دوشنبه  18  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از بازار سرمایه، مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه را در هفته‌ای که گذشت در ادامه خواهید خواند.

شفافیت پولی؛ هدف از تدوین شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس

بیژن زنگنه در خصوص شیوه‌نامه نحوه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی که به‌تازگی ابلاغ شده است، گفت: تاکنون عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی دارای شیوه‌نامه نبوده است و صرفاً با اجازه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه در این حوزه فعالیت داشتیم اما با توجه به اینکه فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی در قانون سال جاری ذکر شد شیوه‌نامه صریحی با در نظر گرفتن تمامی فعل‌وانفعالات فروش توسط وزارت نفت تدوین شد. وزیر نفت توضیح داد: در شیوه‌نامه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی به مباحثی همچون نحوه قیمت‌گذاری و نحوه تعدیل قیمت‌ها، اشاره شده چراکه ممکن است از زمانی که خریدار در بورس برنده می‌شود تا زمان برداشت، 2 الی 3 ماه طول کشد لذا باید مشخص شود قیمت‌ها چطور تعدیل می‌شوند تا دو طرف معامله متضرر نشده و معامله منصفانه باشد.

عرضه باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های بزرگ بورسی

در جلسه اخیر هیئت عالی واگذاری که به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، عرضه باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های بزرگ بورسی به تصویب رسید و مقرر شد باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های بزرگ بورسی به صورت بلوکی و یکجا مطابق مقررات به عموم متقاضیان واگذار شود. سایر مصوبات نیز با اصلاح اساسنامه شش شرکت مندرج در فهرست واگذاری سال جاری که عمدتاً مربوط به افزایش سرمایه این شرکت‌ها می‌شود، موافقت شد. فهرست پیشنهادی عناوین مشاغل مربوط به مشمولین آیین‌نامه اجرایی نحوه بیمه مسئولان و مجریان امر واگذاری در سال ۱۳۹۸ نیز از جمله سایر موارد دستور جلسه بوده که به تصویب هیئت واگذاری رسید.

گواهی سپرده طلای آب‌شده عرضه می‌شود

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، راه‌اندازی بازارهای کالایی به صورت گواهی سپرده بر طلای آب‌شده و شمش سبب هدایت بازار به سمت استانداردسازی و کاهش ریسک خریداران می‌شود. حامد سلطانی‌نژاد گفت: راه‌اندازی بازارهای کالایی می‌تواند نقدینگی را به سمت بازارهای مالی هدایت کند و فعالان صنعت طلا هم می‌توانند با حضور در این بازار برآوردی از قیمت‌های آینده طلا داشته باشند.

سومین جشنواره بورس و رسانه کلید خورد

یاسر فلاح اظهار کرد: از دو سال قبل، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس رویدادی را با عنوان جشنواره بورس و رسانه طراحی کرد که خوشبختانه در هر دو دوره با استقبال فزاینده اصحاب رسانه و اهالی قلم مواجه شد. این استقبال انگیزه مناسبی را برای متصدیان این رویداد ایجاد کرد تا با انرژی بیشتری سراغ سومین جشنواره بورس و رسانه بروند. رئیس ستاد اجرایی سومین جشنواره بورس و رسانه افزود: جشنواره بورس و رسانه با اهدافی از قبیل تقویت زمینه‌های اطلاع‌رسانی مناسب برای افزایش سواد مالی جامعه، تجلیل از نقش خبرنگاران در نقادی و هم‌افزایی حوزه‌های مالی و سرمایه‌ای کشور و فراهم آوردن زمینه افزایش سهم بازار سرمایه در اقتصاد ملی برگزار می‌شود که خوشبختانه در دو سال گذشته موفق شده در این زمینه کارآمد باشد.

آغاز فصل جدید بنگاه‌داری با اپلیکیشن درگاه الکترونیکی

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، ۱۰ پروژه بزرگ این شرکت در سال ۹۸ را تشریح کرد. حسین فهیمی با بیان اینکه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی موتور محرک توسعه بازار سرمایه است، گفت: تمام برنامه‌ها و پروژه‌های این شرکت بر اساس نقشه استراتژیک تدوین‌شده است تا سمات بتواند خدمات مطلوبی را به ذی‌نفعان خود ارائه کند.

