سه شنبه  26  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در گزارشی آماری بررسی شد؛

افزایش خالص دارایی حقیقی‌ها در بورس و دلایل آن

نوسان بازارهای مالی که از ابتدای شهریور ۱۳۹۶ و هم‌زمان باسیاست انبساطی بازارهای مالی آغاز شده، در هفت فصل اخیر ادامه یافته است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از بازار سرمایه، نوسان بازارهای مالی که از ابتدای شهریور ۱۳۹۶ و هم‌زمان باسیاست انبساطی بازارهای مالی آغاز شده، در هفت فصل اخیر ادامه یافته است.

در این هفت فصل، رشد ارز و طلا بیش از مسکن و بورس بوده اما به نظر می‌رسد در بهار ۱۳۹۸ روند بازارهای مالی به سمت همگرایی پیش رفته و به‌تدریج بازده بلندمدت بازارها به یکدیگر نزدیک می‌شود. عدم تخلیه کامل شوک ارزی در بازار سرمایه و فاصله قابل‌ملاحظه ارزش دلاری بازار با مقادیر بلندمدت آن، دو استدلالی است که می‌تواند مؤید وجود پتانسیل رشد بازار در ماه‌های آتی باشد. با این وجود افزایش ریسک سیاسی، عاملی است که می‌تواند این پتانسیل را با چالش مواجه کند.

در اقتصاد جهانی نیز به دلیل ادامه جنگ تجاری میان امریکا و چین با کاهش رشد اقتصادی چین مواجه بوده‌ایم. در اروپا هم وضعیت چندان مناسب نیست، اما شاخص‌های اقتصادی امریکا جهت‌های مختلفی را نشان می‌دهند، در برخی شاخص‌های کوتاه‌مدت‌تر با بهبود برخی شاخص‌ها مواجه هستیم اما در برخی دیگر روند نزولی است.

دلایل جذب نقدینگی به سمت بورس

کاهش فرصت سفته‌بازی در بازارهایی نظیر ارز و طلا و جذابیت نسبی بازار سرمایه عاملی بوده که موجب جذب بخشی از نقدینگی به سمت بورس شده و ارزش معاملات در اردیبهشت و خرداد، رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشته است. خالص دارایی افراد حقیقی در بورس نیز به‌طور پیوسته در سه ماه اخیر افزایش‌یافته است. با این وجود، کاهش میانگین هفتگی معاملات در هفته‌های پایانی خرداد بیانگر نیاز بازار به ورود منابع جدید جهت عبور از محدوده روانی ۲۵۰ هزار واحد است.

با توجه به روند شاخص شامخ، به نظر می‌رسد که علت رشد قیمت سهام و ارزش بنگاه‌ها بیشتر ناشی از رشد قیمتی و تعدیل با شرایط جدید اقتصاد (نرخ ارز و نرخ تورم) بوده است. این موضوع به معنای آن است که گروه‌هایی که هنوز به‌طور کامل با نرخ تورم تعدیل نشده‌اند، در آینده مستعد تداوم رشد هستند. به نظر می‌رسد که گروه کالاهای مصرفی به‌ویژه کالاهای کم‌دوام و بی‌دوام نظیر محصولات غذایی، شوینده‌ها و قندوشکر از صنایعی هستند که می‌توانند مورد نظر قرار گیرند.

در کنار بازار سهام، بازار اوراق درآمد ثابت نیز می‌تواند در ماه‌های آتی و با افزایش انتشار اوراق دولتی مربوط به قانون بودجه ۱۳۹۸ با افزایش نرخ مواجه شود. با توجه به آنکه انتظار می‌رود سررسید اوراق منتشره دولت غالباً برای سال‌های ۱۴۰۰ و بعدتر باشد، نرخ‌های پیشنهادی نیز می‌تواند در محدوده ۲۴ درصد و بالاتر قرار گیرد.

بازار سپرده بانکی به دلیل منفی بودن نرخ سود حقیقی و بازار مسکن به دلیل افت تقاضای مصرفی، نمی‌توانند گزینه‌های جذابی جهت ورود تلقی شوند؛ اما به نظر می‌رسد که در بازار طلا مواردی نظیر کاهش نسبی حباب قیمتی، انتظار افزایش قیمت‌های جهانی و افزایش محسوس تقاضا در صندوق‌های پشتوانه طلا، می‌تواند به عنوان نشانه‌های جذابیت در نظر گرفته شود.

تصویر کلی بازارها

روند تغییرات بازار سرمایه در کنار بازارهای جایگزین سرمایه‌گذاری به شرح زیر است: بازده بورس در خردادماه 98 از کلیه بازارهای جایگزین بیشتر بوده است. البته عمده این رشد می‌تواند به دلیل جبران عقب‌ماندگی بورس به نسبت بازارهای موازی در ماه‌های قبل باشد.

4

خاطرنشان می‌شود: اطلاعات این گزارش دارای "ارزش پیش‌بینی کنندگی" و "ارزش تائید کنندگی" است. آمار و اطلاعات مالی و اقتصادی باید بر تصمیمات اقتصادی استفاده‌کنندگان در ارزیابی رویدادهای گذشته، حال یا آینده، تائید و یا تصحیح ارزیابی‌های گذشته آن‌ها مؤثر واقع شود. به بیان دیگر اطلاعات برای تصمیم‌گیرنده‌ای که قبلاً آن اطلاعات را نداشته، "تفاوت" ایجاد می‌کند. ازاین‌رو اطلاعات مالی و اقتصادی باید دارای "ارزش پیش‌بینی کنندگی" و یا حائز "ارزش تائید کنندگی" باشد. اطلاعات می‌تواند از طریق ارتقای توانایی تصمیم‌گیرنده در پیش‌بینی نتایج رویدادهای گذشته یا حال، بر تصمیم اثر داشته باشد که در این صورت اطلاعات دارای ارزش پیش‌بینی کنندگی است. همچنین اطلاعات می‌تواند از طریق تائید یا اصلاح انتظارات قبلی تصمیم‌گیرنده، بر یک تصمیم اثرگذار باشد که در این صورت خواهیم گفت اطلاعات دارای ارزش تائید کنندگی است. این گزارش باهدف افزایش قدرت پیش‌بینی رویدادهای آتی تهیه‌شده است تا مدیران، فعالان اقتصادی و کارشناسان بازار سرمایه بتوانند بازخورد مناسبی نسبت به رویدادها و روندهای اقتصادی داشته باشند.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/409468
بورس در انتظار عرضه شدید اوراق دولتی/ بازار به انتظار نشست

بورس در انتظار عرضه شدید اوراق دولتی/ بازار به انتظار نشست

بورس مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نیست

بورس مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نیست

سود سهام عدالت 42 میلیون نفر واریز شد/ ورود سهام عدالت به بازار سرمایه به صورت مرحله‌ای خواهد بود

سود سهام عدالت 42 میلیون نفر واریز شد/ ورود سهام عدالت به بازار سرمایه به صورت مرحله‌ای خواهد بود

بنگاه‌داری بانک‌ها در حاشیه امن بانک‌ مرکزی

بنگاه‌داری بانک‌ها در حاشیه امن بانک‌ مرکزی

افزایش نیم درصدی شاخص کل بورس/ شایعات بورس چه بود؟

افزایش نیم درصدی شاخص کل بورس/ شایعات بورس چه بود؟