همینی که هست استفاده نشود چون قطعآ بانارضایتی کارگران و با ضرر آن مواجه خواهد شد واینکه آخرسال چهارتا از اقلام خوراکی رابیارند پایین و برمبنای آن تورم محاسبه شود و بعداز عید و تصویب حقوق کارگر آن را بالا ببرند نباشند واقع بین باشند و واقع بینانه عمل کنند و بیشتراز این هزاران ظلم و بی عدالتی که به کارگرشده ظلمی دیگر روا ندارند چون واقعآ کارگر طاقت این همه ظلم و بی عدالتی را دیگر ندارد، باآرزوی سعادت و سلامتی برای تمام مدیران و دست اندرکاران نظام و دولت به شرط اینکه آنها هم راه سعادت وزندگی بهتررا برای ما بخواهند
05/11/1398 10:23:23 ب.ظ
تو ایران قشر کارگر هیچ جایگاهی نداره حتی همین قوانین ناعادلانه هم اجرا نمیشه و کسی هم جرات اعتراض نداره چون اخراج میشه.