جمعه  16  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تا پایان سال توزیع 11 قلم کالای اساسی رصد و ساماندهی می‌شود/ توزیع 80 درصد کالاهای اساسی در کشور با 20 درصد شبکه پخش

سه شنبه 26 شهریور 1398 ساعت 16:51
معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: کلیف ما تا پایان سال این است که حدود 10 یازده قلم کالای اساسی را که طبق تبصره 4 ماده 18 مکلف به ساماندهی آن هستیم از لحاظ توزیع در شبکه رصد کنیم.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شاتا، حمید محله‌ای اعلام کرد: تکلیف ما تا پایان سال این است که حدود 10 یازده قلم کالای اساسی را که طبق تبصره 4 ماده 18 مکلف به ساماندهی آن هستیم از لحاظ توزیع در شبکه رصد کنیم.

وی افزود: همان‌طور که ما در ستاد کشور با واردکننده و تأمین و تولیدکننده اصلی روبروهستیم که در زنجیره تجاری ثبت می‌کنند، ‌سازمانهای صمت استانی باید در حیطه شناسایی صنوف خرده‌فروشی و مدیریت آن‌ها برای حضور به عنوان خریدار کالا و فروش در سطح خرده‌فروشی و تعاونی‌های مصرف محلی و استانی و شهرستانی و فروشگاه‌های مستقر زنجیره‌ای، مدیریت شبکه‌های توزیع در استان‌ها را بر عهده بگیرند.

معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی رصد کالا در زنجیره تجاری کشور تصریح کرد: کارگروه آموزشی که امروز با حضور 15 استان و یکشنبه بعد با حضور 15 استان دیگر برگزار می‌شود ادامه رصد زنجیره تجاری کالاست که برای کالاهای شکر روغن برنج لاستیک و روغن خام و بقیه کالا که طبق تبصره 4 ماده 18 مکلف به رصد جریان تجاری هستیم و طی ماهه‌ای گذشته برای فعالین تجاری و شبکه‌های توزیع شروع کردیم.

محله‌ای اضافه کرد:‌ این کالاهای اساسی نیمایی و غیر نیمایی طبق 25 قلم کالایی که ریاست جمهوری بر رصد و تأمین و توزیع آن‌ها تأکید کرده و از ماهه‌ای گذشته شروع کرده بودیم.

وی عنوان کرد: انتظار داریم بعد از این کارگاه‌ها خلأهای توزیع به خصوص در خرده‌فروشی (حداقل نزدیک به 20 هزار خرده‌فروش به این شبکه توزیع وصل شوند) شناسایی و رفع شوند و همه شرکت‌های پخش و تعاونی‌ها هم اطلاعات خریدوفروش کالاها را ثبت کنند.

محله‌ای افزود: هدف دوم ایجاد یک پنل مدیریتی برای سازمان‌های صمت استانی است که در سطح شبکه توزیع و خرده‌فروشی نظارت کنند.

به گفته وی در بخش تجارت داخلی و سامانه جامع تجارت پیشرفته‌ای خوبی حاصل شده و شرکت بازرگانی دولتی و شرکت‌های پخش به‌صورت سیستمی به شبکه وصل شدند و اطلاعات توزیع را ارائه می‌دهند.

محله‌ای با بیان اینکه ورودی اطلاعات خوب شده ولی بخش مویرگی اطلاعات پخش هنوز به خوبی اطلاعات نمی‌دهند اضافه کرد: کالاهایی که با ارز نیمایی وارد می‌شود مراقبت می‌خواهد تا به‌سادگی از شبکه خارج نشود و بدین منظور هم تولیدکننده و هم واردکننده ارز نیمایی مکلف است اطلاعات فروش را ارائه کند بحران سال گذشته لاستیک هم به همین دلیل بود که اطلاعات توزیع آن مشخص نبود.
معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت اضافه کرد: خوشبختانه الآن بخش عمده‌فروشی و شرکت‌های پخش و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به‌صورت کامل کار ثبت اطلاعات موجودی کالا را انجام می‌دهند اما بخش غیر سیستمی زمان‌بر است.

وی یادآور شد: این دوره کارگاهی به خاطر محدودیت‌های مکانی، شامل دو دوره است و مشمول معاونین بازرگانی داخلی سازمان‌های صمت استانی و کارشناسان رصد زنجیره تجاری است که در این کارگاه‌ها شرکت کرده‌اند.

