پنجشنبه  14  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

سه طرح ملی با حضور وزیر اقتصاد رونمایی شد

با حضور وزیر اقتصاد، از ۳ طرح ملی شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصاد ایران، برون‌سپاری مالیات بر نقل‌وانتقال املاک مسکونی و سامانه درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) رونمایی شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از ایبنا، فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از طرح‌ها اعلام کرد: موضوع اقتصاد کلان، بازارهای مالی و تجارت، اقتصاد هوشمند و ... از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای فعالیت شبکه تحلیل گران جوان است.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: شناخت نیازها، مشکلات جامعه و انتقال آن به وزارت اقتصاد از دیگر مأموریت‌های این شبکه است و وزارت اقتصاد در زمینه کسب نظرات نخبگان و دریافت سازوکارهای اجرایی نیز از این گروه تحلیلی بهره خواهد برد، در عین حال، دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد اقتصاد در این شبکه حضور خواهند داشت و از نظرات آن‌ها استفاده می‌شود.

وزیر اقتصاد طی سخنانی در ادامه رونمایی از سامانه‌های یادشده، بیان داشت: وقتی که بحث تحقق اقتصاد هوشمند مطرح شد، می‌توان به ابر فرصت‌ها فکر کرد و امروز امید تحقق این هدف کاملاً قابل مشاهده است.

وی تصریح کرد: هم ابعاد مکانی و هم زمانی در قالب سامانه‌های یادشده حذف می‌شوند و بیش از میلیون‌ها برگ کاغذ نیز صرفه‌جویی می‌شود. در قالب سامانه مالیاتی نیز تقاضا برای سفر حذف و روابط چهره به چهره نیز حذف خواهد شد.

دژپسند با بیان اینکه خاطرنشان کرد: عرضه اطلاعات مؤدی بدون دست‌کاری باعث حذف اجحاف به مؤدی و تحقق حقوق دولت خواهد شد، افزود: سامانه شبکه تحلیل گران جوان اقتصاد ایران نیز امروز رونمایی می‌شود و ما ناچار نیستیم برای برون‌رفت از مشکلات تنها به نیروهای چند دستگاه تکیه کنیم. نیروهای فراوانی از تحلیل گران اقتصادی را داریم که می‌توانند پیشنهادات و راهکارهای خود برای برون‌رفت از مشکلات ارائه دهند.

وی تصریح کرد: ما می‌توانیم بدون قید زمان و مکان از نظرات اقتصاددانان جوان بهره‌مند شویم. برای اینکه نظام انگیزشی زا نیز دیده باشیم، ساختار طراحی شده و مباحث مادی نیز مطرح است. شورای راهبری به ریاست معاون اقتصادی وزارتخانه پیش‌بینی‌شده و یک شورای راهبری ده نفره فعال خواهد بود.

دژپسند ادامه داد: شورای فناوری اطلاعات نیز در وزارتخانه طراحی شده که بتوانیم دستاوردهای علمی در انجام امور داشته باشیم.

بر پایه این گزارش، در قالب سامانه برون‌سپاری سازمان مالیاتی، فرایند صدور مجوزها و یکپارچه‌سازی اقدامات بهبود خواهد یافت. در قالب درگاه الکترونیکی سهامداران نیز پروژه‌هایی تعریف شده و از سال گذشته سامانه شناسایی مشتری به صورت الکترونیکی رونمایی شد و در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار رکورد ثبت شده است.

درگاه واحد سهامداران که رونمایی می‌شود طیف وسیعی از اطلاعات را ارائه می‌کند و بیش از ۶۰۰ هزار مراجعه در سال حذف می‌شود. در عین حال سامانه جدید بیش از ۴۰۰ میلیون رکورد اطلاعاتی را ارائه خواهد کرد.

به‌زودی سامانه دارا در کنار سامانه‌های دیگری قرار خواهد گرفت و به‌صورت کلی این سامانه کار شناسایی مشتری را انجام خواهد داد. باید نهادی داشته باشیم که سود فعالیت‌ها را از چند شرکت دریافت و در یک حساب وارد کند. همچنین این سامانه پرتفوی سهامداران را به‌صورت آنلاین نشان خواهد داد و جایگاه آپ‌های موبایلی در این سامانه مهم است.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/405780
ارائه مدل جامع ارتقای نظام نظارت مالی کشور

ارائه مدل جامع ارتقای نظام نظارت مالی کشور

وزیر اقتصاد، رئیس شورای وزیران صندوق توسعه اوپک شد

وزیر اقتصاد، رئیس شورای وزیران صندوق توسعه اوپک شد

دژپسند: از درآمدهای نجومی بادآورده طبق قانون مالیات می‌گیریم

دژپسند: از درآمدهای نجومی بادآورده طبق قانون مالیات می‌گیریم

پیگیری توافقات اقتصادی بین ایران و چین

پیگیری توافقات اقتصادی بین ایران و چین

 روش‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت در سایر دستگاه‌ها استفاده شود

روش‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت در سایر دستگاه‌ها استفاده شود