پنجشنبه  14  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

رئیس سازمان حمایت: سامانه رصد و پایش بازار راه‌اندازی شد

سه شنبه 15 مرداد 1398 ساعت 17:05
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در مورد سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات گفت: این سامانه با هدف پایش بازار انواع کالا و خدمات، ارائه گزارشات بهینه و پیشگیرانه به مراجع ذیصلاح به‌ویژه کارگروه تنظیم بازار طراحی و راه‌اندازی شده است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شاتا، عباس تابش افزود: قیمت اقلام به‌صورت روزانه توسط سازمان‌های صمت استان‌ها و یا با دستورالعمل‌های معین سازمان حمایت تهیه و اطلاع‌رسانی می‌شوند.

وی اظهار داشت: یکی از ضروریات مورد تاکید رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی قیمت انواع کالا و خدمات به‌صورت آنلاین به مصرف‌کنندگان بود که در همین قالب سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات طراحی و به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است.

تابش ادامه داد: در گام نخست، اطلاعات 100 قلم کالای اساسی و ضروری اولویت‌دار موجود در سبد مصرف خانوار در این سامانه ثبت‌شده و با هدف اطلاع‌رسانی به مصرف‌کنندگان علاوه بر نرخ‌های حداقل و حداکثر موجود در سطح بازار، عرف قیمتی این اقلام نیز برای مقایسه و ایجاد شفافیت برای مصرف‌کنندگان در سامانه منتشر می‌شود.

معاون وزیر صنعت تصریح کرد: مصرف‌کنندگان با توجه به اطلاعات موجود در این سامانه از بازه قیمتی موجود در بازار اطلاع حاصل کرده و می‌توانند بیشینه قیمت مورد انتظار این اقلام را بر اساس هزینه‌های تولید و قیمت‌های مصوب مشاهده کنند.

وی اعلام کرد: امکانی در سامانه ایجادشده است که مصرف‌کنندگان در صورت مشاهده مغایرت قیمت انواع اقلام کالایی مراجعه و شکایات خود را جهت رسیدگی ثبت و پیگیری نمایند.

تابش در مورد قیمت عرف مورد لحاظ در این سامانه توضیح داد: قیمت عرف به‌عنوان حداکثر قیمت مورد انتظار یا مصوب کالا بر اساس نهاده‌های تولید و بررسی بهای تمام‌شده در سامانه ثبت‌شده است.

این مسئول ادامه داد: به دلیل شرایطی از قبیل موجودی قبلی واحدهای صنفی در مواردی که کالا با افزایش قیمت مواجه شده است، عرضه بیش از تقاضای موجود در جامعه، مرتفع شدن مشکلات نقدینگی واحدهای تولیدی، کاهش درصد سود اعمالی عوامل توزیع و تخفیفات متعارف؛ امکان وجود کالایی با قیمت پایین‌تر از قیمت عرف نیز وجود دارد که این به‌منزله اشکال در سامانه تلقی نمی‌شود.

رئیس سازمان حمایت خاطر نشان کرد: به مرور زمان و با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی قیمت منسجم و در راستای افزایش رفاه مصرف‌کنندگان عزیز و همچنین برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی برخی عوامل تأمین و توزیع؛ فهرست کالاهای مورد نظر در سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات افزایش خواهد یافت.

تابش در پایان گفت: کالاهای وارداتی با ارز دولتی که مشمول اخذ قیمت تکلیفی از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستند نیز در این سامانه بارگذاری و اطلاع‌رسانی لازم به مردم خواهد شد.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/409225
رصد قیمت توسط موبایل/ تقویم تولید و مصرف کالا باید تدوین شود

رصد قیمت توسط موبایل/ تقویم تولید و مصرف کالا باید تدوین شود

نرخ سبوس افزایش جدیدی نداشته است/ شروط سازمان حمایت برای تغییرقیمت

نرخ سبوس افزایش جدیدی نداشته است/ شروط سازمان حمایت برای تغییرقیمت

برخورد با گرانفروشی مرغ و تخم‌ مرغ/ گوشت مرغ 12900 تومان است

برخورد با گرانفروشی مرغ و تخم‌ مرغ/ گوشت مرغ 12900 تومان است

مماشاتی برای حمایت از حقوق مردم نداریم

مماشاتی برای حمایت از حقوق مردم نداریم

ضرورت قیمت‌گذاری روغن‌موتور براساس فرآیند ارزبری

ضرورت قیمت‌گذاری روغن‌موتور براساس فرآیند ارزبری

برخورد جدی تعزیرات حکومتی با گرانفروشان

برخورد جدی تعزیرات حکومتی با گرانفروشان