چهارشنبه  27  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

واعظی: توسعه بوم‌گردی را با جدیت پی می‌گیریم

جمعه 25 مرداد 1398 ساعت 16:21
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: توسعه بوم‌گردی اتفاق بسیار خوبی در بخش روستایی و عشایری است و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به دنبال رفع مشکلات در این مسیر است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ج.ا.ایران، محمود واعظی از چهارمین دوره نمایشگاه توانمندی‌های روستائیان و عشایر کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران بازدید کرد‌.

وی در جریان این بازدید از شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران به دلیل برگزاری مناسب این نمایشگاه تقدیر و تشکر کرد.

واعظی در حاشیه بازدید از چهارمین نمایشگاه توانمندی روستائیان و عشایر کشور، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره برنامه‌های دولت برای حمایت از تولیدکنندگان روستایی و عشایر کشور به‌عنوان بخشی که ۲۵ تا ۲۶ درصد اقتصاد کشور را در دست دارند، گفت: از دست‌اندرکاران و مسئولانی که این نمایشگاه بسیار خوب را ایجاد کردند، به‌ویژه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تشکر می‌کنم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت یازدهم و دوازدهم و مسئولان عالی‌رتبه کشور، همواره نسبت به عشایر و روستائیان عنایت و توجه داشته‌اند، اظهار داشت: معتقدیم اگر نسبت به مسائل به روستائیان و مناطق محروم کشور، توجه و اهتمام داشته باشیم، دستاورد‌ها و برکات زیادی نصیب کشور خواهد شد.

واعظی با اشاره به اینکه توجه به تولیدات روستایی و ایجاد اشتغال در روستا‌ها مانع از مهاجرت روستائیان به شهر‌ها خواهد شد، گفت: افرادی که در روستا زندگی می‌کنند، معمولاً به کشاورزی، دامداری و تولید صنایع‌دستی مشغول بوده و محصولات گوناگونی را تولید کرده و هنگامی‌که روستائیان به شهر‌ها مهاجرت می‌کنند نمی‌توانند در فضای شهری این محصولات و خدمات را برای کشور داشته باشند.

وی ادامه داد: در این راستا دولت از مقام معظم رهبری اجازه گرفت و مجلس نیز آن را تأیید کرد تا از صندوق توسعه ملی ۱.۵ میلیارد دلار برای توسعه اشتغال روستایی تخصیص داده شود که تا امروز حدود نیمی از این مبلغ به ریال تبدیل شده و توسط ۴ بانک عامل با حمایت بخش‌های مختلف دولتی به روستائیان پرداخت‌شده و بر اساس گزارش دستگاه‌های ذی‌ربط تاکنون ۱۵۰ هزار شغل روستایی در ۲، ۳ سال گذشته ایجادشده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور اظهار داشت: سیاست دیگر دولت برای حمایت از تولیدات روستایی و عشایری این است که امکانات موجود در شهر‌ها را به روستا‌ها و مناطق محروم منتقل کند.

واعظی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار از خدمات مخابرات اعم از تلفن، اینترنت و پوشش تلفن همراه برخوردار هستند، افزود: امروز یک نهضتی برای گازرسانی و برق‌رسانی به روستا‌ها به وجود آمده و دولت در راستای ایجاد جاده‌های مناسب روستایی و تأمین آب شرب روستائیان تلاش‌های گسترده‌ای می‌کند تا مردم در روستا‌ها احساس آرامش وزندگی کرده و بدانند که می‌توانند در محیط روستا به بهترین شکل به زندگی خود ادامه دهند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه با تحت پوشش قرار دادن روستا‌ها به شبکه اینترنت، بوم‎گردی و فروش محصولات صنایع‌دستی و کشاورزی از طریق اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های مختلف گسترش‌یافته است، گفت: امروز بسیاری از جوانان روستایی در زمینه ایجاد استارت آپ‌ها برای فروش محصولات اقدام کرده‌اند و ثمره تلاش آن‌ها در این نمایشگاه به‌وضوح نمایان است، به‌گونه‌ای که برخی از غرفه داران عنوان کردند که محصولات صنایع‌دستی خود را نه‌تنها در ایران بلکه به دیگر کشور‌های همسایه ارسال نیز می‌کنند.

واعظی توسعه بوم‌گردی را موجب آشنا شدن مردم با فرهنگ‌ها و آداب‌ورسوم مختلف برشمرد و گفت: امروز اتفاق بسیار خوبی در بخش روستایی و عشایری در حال رخ دادن است و این سیاستی است که رئیس‌جمهور و دولت با جدیت به دنبال آن هستند و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به دنبال رفع مشکلات در این مسیر است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه خوشبختانه با تلاش‌های انجام شده شاهد رونق کشاورزی در روستا‌های کشور هستیم، اظهار امیدواری کرد تا با ادامه این روند بخشی از نیازمندی‌های کشور توسط روستائیان تولید و توسط مردم استفاده شود.

واعظی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برگزاری این نمایشگاه‌ها چه دستاورد‌هایی را به دنبال دارد، گفت: اینکه توانسته‌ایم از تمامی استان‌های کشور در این نمایشگاه نمایندگانی داشته باشیم بسیار قابل‌توجه بوده و باعث می‌شود همه محصولات روستایی و عشایری در معرض نمایش عموم قرار بگیرد و این بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: تنوع قومی و مذهبی و وجود آداب‌ورسوم گوناگون برای کشور به‌عنوان یک سرمایه مهم برای کشور به شمار می‌رود چراکه این تنوع فرهنگی منجر به نوآوری، ابتکار و جاذبه‌های گوناگون می‌شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور افزود: امروز در بازدید از این نمایشگاه شاهد انگیزه بالای روستائیان برای معرفی محصولات و روستا‌ها و شهرهایشان بودیم و این انگیزه باعث می‌شود که روستا‌ها در آینده آبادانی بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/410716
واعظی: ثبات نسبی در بازار ارز ایجاد شده و روند افزایش قیمت‌ها متوقف شده است

واعظی: ثبات نسبی در بازار ارز ایجاد شده و روند افزایش قیمت‌ها متوقف شده است

استقبال روستائیان از حضور وزیر صنعت در نمایشگاه روستا

استقبال روستائیان از حضور وزیر صنعت در نمایشگاه روستا

استارت‌آپ‌ها محصولات روستایی را توزیع می‌کنند

استارت‌آپ‌ها محصولات روستایی را توزیع می‌کنند

معرفی ظرفیت‌‌‌های بومی روستائیان بوشهر در نمایشگاه توانمندی‌ روستائیان و عشایر

معرفی ظرفیت‌‌‌های بومی روستائیان بوشهر در نمایشگاه توانمندی‌ روستائیان و عشایر

معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمان در نمایشگاه بین‌المللی تبریز

معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمان در نمایشگاه بین‌المللی تبریز

معرفی جشنواره توانمندی‌های روستائیان و عشایر کشور در «مهمانخانه»

معرفی جشنواره توانمندی‌های روستائیان و عشایر کشور در «مهمانخانه»