حداکثر ریسک سیاسی را پشت سر گذاشته‌ایم

رئیس هیئت‌مدیره کارگزاری سرمایه‌گذاری ملی ایران در خصوص رفتار سهامداران در نزدیکی به فصل مجامع بیان کرد: امسال اکثر شرکت‌ها افزایش سودآوری داشتند که مهم‌ترین دلیل آن‌هم افزایش قیمت‌هاست. به‌این‌ترتیب، شرکت‌هایی که کالای جانشینی تولید می‌کردند به‌شدت افزایش قیمت داشته‌اند و به دلیل رشد نرخ برابری دلار، فضای باز اقتصادی برای شرکت‌های داخلی ایجادشده است؛ اما پیشنهاد من این است که سهامداران به تداوم حجم فروش شرکت‌ها و بودجه اختصاصی دولت در تصمیم‌گیری خود در خصوص و فروش سهام دقت کنند. به گفته علی علامه راد، سهامداران با شرکت در مجامع شرکت‌ها و مرور بهتر صورت‌های مالی، با دقت و وسواس بیشتر می‌توانند به افزایش شفافیت شرکت‌ها کمک کنند.

بازار سرمایه همچنان در مسیر رشد

مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران با تأکید بر اینکه بازار سرمایه کشور پتانسیل بالایی برای رشد دارد، گفت: قیمت سهام شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه متناسب با افزایش قیمت دلار و تورم سال گذشته و همچنین تورم پیش‌‎بینی‌شده برای سال ۹۸، رشد نکرده و بورس همچنان ظرفیت بازدهی بالایی دارد. مهدی رباطی ضمن ترسیم چشم‌انداز بورس در سه‌ماهه دوم سال اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد که طی ۴۰ سال گذشته، بازده بازار سرمایه و سایر بازارها مانند طلا، مسکن و ارز، هیچ‌گاه انحراف جدی نسبت به هم نداشته‌اند و حتی در بلندمدت بازده بورس از سایر بازارهای مشابه بیشتر بوده است. این در حالی است که طی دو سال اخیر بازار سرمایه بازده کمتری نسبت به بازارهای موازی ثبت کرده و به همین دلیل در حال حاضر ظرفیت بالایی برای بازدهی بازار سرمایه وجود دارد.

لزوم حضور مطالبه‌گرایانه سهامداران در تنها فرصت سالیانه

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران، با توجه به سرمایه‌گذاری‌هایی که بسیاری از شرکت‌ها در زیرساخت‌های خود انجام داده‌اند و از طرف دیگر با توجه به تحریم‌ها و ممکن نبودن ورود برخی وسایل و تجهیزات، شاید شرکت‌ها (با وجود نیاز به وجود سرمایه در گردش بالاتر به دلیل افزایش قیمت‌ها) به منابع نقد خود احتیاج نداشته باشند و این موضوع فرصت خوبی باشد تا سودهای موجود را بین سهامداران خود تقسیم کنند. پریسا اسداللهی مهم‌ترین ابهام موجود در بازار سرمایه را به ریسک‌های سیاسی اختصاص داد و گفت: در حال حاضر بازار سرمایه با ابهام‌هایی در بعد سیاسی و نیز اقتصادی مواجه است. در خصوص تحریم‌ها ازاین‌جهت که هزینه مبادلات برای شرکت‌ها به چه شکل تغییر می‌کند دارای اهمیت است، البته به‌طور قطع ما در هر شرایطی امکان انجام مبادله با دنیا را داریم.

