يكشنبه  24  شهریور  1398
شنبه , 02 شهریور 1398 ساعت 10:28

با رشد عجیب‌وغریب سهام کوچک بازارپایه صورت گرفت؛

رشد نجومی ارزش بازار یک شرکت فرابورسی با تحقق زیان 42 میلیارد ریالی!

رشد حبابی برخی شرکت‌های کوچک بازارپایه‌ای فرابورس پس از اخراج از بازارهای اصلی بورس و فرابورس نشان از عدم تنبیه شرکت‌های بی‌انضباط دارد.

گروه اقتصادی خبرگزاری آنا_ طی یک سال گذشته شاهد بهبود وضعیت بازار سرمایه با توجه به تحولات ارزی و افزایش تورم بوده‌ایم. جالب اینکه قیمت سهام برخی شرکت‌های زیان‌ده با افزایش‌های عجیبی همراه بوده است که هیچ تناسبی با عملکرد عملیاتی شرکت‌ها نداشته است.

در این بین تصویب ادامه معافیت مالیاتی انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های آن‌ها به حساب سرمایه و همچنین عدم رعایت محدودیت‌های رشد قیمت در بازار پایه و عدم الزام شرکت‌های حاضر در این بازار در خصوص افشای اطلاعات مالی، موجب تشدید این رویه شده است و در حال حاضر به‌جرئت می‌توان گفت که اکثر نمادهای قابل معامله در بازار پایه در قیمت‌های بالاتر از ارزش ذاتی آن‌ها داد و ستد می شود.

از جمله این شرکت‌ها می‌توان به رشد قیمت 482 درصدی شرکت قند شیرین خراسان اشاره کرد. این در حالی است که بر اساس آخرین صورت‌های مالی ارائه‌شده توسط این شرکت، عملکرد عملیاتی آن منجر به کسب زیان 42 میلیارد ریالی شده است. همچنین در مدت مشابه سال مالی قبل از آن، شرکت سود عملیاتی 108 میلیارد ریالی را محقق کرده بود.

همان گونه که مشاهده می شود هیچ گونه تناسبی بین عملکرد عملیاتی شرکت و رشد بیش از 480 درصدی قیمت سهام شرکت وجود ندارد.

لازم به ذکر است که این ناشر اخراج شده از بورس تهران در شش ماهه نخست سال جاری و با شناسایی سود غیرتکرارشونده ناشی از فروش سهام، 136 میلیارد ریال سود خالص و معادل 141 ریال به ازای هر سهم را محقق کرده  است. تا نیمه مرداد ارزش بازار سهام این شرکت با زیان انباشته 102 میلیارد ریالی معادل 10 هزار و 124 میلیارد ریال است.

همان طور که در بندهای فوق نیز اشاره شد عواملی اصلی افزایش ارزش بازار سهام شرکت‌های کوچک در یک سال اخیر عمدتاً به دلیل انجام افزایش سرمایه‌های مبهم از محل مازاد تجدید ارزیابی‌ها و همچنین عدم اعمال محدودیت‌های رشد قیمت در بازارهای پایه همزمان با عدم الزام شرکت‌ها به افشای برخی از اطلاعات مالی بوده است.

در خصوص افزایش سرمایه ثبت‌شده شرکت در سال گذشته که از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت صورت گرفته است همچنان موارد مبهمی وجود دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در سال گذشته و بر اساس گزارش کارشناس رسمی دادگستری، مبلغ 4515 میلیارد ریال مازاد تجدید ارزیابی از محل دارایی‌های ثابت شرکت به جز طبقه زمین به حساب مربوطه منتقل شد. در عکس زیر ترکیب مبالغ شناسایی شده از این محل ارائه شده است:

ارزش‌گذاری‌های دور از ذهن

در خصوص مبالغ شناسایی شده توسط کارشناسان رسمی دادگستری شاید جالب توجه‌ترین نکته لحاظ کردن مبلغی بیش از 3 هزار میلیارد ریال در خصوص ارزش فعلی ماشین آلات و تجهیزات شرکت است. همان طور که می‌دانیم اکثر تجهیزات و ماشین آلات شرکت های تولید کننده شکر در کشور مربوط به سنوات بسیار قبل و قدیمی است و یکی از مهم‌ترین عوامل افت کارایی تولید این شرکت‌ها و بعضا زیان‌ده بودن آن‌ها عدم کارایی ماشین‌آلات با توجه به سن بسیار بالای آن‌ها است.

حال سؤال اصلی اینجا است که این کارشناسان محترم با چه ادله و مدارکی اقدام به این ارزش‌گذاری‌های دور از ذهن می‌کنند و آیا نهاد بالاتری نیز به این ارزش گذاری ها نظارت دارد و یا صرفا دستور کارفرما می‌تواند منجر به ثبت اعداد باورنکردنی در گزارش این اشخاص شود؟

ورود و نظارت جدی سازمان بورس برای موافقت صرفاً با 20 درصد افزایش سرمایه  

همین موضوع منجر به کاهنده شدن افزایش سرمایه مدنظر ناشر در فرآیند تجدید ارزیابی‌ها شده  است. در تاریخ 24 دی ماه 1397 و بر اساس گزارش هیئت کارشناسان رسمی دادگستری، هیئت مدیره شرکت قند شیرین خراسان پیشنهاد افزایش سرمایه شرکت به مبلغ 4 هزار و 515 میلیارد ریال را به مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام ارائه کرد. اما این افزایش سرمایه صرفا به مبلغ 915 میلیارد ریال و معادل 20 درصد پیشنهاد شرکت مورد پذیرش سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت.

