يكشنبه  17  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

شکر گران نخواهد شد

جمعه 11 بهمن 1398 ساعت 17:27
مدیر کل دفترخدمات بازرگانی وزارت صمت گفت: دلیل تغییر ارز شکر، فراوانی این کالا در انبارهاستکه تا نیمه اول سال ٩٩ بازار را تأمین خواهد کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شاتا، مدیر کل دفترخدمات بازرگانی وزارت صمت گفت: تغییر اولویت تخصیص ارز دولتی از گروه یک به دو به منزله گرانی شکر نیست. این تغییر اولویت به دلیل وفور و تأمین نیاز بازار با ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

محمد قبله با اشاره  به اینکه ارسال نامه‌ای از سوی وزارت صمت به بانک مرکزی در خصوص تغییر اولویت ارزی واردات شکر به معنای تغییر مبنای ارز وارداتی نیست، اظهار کرد: موضوع اشاره شده در نامه مورد نظر مربوط به تصمیمات داخلی کارگروه ارز در تعیین اولویت تخصیص ارز دولتی توسط بانک مرکزی بوده و گروه‌بندی اشاره شده مربوط به مدیریت تخصیص بهینه ارز برای ایجاد توازن در تأمین به‌موقع کالاهای اساسی بوده است.

به گفته وی، تغییر اولویت تخصیص ارز دولتی از گروه 1 به گروه 2 به منزله تغییر نرخ شکر نیست.

وی افزود: بنابراین مقرر شده است کارگروه تخصیص ارز به همین منظور اولویت‌های تخصیص ارز را در سه گروه یا سبد به بانک مرکزی اعلام نماید. در سبد اعلامی اول، شکر جزو کالاهای اولویت‌دار برای دریافت ارز 4200 تومانی بود لیکن بررسی‌ها نشان داد که به دلیل وفور واردات و تکمیل ذخایر استراتژیک و تأمین مکفی نیاز بازار، تخصیص ارز سایر کالاهای اساسی در اولویت بوده، بنابراین طی آن نامه سایر کالاهای اساسی به‌عنوان اولویت تخصیص ارز به بانک مرکزی اعلام شد.

مدیر کل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت خاطر نشان کرد: در این نامه تأکید شد با توجه به تأمین نیاز و حجم ذخایر استراتژیک اولویت، تخصیص ارز به سایر کالا هامنتقل شود. کالای شکر همچون گذشته با توجه به ذخیره مناسب و تأمین به‌موقع، توزیع و عرضه خواهد شد و تا پایان سال به‌وفور شکر با ارز 4200 تومانی وارد شده و از این بابت بازار با مشکلی مواجه نخواهد شد.

قبله در پایان تأکید کرد: ضمناً میزان ذخیره استراتژیک نیز در سقف مصوبات تکمیل شده است. هر گونه تغییر نرخ ارز واردات شکر از 4200 تومانی به نیمایی بر اساس پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و بعد از اتخاذ تصمیم از سوی مراجع ذیصلاح، از سوی بالاترین مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت به بالاترین مقام بانک مرکزی اعلام خواهد شد.

بنا بر این گزارش دلیل تغییر ارز شکر، فراوانی این کالا در انبارهای دولتی بخش خصوصی کشور است؛ به نحوی که شکر موجود در تمامی این انبارها تحت کلید دولت بوده و تا نیمه اول سال ٩٩ بازار را تأمین خواهد کرد؛ ضمن اینکه تولید داخلی نیز به‌مرور از مهر ٩٨ تا پایان خرداد ٩٩ نیز روانه بازار می‌شود.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/469211
باید بدانیم آیا کالا با ارز نیمایی به دست مردم رسیده است؟

باید بدانیم آیا کالا با ارز نیمایی به دست مردم رسیده است؟

الزام انبارداران به ثبت موجودی در سامانه جامع انبار

الزام انبارداران به ثبت موجودی در سامانه جامع انبار

عرضه شکر از محل موجودی کارخانجات قند و شکر و شرکت بازرگانی دولتی ایران

عرضه شکر از محل موجودی کارخانجات قند و شکر و شرکت بازرگانی دولتی ایران