سه شنبه  08  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
وزیر صمت در جلسه هم‌اندیشی با اعضای فراکسیون تولید مجلس اعلام کرد؛

آمار تولید 44 گروه کالایی در کشور مورد رصد قرار می‌گیرد

سه شنبه 19 آذر 1398 ساعت 17:37
وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه هم اندیشی با اعضای فراکسیون تولید و اشتغال مجلس گفت: بطور مستمر آمار تولید 44 گروه کالایی در کشور مورد رصد قرار می گیرد و ماهیانه روند تولیدات به اطلاع مسئولان ارشد نظام می رسد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شاتا، رضا رحمانی افزود: طبق آمار 8 ماهه امسال، هم‌اکنون تولید 27 گروه کالایی در سطح کشور افزایشی است و فقط در بخش خودرو و آلومینیوم با چالش مواجه بودیم که با تمهیدات اتخاذ شده تولید آلومینیوم تا پایان سال جبران می‌شود و شرایط تولید خودرو نیز نسبت به ابتدای سال تغییر محسوسی داشته و شاهد روند مثبتی هستیم.

*حفظ وضعیت صنعت پیشران*

وی ادامه داد: حفظ صنعت خودرو به عنوان یک صنعت پیشران مورد توجه دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است و امروز شاهدیم که با وجود بسیاری از مشکلات، بیش از 200 هزار خودروی موجود در کف پارکینگ‌ها به کمتر از 30 هزار دستگاه رسیده است.

رحمانی اضافه کرد: بخش عمده‌ای از خودروهای تحویل شده به مشتریان با تأمین قطعات از محل اجرای قراردادهای منعقده در چارچوب برنامه ساخت داخل در این بخش بوده است.

وی اعلام کرد: برای سال جاری داخلی سازی حدود 400 میلیون دلار نیاز وارداتی صنعت خودرو در دستور کار است که تا کنون بیش از 300 میلیون دلار آن محقق شده است. رحمانی با اشاره به راه‌اندازی دفتر ساخت داخل در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای پیگیری برنامه‌های مرتبط با این حوزه، از راه‌اندازی سایت توانیران به عنوان نمایشگاه دائمی معرفی نیازمندی‌های صنعت و همچنین عرضه توانمندی‌های این بخش در سطح کشور تا پایان آذرماه سال جاری خبر داد.

*361 هزار میلیارد تومان نیاز صنعت به سرمایه در گردش*

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جلسه خود با مدیران عامل بانک‌ها در خصوص تأمین مالی صنایع پیشران کشور گفت: برای حفظ وضع موجود تولید و اشتغال کشور، طبق برآورد انجام شده بالغ بر 361 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش مورد نیاز است.

رحمانی افزود: تکمیل ظرفیت خالی واحدهای صنعتی فعال و تولید اقلام کالایی خاص که کشور نیازمند خودکفایی در آن‌هاست همچون الکترود گرافیتی، پودر آلومینا و...، نیازمند تأمین مالی مناسب است که در این راستا علاوه بر بازار پول به دنبال استفاده از روش‌های نوین تأمین مالی نیز هستیم و در این خصوص گام‌های خوبی نیز برداشته شده است.

وی ادامه داد: علیرغم تشدید تحریم‌ها در ماه‌های پایانی سال گذشته و امسال تا کنون هیچ واحد صنعتی بابت این موضوع تعطیل نشده است و طبق آخرین آمار در تولید کالاهایی از جمله فولاد با 6.5 درصد افزایش، محصولات فولادی 9.5 درصد، سیمان 5.5 درصد، شیشه 5 درصد، محصولات مس حدود ۱۸ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: امروز مهم‌ترین دغدغه در حوزه صنعت تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز واحدها است.

*سهم 62 درصدی بخش تولید در تأمین درآمدهای مالیاتی کشور*

رحمانی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده تصریح کرد: امروز بدون تردید فرار مالیاتی در کشور رقم بزرگی را به خود اختصاص داده است و این در حالی است که بیش از ۶۲ درصد مالیات اخذ شده در کشور را به بخش تولید تأمین می‌کند و در این خصوص لازم است تمرکز بیشتری روی بخش غیرمولد کشور انجام گیرد.

