يكشنبه  28  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تکلیف برنج دپو شده در گمرکات روشن شد

شنبه 30 شهریور 1398 ساعت 21:19
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار گفت: عملیات ترخیص برنج‌های ترخیص شده در بنادر در هفته پیش رو آغاز خواهد شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شاتا، محمدرضا کلامی درباره میزان واردات برنج در سال گذشته و پیش‌بینی واردات در سال جاری گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال گذشته 1.5 میلیون تن رنج وارد کشور شده است و برنامه‌ریزی صورت گرفته بر واردات همین میزان برنج در سال جاری دلالت دارد.

وی با اشاره به اینکه بازار برنج در حال حاضر در شرایطی متعادل قرار دارد، در پاسخ به این سؤال که آیا در سال جاری ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت لغو شده است یا خیر؟ گفت: برای پاسخ به این سؤال باید به سابقه موضوع اشاره‌ای کنم.

کلامی در توضیح این مطلب اضافه کرد: اواخر سال 1397، قیمت برنج با رشدی غیرمنطقی روبرو شد از این رو ضرورت کنترل بازار مطرح شد، از سوی همواره طرف هندی که عمده‌ترین صادرکننده برنج به ایران محسوب می‌شود، از ممنوعیت فصل برداشت سوءاستفاده کرده و قیمت‌ها را در چهار ماه ابتدایی سال بالا می‌بردند.

وی گفت: در جلسات ستاد تنظیم بازار ضرورت پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی مطرح و مقرر شد تدابیری به‌منظور ممانعت از پرداخت ارز بیشتر و خرید برنج با هزینه بالاتر اتخاذ شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که برخی بدون توجه به این موضوع، درصدد مخالفت با این مصوبه برآمدند. اوایل مردادماه بود که سازمان برنامه‌وبودجه درخواست برقراری ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت را ارائه کرد.

وی گفت: از سوی دیگر عملیات تأمین ارز واردات برنج از سوی بانک مرکزی نیز با کندی روبرو شد چرا که دیگر کالاها در این دوره واجد اولویت بودند.

وی گفت: اتفاقات رخ داده سبب شد ستاد تنظیم بازار مجدداً به موضوع واردات برنج ورود کند تا تکلیف برنج دپو شده در بنادر مشخص شود.

وی در خصوص تصمیمات اتخاذ شده توضیح داد: مقرر است برنج وارداتی که عملیات تأمین ارز آن صورت گرفته، با ارائه تعهد مبنی بر نگهداری کالا در انبارهای تحت نظر دولت نسبت به ترخیص این کالا اقدام نمایند.

کلامی گفت: توزیع برنج وارداتی پس از پایان فصل برداشت خواهد بود و وی عملیات عرضه با توجه به وضعیت بازار صورت خواهد گرفت.

به گفته وی بر پایه مصوبه ستاد تنظیم بازار و کمیسیون واردات دفتر معاون اول رئیس‌جمهوری در هفته آینده عملیات تعهدسپاری واردکنندگان و ترخیص برنج صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/416632
رصد قیمت توسط موبایل/ تقویم تولید و مصرف کالا باید تدوین شود

رصد قیمت توسط موبایل/ تقویم تولید و مصرف کالا باید تدوین شود

قیمت کالاهای اساسی ویژه محرم و صفر+جزئیات

قیمت کالاهای اساسی ویژه محرم و صفر+جزئیات

برنج ۲۵ درصد گران شد/ علت گرانی چیست

برنج ۲۵ درصد گران شد/ علت گرانی چیست

در بازار برنج چه می‌گذرد؟!

در بازار برنج چه می‌گذرد؟!

سرمایه ۱۶ هزار میلیاردی بانک سرمایه بین چه کسانی توزیع شد؟!+جدول

سرمایه ۱۶ هزار میلیاردی بانک سرمایه بین چه کسانی توزیع شد؟!+جدول