جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
علی قاسمی*

ترامپ‌های داخلی در سایه بی‌نظارتی

دوشنبه 10 تیر 1398 ساعت 12:26
تأثیر ترامپ‌های داخلی به نسبت ترامپ خارجی در صنعت خودرو، ارز، سکه، موبایل، مسکن و حتی در کالاها و مایحتاج ضروری مردم زیاد است.

گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، وضعیت و ثبات نسبی کنونی در بازار صنعت خودرو بی‌بی‌سی را به شدت نگران کرده است. بی‌بی‌سی بنگاه خبری انگلیس یکشنبه شب از بی‌التهابی و عدم افزایش قیمت خودرو برآشفت و از اینکه با وجود تحریم‌های تازه و فضای روانی ایجاد شده علیه تهران ثبات نسبی در بازار صنعت خودرو جاری و ساری است ابراز نگرانی کرد. ابراز نگرانی بی‌بی‌سی با توجه به التهابات دو سال گذشته در صنعت خودرو و افزایش قیمت آن در داخل کشور قابل‌تأمل و بررسی است.

کارشناسان امر و آگاه ازجمله انجمن قطعه سازان صنعت خودرو براین باورند بخشی از التهابات گذشته در صنعت خودرو متأثر از فشارهای داخلی است و تأثیر این فشارها به نسبت تحریم‌ها بیشتر است. وزن سوء مدیریت، انحصارگرایی در تولید مواد اولیه، عدم عرضه قطعات و تولیدات خودرو به بازار، نقش‌آفرینی دلالان و واسطه‌ها، عدم نظارت جدی دستگاه‌های مسئول در امر صنعت خودرو، عدم اعتبار سنجی و تأمین به موقع ارز موردنیاز قطعه سازان و بعضاً عدم نظارت در چگونگی هزینه کرد آن در این صنعت و وجود دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های دست و پاگیر در گمرک، وجود مافیای ضد تولید ملی و باکیفیت در صنعت خودرو، وجود خودرو سازان انحصاری و عدم رقابت سازنده در موج سازی و التهاب آفرینی در این صنعت را نباید از نظر دور داشت. متأسفانه مواد اولیه تولید قطعات خودرو در دست واسطه‌هاست.

از طرفی مافیا، رانت‌خواران، دلالان و واسطه‌ها، واردات قطعات خارجی به بازار را بر تولید ملی در داخل ترجیح می‌دهند. این در حالی است که توانمندی قطعه سازان داخلی در تولید قطعات موردنیاز صنعت خودرو بسیار بالا است، اما سهم آنان در بازار به نسبت واردات قطعات خارجی ناچیز است. در دو سال گذشته مافیای صنعت خودرو به التهاب در بازار خودرو دامن زدند و موجبات افزایش قیمت خودرو و بعضاً تولید خودرو بی‌کیفیت را موجب شدند. سکوت دستگاه‌های نظارتی در این بخش تنها بر التهاب بازار خودرو افزوده است. متأسفانه هزینه این واسطه‌گری، دلالی و رانت‌خواری از جیب مردم پرداخت گردید. سرانجام اینکه تأثیر ترامپ های داخلی که ماهیت آنها بر کسی پوشیده نیست بیش از ترامپ خارجی است.

بعضی از کارشناسان تأثیر این ترامپ ها را به نسبت ترامپ خارجی در صنعت خودرو در ایجاد التهاب و افزایش قیمت خودرو تا 80% می‌دانند، درصدی که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت و نیاز به بررسی همه‌جانبه دارد. امروزه رد پای این ترامپ ها در داخل را که میلیاردها دلار از سوء مدیریت و عدم نظارت در صنعت خودرو به جیب زدند را می‌توان در زنجیره تأمین، تولید و توزیع مواد اولیه قطعات و تولید خودرو پیدا کرد. ردپایی که هویت آنان بعضاً با آدرس رسانه‌ها شناسایی و بخشی نیز با غفلت دستگاه‌های مسئول در مسیر شناسایی پاک گردید. تأثیر ترامپ‌های داخلی به نسبت ترامپ خارجی در صنعت خودرو زیاد است. خنثی‌سازی این اثر اراده دستگاه‌های مسئول و نظارتی را می‌طلبد. البته ردپای این ترامپ ها و مافیا را در بازار ارز، سکه، موبایل، مسکن و حتی در کالاها و مایحتاج ضروری مردم هم می‌توان مشاهده کرد. ترامپ‌هایی که میلیون‌ها دلار ارز دریافت کردند اما در سایه بی نظارتی مبلغ اندکی از آن را در بازار هدف هزینه کردند.

اختلاس چند هزار میلیاردی و انحراف منابع مالی در بازار هدف نیز در زمره شاهکارهای آنان است. سرانجام خطرترامپ ها ی داخلی از ترامپ خارجی که بعضاً از حاشیه امن قدرت برخوردار و به منابع و بازار پول و سرمایه دسترسی دارند خطرناک‌تر است. باید مراقب این ترامپ ها بود. همه وضعیت کنونی در اقتصاد کشور را متوجه تحریم و ترامپ خارجی دانست راه چاره و درمان درد نیست. تنها نتیجه این آدرس اشتباه سردرگمی و پرداخت هزینه بیشتر از جیب مردم است. این ملت شایسته بهترین‌ها است. قدر بدانیم.

* دانشپذیر دوره دکترا مدیریت عالی (DBA) از دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

انتهای پیام/4071/

http://ana.ir/i/401557
دیوار نویسی آگهی خودرو یا محلی برای گا‌وبندی! / خرید و فروش خودرو شناسنامه‌دار می‌شود؟

دیوار نویسی آگهی خودرو یا محلی برای گا‌وبندی! / خرید و فروش خودرو شناسنامه‌دار می‌شود؟

مماشاتی برای حمایت از حقوق مردم نداریم

مماشاتی برای حمایت از حقوق مردم نداریم

وزیر صنعت: در صورت لزوم از خودروسازان تحقیق و تفحص کنید

وزیر صنعت: در صورت لزوم از خودروسازان تحقیق و تفحص کنید

بازار خودرو با ساماندهی تقاضای واقعی و افزایش تولید مدیریت شود

بازار خودرو با ساماندهی تقاضای واقعی و افزایش تولید مدیریت شود

واگذاری خودروسازان داخلی جدی نیست

واگذاری خودروسازان داخلی جدی نیست