شنبه  10  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آقابزرگی تشریح کرد:

بازار سرمایه بازوی اقتصاد در کاهش رکود تورمی

مدیرعامل کارگزاری بانک دی راهکار کاهش اثر رکود تورمی را هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت بازار سرمایه دانست.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از سنا، فردین آقابزرگی در خصوص نقش بازار سرمایه در کاهش اثرات رکود تورمی پیش روی اقتصاد ایران در سال جاری گفت: آنچه از شواهد موجود پیداست، سال پیش رو سالی سخت برای اقتصاد است و باید برای تخفیف اثرات آن برنامه‌ریزی کرد که در این میان تقویت بازار سرمایه به لحاظ ماهیت سرمایه پذیری و نقش محرک آن در چرخه تولید می‌تواند بسیار بااهمیت باشد.

وی با تأکید بر وجود شفافیت به‌عنوان مهم‌ترین خصوصیت و وجه تمایز بورس در بین سایر بازارها افزود: برای اجرای فرآیند شفاف‌سازی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه، اطلاعات شرکت‌ها از طریق ساختارهای اطلاع‌رسانی پیش‌بینی‌شده همچون سامانه کدال صورت می‌گیرد.

وی افزود: این در حالی است که در سایر بازارها باوجود سیستم‌های بزرگ نظارتی، هنوز هم شاهد چنین شفافیتی نیستیم.

آقابزرگی گسترش شفافیت در بین صنایع و شرکت‌ها را نیازمند ورود آن‌ها به بازار سرمایه دانست و خاطرنشان کرد: طراحی سیستم پذیرش و ضوابط حاکم بر ورود و فعالیت در بازار سرمایه به‌گونه‌ای است که به ایجاد شفافیت در شرکت‌ها کمک می‌کند و این بستر با حضور اکثریت بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند شفافیت درمجموعه‌های مختلف صنایع و درنهایت، کل اقتصاد را در پی داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در بازار سرمایه شرکت‌ها حتی پس از گذراندن ضوابط ورود، به حال خود رها نمی‌شوند و علاوه بر نظارت توسط نهاد ناظر، هر نوع فعالیت آن‌ها از طریق سامانه ناشران اطلاع‌رسانی می‌شود.

راه کاهش فشار رکود تورمی

مدیرعامل کارگزاری بانک دی با اشاره به سرمایه‌گذاری فعلی صاحبان نقدینگی در بازارهای غیر متشکل، غیر نقد شونده یا حتی غیرقانونی گفت: مسئله انکارناپذیر وجود بیش از 1700 میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در کشور است که تاکنون به هر یک از بازارها سوق پیداکرده، آن را با تلاطم شدید و تبعات سنگین مواجه ساخته است. درحالی‌که اگر این نقدینگی به سمت بازار سرمایه حرکت می‌کرد، نه‌تنها به تخریب بازار منجر نمی‌شد، بلکه زمینه رشد و شکوفایی هر چه بیشتر صنایع کشور و افزایش تولید داخلی را سبب می‌شد که در کنار مزیت‌های فراوان آن برای اقتصاد ملی، کاهش بیکاری و بهبود معیشت زندگی مردم را نیز در پی داشت.

این کارشناس بازار سرمایه راهکار پیش روی اقتصاد کشور برای کاهش فشار ناشی از تورم را حرکت به سمت تعمیق بازار سرمایه دانست و افزود: هدایت نقدینگی به سمت بورس همراه با مزیت‌های فراوانی است که مزیت مهم آن حفظ ارزش منابع به‌منظور دستیابی به سود و ارزش‌افزوده است. این کار بازی برد-برد را برای صاحبان نقدینگی و صاحبان صنایع بورسی رقم می‌زند و درمجموع می‌تواند به کاهش اثرات رکود تورمی حاکم بر اقتصاد کشور منجر شود یا از میزان تعمیق و افزایش آن در کوتاه‌مدت کم کند.

ابزارهای کم ریسک بازار سرمایه؛ جایگزین مناسب سپرده‌گذاری در بانک‌ها

آقابزرگی با اشاره به تغییر برخی سیاست‌های پولی بانک مرکزی طی ماه‌های گذشته و کاهش مزیت‌های سپرده‌گذاری بانکی گفت: با حذف سود روزشمار بانکی جذابیت این نوع سپرده‌گذاری تقلیل یافت، این در حالی است که برخی افراد توان رویارویی با ریسک بازار سرمایه را به‌طور مستقیم ندارند. در این میان چنانچه ظرفیت‌های بازار سرمایه به‌خوبی به این افراد معرفی شود و فرآیند کاری ابزارهای کم ریسک و بازدهی آن‌ها به‌درستی تشریح شود، سرمایه‌ها به سمت بورس خواهند آمد و علاوه بر کاهش اثرات خطرآفرین تجمع آن‌ها در بازارهای موازی، به رونق بازار سرمایه و بهبود حرکت صنایع کمک می‌کنند. اتفاقی که به عقیده بنده می‌تواند نقش مهمی را در مقابله با رکود تورمی عهده‌دار شود.

وی با تأکید بر این‌که در شرایط فعلی توجه به بازار سرمایه به نسبت بازارهای پولی برای اقتصاد کشور از اهمیت بالاتری برخوردار است تصریح کرد: در شرایطی که بازارهای موازی سال گذشته به شکلی جهشی و افسارگسیخته رشد کرده‌اند، شاید دیگر نتوان برای آن‌ها رشد قابل‌توجهی متصور بود و چنانچه افراد همچنان مُصِر به فعالیت در این بازارها باشند، حتی باوجود نادیده گرفتن اثرات سو اقتصادی آن، باید گفت که نمی‌تواند مآمن مناسبی برای رشد سرمایه باشند و ریسک سرمایه‌گذاری در آن‌ها می‌تواند به‌مراتب از بازار سرمایه بیشتر باشد.

انتهای پیام/4092/

 

http://ana.ir/i/373099
دولت چگونه مانع تورم ۳۷ درصدی در سال ۹۸ می‌شود؟

دولت چگونه مانع تورم ۳۷ درصدی در سال ۹۸ می‌شود؟

حکم حسین هدایتی تا قبل از ماه رمضان اعلام می‌شود

حکم حسین هدایتی تا قبل از ماه رمضان اعلام می‌شود

بازار هنوز خود را با نرخ واقعی ارز تطبیق نداده است

بازار هنوز خود را با نرخ واقعی ارز تطبیق نداده است

اتفاقی شگفت‌انگیز در شرکت‌های بورسی در سال 97

اتفاقی شگفت‌انگیز در شرکت‌های بورسی در سال 97

شاخص‌کل بورس به فراز قله تاریخی 194 واحدی نزدیک شد

شاخص‌کل بورس به فراز قله تاریخی 194 واحدی نزدیک شد

افزایش 3364 واحدی شاخص بورس در 90 دقیقه

افزایش 3364 واحدی شاخص بورس در 90 دقیقه

علت افزایش شاخص بورس واقع‌بینی دولت در تعیین نرخ ارز صادراتی است

علت افزایش شاخص بورس واقع‌بینی دولت در تعیین نرخ ارز صادراتی است

افزایش 1832 واحدی شاخص کل بورس/ شروع پرقدرت شاخص از ابتدای روز

افزایش 1832 واحدی شاخص کل بورس/ شروع پرقدرت شاخص از ابتدای روز

تأثیر عمده قیمت‌های جهانی در بورس/چرخش معاملات به گروه‌های دلاری

تأثیر عمده قیمت‌های جهانی در بورس/چرخش معاملات به گروه‌های دلاری