محله‌ای گفت: قرار است در استان‌ها کارگروه رصد زنجیره تجاری شکل بگیرد و باید جلسات منظم داشته باشند و مشکلات را بازگو کنند و اگر استان‌ها نیاز به آموزش دارد و در ثبت اطلاعات مشکل‌دارند مطرح کنند تا اطلاع دهی به‌صورت کامل انجام شود.

وی درزمینهٔ نتایج این کارگروه افزود: همین الآن نتایج این کارگروه را مشاهده می‌کنیم و در حوزه برنج یا چای شمای کلی نحوه توزیع را داریم و اگر به 80 درصد نتیجه هم برسیم موفق بوده‌ایم علاوه بر این اهداف هم افزایش پیدا می‌کند و شاید به‌جایی برسیم که خرده‌فروشی‌ها هم اطلاعات فروش را ارائه دهند در برخی از کالاها از اول خرداد و در برخی از اول شهریور شروع به رصد کرده‌ایم.

محله‌ای با بیان اینکه اطلاعات واردات کالاها را گمرک باید بدهد گفت: یکی از شاخص‌های ما این است که میزان واردات با اظهار واردات چه نسبتی دارند؟ رقم ترخیص باید با رقم توزیع همخوانی داشته باشد، در سامانه انبارها مشخص است چقدر کالا ثبت شده اما قبل از آن با رقم ترخیص شده آیا همخوانی دارد یا نه؟

150 شبکه بزرگ توزیع و پخش 80 درصد توزیع کالایی را بر عهده دارند

وی در ادامه از توزیع 80 درصد کالاهای اساسی و پرمصرف توسط 20 درصد شبکه پخش خبر داد و افزود: 80 درصد توزیع توسط 20 درصد شبکه توزیع که شامل 150 شرکت پخش سراسری است انجام می‌شود که اکثراً سامانه و سیستم توزیع دارند.

این مسئول تصریح کرد: خرده‌فروشی‌ها باید با هماهنگی استان‌ها در سامانه تجارت داخلی ثبت‌نام و خرید از شبکه توزیع را تائید کنند و اگر بی‌تفاوت باشد یا 2 بار فاکتور ارسال شود اما در تائید یا عدم تائید فاکتور بی‌تفاوت باشد ارسال کالا برایشان ممنوع می‌شود.

محله‌ای گفت: برای اینکه مشکلی در شبکه‌های توزیع ایجاد نشود باید زیرساخت‌ها را آماده می‌کردیم الآن آماده شده در سطح خرده‌فروشی به خوبی در استان‌ها پیش می‌رود.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/415994
انبارها پر است/ مراکز فروش مواد غذایی تعطیل‌بردار نیست

انبارها پر است/ مراکز فروش مواد غذایی تعطیل‌بردار نیست

ذخیره عظیمی که از کالا‌های اساسی ایجاد کرده‌ایم/تشکیل ستاد بررسی اثرات ویروس کرونا در تجارت

ذخیره عظیمی که از کالا‌های اساسی ایجاد کرده‌ایم/تشکیل ستاد بررسی اثرات ویروس کرونا در تجارت

پرداخت تسهیلات به اصناف از محل تبصره ۱۸ بودجه ۹۹

پرداخت تسهیلات به اصناف از محل تبصره ۱۸ بودجه ۹۹

نیازی به معرفی مجدد وزیر صنایع و معادن نیست

نیازی به معرفی مجدد وزیر صنایع و معادن نیست

رصد مویرگی کالاها از حلقه ابتدایی تا انتهایی

رصد مویرگی کالاها از حلقه ابتدایی تا انتهایی

چرا وزارت صنعت کالاهای احتکاری را در بازار توزیع نمی‌کند

چرا وزارت صنعت کالاهای احتکاری را در بازار توزیع نمی‌کند

الزام انبارداران به ثبت موجودی در سامانه جامع انبار

الزام انبارداران به ثبت موجودی در سامانه جامع انبار

واردات و ثبت سفارش منوط به داشتن شناسه است

واردات و ثبت سفارش منوط به داشتن شناسه است

دریافت شناسه کالا برای تجهیزات «سیم کارت خور» الزامی شد

دریافت شناسه کالا برای تجهیزات «سیم کارت خور» الزامی شد