سیگنال مثبت به بازار سرمایه

امیر تقی‌خان تجریشی، کارشناس بازار سرمایه در برنامه تیتر امشب با اشاره به دلایل رشد سریع بورس در مقایسه با سایر بازارهای موازی اظهار داشت: در مرحله نخست گزارش‌های خوبی که شرکت‌ها روی سامانه کدال می‌گذارند مهم‌ترین عامل این رشد بوده است. با توجه به اینکه صنایع مختلف عملکرد مثبتی ثبت کردند باعث شد شاهد رشد خوبی در بورس باشیم. محمدحسین صدرایی کارشناس بازار سرمایه دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه رشد فعلی بورس شرکت‌ها متناسب با یکدیگر بوده و همه گروه‌ها متوازن بالا آمدند تصریح کرد: این رشد بیشتر به عملکرد شرکت‌ها برمی‌گردد که درمجموع گروه فلزات، معدنی‌ها، پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها و برخی صنایع کوچک رشد بالاتری در مقایسه با سایرین داشته‌اند.

سرمایه در گردش، قوه محرکه جاری شرکت‌ها

به گفته معاون تأمین مالی شرکت تأمین سرمایه بانک ملت، بحث مدیریت سرمایه در گردش به عنوان یکی از اصول مدیریت مالی شرکتی سال‌هاست که مورد توجه فعالان این حوزه قرار دارد و از آنجا که این شاخصه تأثیر مستقیم و بسیار مهمی درروند عملیات جاری شرکت و مدیریت تعهدات کوتاه‌مدت دارد، بهینه‌سازی وضعیت سرمایه در گردش جهت تداوم تولید یا ارائه خدمات در بنگاه‌های اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است. علی عالی زاده با اشاره به استفاده از ابزارها و منابع بازار سرمایه و انتشار انواع اوراق بهادار به عنوان یکی از روش‌های بهبوددهنده وضعیت سرمایه در گردش اظهار کرد: بسته به شرایط بنگاه اقتصادی می‌توان از روش‌های مختلفی برای تأمین سرمایه در گردش استفاده کرد، از طرفی روش تأمین سرمایه در گردش با توجه به صنعت موضوع فعالیت بنگاه‌های اقتصادی متفاوت خواهد بود.

ادامه رشد بازار سرمایه تا هم‌تراز شدن با سایر بازارها

یک کارشناس بازار سرمایه به نزدیک شدن فصل مجامع اشاره کرد و گفت: معمولاً بازار سرمایه در هفته‌ها و ماه‌هایی که به مجامع نزدیک می‌شود، با رونق همراه است؛ اصلی‌ترین دلیل آن هم سود نقدینگی است که شرکت‌ها در مجامع تقسیم می‌کنند. حامد ستاک ضمن بررسی بازارهای مختلف دارایی تصریح کرد: هنوز هم بازار سرمایه هم‌تراز با سایر بازارها رشد نکرده است. این رشد، به دو طریق می‌تواند محقق شود؛ به‌این‌ترتیب که یا باید سایر بازارها مانند مسکن، بازار ارز و طلا نزول کرده و این بازار رشد کند که البته این اتفاق با توجه به سابقه تاریخی موجود بعید به نظر می‌رسد یا اینکه بازار سرمایه با رشد خود با بازارهای دیگر هم‌تراز شود که البته مورد دوم محتمل‌تر است.

حرکت مثبت بازار در شیب ملایم تحولات

به گفته مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی پارس کیان، انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها در آستانه برگزاری مجامع نشان داد که تقریباً انتظارات بازار درست بوده و اهداف ترسیمی محقق شده است؛ به‌طوری‌که سود خیلی از شرکت‌ها نسبت به سال گذشته دو برابر و در مواردی به سه و حتی چند برابر رسیده است. محمدرضا عربی مزرعه‌شاهی با اشاره به اینکه در مجامع این انتظار وجود دارد که یا تقسیم سود انجام شود یا منابع به سهامداران تخصیص داده و به عنوان DPS پرداخت شود، افزود: به نظر می‌رسد با توجه به شرایط جاری و گران شدن مواد اولیه و هزینه‌های سربار، شرکت‌ها نیازمند نقدینگی بیشتری هستند.

