يكشنبه  24  شهریور  1398
يكشنبه , 27 مرداد 1398 ساعت 17:12

رئیس‌کل بانک مرکزی در جلسه شورای گفتگوی کرمانشاه:

روند تورم ماهانه و تورم نقطه‌به‌نقطه کاهشی شد

رئیس‌کل بانک مرکزی در جلسه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولتی استان کرمانشاه گفت: آخرین اطلاعات درباره شاخص‌های اقتصادی تورم حاکی از آن است که طی سه ماه گذشته روند تورم ماهانه و نیز تورم نقطه‌به‌نقطه کاهشی بوده است که خود خبر مثبتی است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی با بیان اینکه از سال گذشته کشور شرایط خاصی داشته است، تصریح کرد: همان‌طور که شاهد بودیم هدف دشمن نابودی و فروپاشی نظام بود و در این راه تمام همت خود را نیز به کار بستند که خوشبختانه به این امر دست نیافته و عملاً شکست خوردند.

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی با بیان اینکه شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهد که شرایط اقتصادی در حال بهبود است، گفت: آخرین اطلاعات درباره شاخص‌های اقتصادی تورم حاکی از آن است که طی سه ماه گذشته روند تورم ماهانه و نیز تورم نقطه‌به‌نقطه کاهشی بوده است که خود خبر مثبتی است.

وی در ادامه یادآور شد: نرخ رشد نقدینگی سال 97 مانند سال 96 بود. در سال جاری نیز علی‌رغم وجود مشکلات و کاهش درآمدهای نفتی و فشاری که از این ناحیه به بودجه وارد می‌شود، تلاش می‌کنیم با اقدامات لازم، رشد نقدینگی را کنترل کنیم.

همتی با اشاره به معاملات انجام‌شده در سامانه نیما اظهار کرد:‌ در حال حاضر بار اصلی تأمین واردات کشور بر دوش سامانه نیما است. روزانه ده‌ها میلیون دلار در آن معامله انجام می‌شود و به این واسطه صادرکنندگان ارز را عرضه می‌کنند و واردکنندگان ارز موردنیاز خود را که اخیراً فزاینده بوده است تهیه می‌کنند.

وی در ادامه افزود: از ابتدای سال تاکنون در حدود دو میلیارد دلار واردات در مقابل صادرات داشتیم که رقم قابل‌توجهی است و این علاوه بر ارزی است که در نیما عرضه‌شده است.

همتی با بیان اینکه شرایط اقتصادی حاکی از رونق یافتن آن است گفت: در این شرایط لازم است همه به‌نوعی کمک کنند تا شرایط بهبودیافته و فشار کمتری به اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه وارد شود. ضمن آنکه بانک مرکزی نهایت همکاری را با صادرکنندگان و فعالان اقتصادی خواهد داشت و به دنبال ایجاد محدودیت برای این عزیزان نیست.

وی در پایان آمادگی سیستم بانکی برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای مولد استان کرمانشاه را اعلام کرد.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/411170
نظام بانکی نقدینگی موردنیاز واحدهای تولیدی را تأمین می‌کند

نظام بانکی نقدینگی موردنیاز واحدهای تولیدی را تأمین می‌کند

همتی: دوره تخطی بانک‌ها از مقررات سرآمده است

همتی: دوره تخطی بانک‌ها از مقررات سرآمده است

همتی: حذف چهار صفر هزینه ندارد/ از رهبری عذرخواهی کردم

همتی: حذف چهار صفر هزینه ندارد/ از رهبری عذرخواهی کردم