*کنترل جو روانی و برخی سوءاستفاده‌ها بعد از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین*

وی تأکید کرد در بخش بازرگانی نیز تمامی این برنامه‌ها و اهداف به‌صورت ویژه دنبال می‌شود و یکی از مهم‌ترین اقدامات وزارتخانه تکمیل سامانه‌هایی همچون سامانه جامع تجارت، سامانه انبارها و سامانه افق بوده است که به دنبال حذف تمامی راه‌های سوءاستفاده از شرایط بازرگانی کشور هستیم.

وزیر صمت با اشاره به اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین گفت: این موضوع در زمینه‌های مختلف می‌توانست روی قیمت انواع اقلام کالایی تأثیر بگذارد که ما از ابتدا تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا مانع برخی سوءاستفاده‌ها و تورم حاصل از جنبه روانی موضوع در سطح بازار شویم که خوشبختانه بر اساس آمارها عملکرد قابل قبولی نیز داشته‌ایم.

*گسترش روابط تجاری با کشورهای همسایه و اوراسیا*

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جلسات اخیر خود با معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان، وزیر اقتصاد قرقیزستان، برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و عمان و همچنین برنامه سفر آخر هفته خود به کشور ازبکستان گفت: تمامی ظرفیت‌های موجود برای توسعه مبادلات تجاری با کشورهای همسایه در حال فعال‌سازی است و این راستا گام‌های مؤثری برای تعمیق روابط با این کشورها برداشته شده است.

وی افزود: با توجه به الحاق کشورمان به موافقت‌نامه اقتصادی اوراسیا، ظرفیت جدیدی از توسعه همکاری‌ها با کشورهای عضو این اتحادیه فراهم شده است که در کنار شرکای تجاری خودمان از جمله چین و هند و توجهی که به توسعه صادرات به کشورهای همسایه داریم؛ می‌توانیم از این پتانسیل به بهترین شکل ممکن بهره‌برداری نماییم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به سفر اخیر خود به کشور چین و حضور در نمایشگاه واردات شانگهای اضافه کرد: طبق اعلام مسئولان چینی، این کشور بالغ بر ۲ هزار میلیارد دلار در سال واردات انواع کالا دارد که با آنالیز انجام شده، کشورمان ظرفیت و قابلیت بیش از 700 میلیارد دلار صادرات به این کشور را دارد.

رحمانی خاطرنشان کرد: ما وظیفه حاکمیتی و تسهیل گری را انجام می‌دهیم و این بخش خصوصی و تشکل‌های این حوزه هستند که اقدامات اصلی و فعالیت‌های مرتبط با توسعه همکاری‌های تجاری و صنعتی را با سایر کشورها را انجام می‌دهند.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/449744
سرمایه‌گذاری یک میلیارد یورویی در 17 طرح مجتمع مس سونگون/ رکورد افزایش تولید در صنعت مس

سرمایه‌گذاری یک میلیارد یورویی در 17 طرح مجتمع مس سونگون/ رکورد افزایش تولید در صنعت مس

توجه هم‌زمان به پیوست‌های ساخت داخل و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌ها

توجه هم‌زمان به پیوست‌های ساخت داخل و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌ها

ارتباط با دانشگاه‌ها باید عمیق باشد

ارتباط با دانشگاه‌ها باید عمیق باشد

پیوست رسانه‌ای برای مدیریت روانی رونق تولید اجتناب‌ناپذیر است

پیوست رسانه‌ای برای مدیریت روانی رونق تولید اجتناب‌ناپذیر است

حاضریم روند تخصیص منابع از سوی بانک‌ها را نظارت کنیم

حاضریم روند تخصیص منابع از سوی بانک‌ها را نظارت کنیم

عمان کلید توسعه روابط با کشورهای عربی و آفریقایی است

عمان کلید توسعه روابط با کشورهای عربی و آفریقایی است

محدودیتی برای توسعه همکاری‌ تجاری با قرقیزستان نداریم

محدودیتی برای توسعه همکاری‌ تجاری با قرقیزستان نداریم