ضعف تحلیل و رفتار هیجانی، دلایل زیان بورسی

مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام عنوان کرد: رفتارهای هیجانی و ضعف تحلیل در بورس عوامل زیان‌سازی هستند و راه کاهش تأثیر آن‌ها افزایش دانش سرمایه‌گذاری و رجوع سرمایه‌گذاران به مشاوران متخصص است. محمد کفاش پنجه‌شاهی با اشاره به ورود پول چشمگیر در شهریور و مهر سال گذشته به بازار یادآور شد: هرچند که استقبال از بازار سرمایه نشان‌دهنده افزایش فرهنگ عمومی مردم در سرمایه‌گذاری است، اما چنانچه افراد بدون تحلیل به خرید سهام با هر قیمتی اقدام کنند و پس‌ازآن تحت تأثیر اخبار و به صورت هیجانی از بازار خارج شوند به بورس آسیب وارد می‌کنند. درست در همین یک ماه گذشته نیز چنین اتفاقی افتاد؛ بنابراین می‌توان گفت همواره پول‌های بدون تحلیل به بازار ما آسیب‌زده است.

عملکرد شرکت‌ها و نرخ ارز، عامل حرکت شاخص

مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص شرایط یک ماه گذشته بازار و چشم‌انداز آتی بورس گفت: ابهاماتی که در فضای بین‌المللی ایجاد شد اقتصاد کشور از جمله بازار سرمایه را تحت تأثیر قرارداد. برخی از سرمایه‌گذاران بورسی بر اساس هیجان ناشی از این ابهامات تصمیم‌گیری کردند و همین عامل در روزهایی موجب کم‌تحرکی شاخص شد. به گفته فردین آقابزرگی، متغیرهای اثرگذار بر فضای بازار سرمایه و بورس عمدتاً به دو بخش اقتصادی و سیاسی تقسیم می‌شوند و هرچند وقت یک‌بار سمت‌وسوی عوامل اقتصادی یا سیاسی تغییر می‌کند. طی دو هفته گذشته چرخش بازار به سمت عوامل سیاسی بود و اکنون با کمرنگ شدن ریسک‌های ناشی از آن باید شاهد بازگشت شاخص به مدار منطقی باشیم.

انتهای پیام/4129/4083/پ

http://ana.ir/i/385168
مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

تشویق سرمایه‌گذاران خرد موجب رشد بورس شد

تشویق سرمایه‌گذاران خرد موجب رشد بورس شد

شاخص کل بورس پس از 27روز خط مقاومت قبلی خود را شکست

شاخص کل بورس پس از 27روز خط مقاومت قبلی خود را شکست

افزایش نرخ ارز موجب رشد بازار سهام شد

افزایش نرخ ارز موجب رشد بازار سهام شد

روز متعادل عرضه و تقاضا در بازار بورس تهران

روز متعادل عرضه و تقاضا در بازار بورس تهران

شاخص کل بورس تهران 2089 واحد عقب نشست

شاخص کل بورس تهران 2089 واحد عقب نشست

بازار با مرجع قیمت‌گذاری ساماندهی شود

بازار با مرجع قیمت‌گذاری ساماندهی شود

بازارهای سرمایه‌ای باید مالیات بر عایدی پرداخت کنند

بازارهای سرمایه‌ای باید مالیات بر عایدی پرداخت کنند

شاخص کل بورس در تیرماه افزایش می‌یابد

شاخص کل بورس در تیرماه افزایش می‌یابد

بنگاه‌های اقتصادی از زمان طلایی برای عرضه اولیه استفاده کنند

بنگاه‌های اقتصادی از زمان طلایی برای عرضه اولیه استفاده کنند

تدوین لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه‌ املاک، طلا، ارز و خود

تدوین لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه‌ املاک، طلا، ارز و خود

پتانسیل‌های خوب پنهان مانع افت بازار سرمایه می‌شود

پتانسیل‌های خوب پنهان مانع افت بازار سرمایه می‌شود

بازار آتی زعفران امکان کسب سود بدون ریسک را فراهم می‌کند

بازار آتی زعفران امکان کسب سود بدون ریسک را فراهم می‌کند

بازار سرمایه همچنان در مسیر رشد

بازار سرمایه همچنان در مسیر رشد

ارزش‌های بنیادی مانع کاهش شاخص بورس خواهند شد

ارزش‌های بنیادی مانع کاهش شاخص بورس خواهند شد