چهارشنبه  07  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
عضو اتاق بازرگانی ایران:

اولین تراکنش اینستکس خرید دارو بود

سلطانی گفت: ممکن است اتحادیه اروپا با نگاه بشردوستانه نسبت به راه‌اندازی اینستکس اقدام کند، کما اینکه اولین تراکنش هم برای دارو انجام شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، پدرام سلطانی رئیس اتاق بازرگانی ایران و اتریش درباره فعالیت اینستکس اظهار داشت: ما گزینه‌های زیادی نداریم که بتوانیم انتخاب کنیم که به اینستکس بپیوندیم یا خیر، اینستکس یک ساز و کار مالی بود که که 18 ماه پیش اتحادیه اروپا برای تعاملات تجاری طراحی و وعده آن را داد، ایران هم دنبال کرد و مُصِر بود که راه اندازی شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و اتریش در ادامه گفت: اکنون ایران بیشترین درگیری را با کرونا دارد، شاید اتحادیه اروپا با نگاه بشردوستانه نسبت به راه‌اندازی این ساز و کار مالی اقدام کند، کما اینکه اولین تراکنش هم برای دارو انجام شد، اما چالش اصلی این است که باید برای اینستکس منابع مالی داشته باشیم که بر اساس آن تجارت جریان یابد و این تجارت باید از محل فروش ما به اتحادیه اروپا شکل بگیرد، باید از محل نفت و فرآورده و ارز متعلق به دولت، یا مانده حساب و پولی که در بانک‌های جهانی داریم، تامین مالی شود، باید از محل پول نفتی که به چین، کره، ترکیه، عراق، بخشی از ژاپن و مبلغ کمی هم که در اروپا داریم، اگر قابل انتقال باشد برای تجارت بهره ببریم.

وی درباره پیوستن اتریش به اینستکس نیز بیان کرد: اتریش آمادگی خود را برای پیوستن به اینستکس اعلام کرده و مورد استفاده قرار خواهد داد، اکنون نیز این ساز و کار آماده اجرا است اما باید منابعی موجود باشد تا هر کشوری از جمله اتریش از آن استفاده کند.

سلطانی خاطرنشان کرد: در هر حال اکنون با نگاه بشردوستانه برای تجارت با ایران آن هم فقط غذا و دارو از این سازوکار استفاده می‌شود، اما تصور نمی‌کنم بیش از غذا و دارو باشد و زمانی که از بحران کرونا عبور کردیم، به وضع قبل برمی‌گردیم.

وی درباره آخرین رقم مراودات با اتریش نیز تصریح کرد: آمار دقیقی در این خصوص در دست نیست، گمرک مدت‌ها است آماری منتشر نمی‌کند، آخرین آمار که به صورت شفاهی اعلام شد، حاکی از آن است که نیمه اول سال گذشته یعنی 6 ماه ابتدایی سال 98 در بخش صادرات 80 درصد و در بخش واردات 70 درصد کاهش داشته‌ایم، که قطعا بعد از آن این ارقام بدتر هم شده است.

انتهای پیام/4141

http://ana.ir/i/481522
اجرای موقت و قطره‌چکانی تبادلات مالی در اینستکس

اجرای موقت و قطره‌چکانی تبادلات مالی در اینستکس

دومین تراکنش اینستکس شامل چه کالاهایی است؟

دومین تراکنش اینستکس شامل چه کالاهایی است؟

اینستکس با تراکنش اندک دردی دوا نمی‌کند

اینستکس با تراکنش اندک دردی دوا نمی‌کند

اینستکس اولین مبادله خود را انجام داد

اینستکس اولین مبادله خود را انجام داد

بی‌فایده بودن اینستکس در شیوع کرونا محرز شد/ اروپا حتی سعی در ابراز حسن‌نیت هم ندارد

بی‌فایده بودن اینستکس در شیوع کرونا محرز شد/ اروپا حتی سعی در ابراز حسن‌نیت هم ندارد