دوشنبه  18  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
پناهی:

توسعه مکانیزم تهاتر با کشورها اولویت‌های بانک مرکزی است

معاون ارزی بانک مرکزی گفت: توزیع ریسک تمرکز تجاری کشور از طریق ایجاد تنوع در مبادی ورودی کالاهای مورد نیاز به واسطه شناسایی کالاهای مازاد کشورها و نیز توسعه مکانیزم تهاتر با کشورها اولویت‌های بانک مرکزی است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از بانک مرکزی، غلامرضا پناهی، معاون ارزی بانک مرکزی در دیدار با سفرای جدید الانتصاب ایران در کشورها با بیان اینکه تعاملات بانک مرکزی و وزارت خارجه مستمر و بهینه است و تاکنون منتج به نتایج مفیدی شده است؛ گفت: مسائل بانکی و نقل‌وانتقال پول بخش مهمی از مراودات تجاری و اقتصادی کشور است.

وی با تشریح وضعیت کنونی روابط بانکی کشور با سایر کشورها، تصریح کرد: علیرغم تحریم‌های موجود خوشبختانه تاکنون از نظر تأمین ارز واردات مشکلی نداشته‌ایم و مازاد عرضه ارز در سامانه نیما نشانگر کارکرد روان و مثبت این سامانه است.

پناهی افزود: سیاست بانک مرکزی مدیریت تجارت خارجی کشور بدون نفت است و استفاده از کلیه پتانسیل‌های صادرات غیرنفتی در این مسیر در دستور کار قرار دارد.

معاون ارزی بانک مرکزی با تشریح راه‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور گفت: ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی کشور بازگردد و پشتوانه تجارت خارجی کشور باشد.

وی تأکید کرد: صادرات ریالی به معنای خروج سرمایه است کشور است و لذا بانک مرکزی آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

پناهی با بیان اینکه تلاش برای اتصال سامانه سپام به بانک‌های خارجی ادامه دارد، افزود: توزیع ریسک تمرکز تجاری کشور از طریق ایجاد تنوع در مبادی ورودی کالاهای مورد نیاز به واسطه شناسایی کالاهای مازاد کشورها و مورد نیاز کشور و نیز توسعه مکانیزم تهاتر با کشورها اولویت‌های بانک مرکزی است که اقدامات سفرا و نمایندگان وزارت خارجه می‌تواند در این مسیر بسیار راه گشا باشد.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/450662
تراکنش‌های اشخاص از 20 آذر محدود می‌شود

تراکنش‌های اشخاص از 20 آذر محدود می‌شود

ثبات در نرخ رسمی ۱۴ ارز

ثبات در نرخ رسمی ۱۴ ارز

رمز پویا را از طریق پیامک هم می‌توان دریافت کرد

رمز پویا را از طریق پیامک هم می‌توان دریافت کرد