مسئولان سازمان در خصوص افزایش سرمایه پیشنهادی سنگین شرکت قندشیرین نسبت به تعدیل افزایش سرمایه شرکت قند شیرین خراسان اقدام کرده‌‌اند.

با این حال جالب‌ترین نکته را می‌توان تلاش مدیران شرکت قند شیرین خراسان به حذف مابقی مازاد تجدید ارزیابی‌های شناسایی شده در صورت‌های مالی دانست. پس از ثبت افزایش سرمایه 915 میلیارد ریالی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی های شرکت، مبلغ 3.600 میلیارد ریال در حساب مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها و در قسمت حقوق صاحبان سهام شناسایی شد.

شرکت بر اساس مصوبه مجمع عمومی عادی سالیانه خود نسبت به حذف این مبلغ از حساب های خود اقدام کرده  است که علت این امر مشخص نیست.

رشد حباب‌گونه قیمت سهام و بی‌نیازی از ثبت افزایش سرمایه عجیب

اما به نظر می‌رسد که خود مدیران شرکت نیز نسبت به غیرواقعی بودن ارزش های ثبت شده در گزارش کارشناسان رسمی دادگستری که این روزها در اخبار و رسانه‌ها به‌کرات از ایشان نام برده می‌شود، اذعان دارند و پس از ثبت 915 میلیارد ریال افزایش سرمایه به نظر می‌رسد که به هدف اصلی خود که رشد حباب گونه قیمت سهام شرکت بوده است رسیده‌اند و در حال حاضر نیازی به ثبت رقم عجیب 3.600 میلیارد ریال بابت ماشین آلات و چاه های عمیق و قنوات در صورت های مالی خود ندارند.

همچنین عدم الزام شرکت‌ها به افشای اطلاعاتی مشابه با شرکت‌های حاضر در بازارهای بورس و فرابورس منجر به تشویق شرکت‌ها و سهامداران عمده آن‌ها جهت حضور در بازار پایه شده است. حضور در بازار پایه که به در نگاه اول به نظر می‌رسید در جهت محدود ساختن نوسانات قیمتی شرکت‌های مبهم و بی‌انضباط تأسیس شده بود، در حال حاضر به جولانگاه سفته‌بازان و شایعه‌سازان در کنار عدم ارائه صورت‌های مالی به‌موقع، شفاف‌سازی‌های به‌موقع و ابهامات سنگین در عملکرد و وضعیت مالی شرکت‌های حاضر در این بازار شده است.

سؤالی که ایجاد می‌شود، آیا مسئولان پاسخگوی رشد فراتر از حبابی قیمت سهام شرکت‌های بازار پایه و به‌طورقطع زیان‌های سنگین سهامداران ناآگاه این شرکت‌ها خواهند بود؟ و یا اینکه مشابه با وضعیت شرکت کنتور سازی مجدداً شاهد فرافکنی مسئولین و انتقال مسئولیت ذاتی خود به دیگران خواهیم بود؟

و درنهایت اینکه آیا پایانی بر فعالیت سفته‌بازان شناخته‌شده بازار سرمایه که همواره منجر به کسب زیان‌های سنگین سهامداران خرد در پی شایعه‌پراکنی و غبارآلود کردن سهام شرکت‌های کوچک شده است، خواهیم بود؟

انتهای پیام/4083/پ

http://ana.ir/i/411888
اصلاح مقررات بازار SME در دستور کار سازمان بورس و فرابورس

اصلاح مقررات بازار SME در دستور کار سازمان بورس و فرابورس

اصلاحیه مقررات جدید بازار پایه فرابورس منتشر شد

اصلاحیه مقررات جدید بازار پایه فرابورس منتشر شد

سایه سنگین دستگیری مدیران خودروسازی بر بازار سهام+نمودار شاخص کل

سایه سنگین دستگیری مدیران خودروسازی بر بازار سهام+نمودار شاخص کل

سهامداران به اطلاعات واقعی سهام بورس انرژی توجه کنند

سهامداران به اطلاعات واقعی سهام بورس انرژی توجه کنند

بورس بهترین گزینه سرمایه‌گذاران شد/ بازارهای مشابه اشباع شدند

بورس بهترین گزینه سرمایه‌گذاران شد/ بازارهای مشابه اشباع شدند

معاملات بورس انرژی برای تاجران سوخت شیرین‌تر شد

معاملات بورس انرژی برای تاجران سوخت شیرین‌تر شد

نقش تک سهم‌های دارایی‌محور در جهش شاخص کل بورس

نقش تک سهم‌های دارایی‌محور در جهش شاخص کل بورس

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

شاخص بورس از مرز ۲۶۱ هزار واحد  گذشت

شاخص بورس از مرز ۲۶۱ هزار واحد  گذشت