جمعه  22  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رحمتی:

صادرات مواد معدنی قابل تحریم نیست

چهارشنبه 12 تیر 1398 ساعت 23:15
نایب‌رئیس انجمن سنگ با تأکید بر اینکه صادرات مواد معدنی قابل تحریم نیست، گفت: درآمدزایی ۲ میلیارد دلاری از محل صادرات سنگ‌ ساختمانی برای کشور امکان‌پذیر است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از انجمن سنگ و معدن ایران، مالک رحمتی  با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بر لزوم برنامه‌ریزی برای بهره‌مندی از 7 درصد ذخایر معدنی دنیا در ایران،‌ اظهار کرد: وزارت صنعت و تشکل‌های تخصصی باید اعلام کنند که برای اجرای این بیانیه چه اقداماتی انجام خواهند داد.

وی تصریح کرد:‌ باید برای بهره‌برداری از ذخایر معدنی کشور برنامه زمان‌بندی مشخص با متولی مشخص تدوین شود.

نایب‌رئیس انجمن سنگ با اشاره به چهار مرحله زنجیره ارزش افزوده صنایع معدنی، توضیح داد: اکتشاف یکی از این مراحل است. در بخش سنگ‌های تزئینی دو و نیم میلیارد تن ذخیره قطعی شناسایی شده که نیازمند اکتشافات علمی و اصولی است. 

رحمتی استخراج کیفی، فرآوری و صادرات را به عنوان سه مرحله بعدی زنجیره ارزش افزوده صنایع معدنی عنوان کرد و گفت: یکی از چالش‌های فعلی در بخش معدن این است که فردی که معدن دارد، فرآوری انجام نمی‌دهد و در عین حال فرد دیگری که کار فرآوری انجام می‌دهد، به دنبال صادرات نیست. در نتیجه این زنجیره‌ها به یکدیگر متصل نیستند.

وی با بیان اینکه امکان تولید 30 میلیون تن سنگ ساختمانی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: در حال حاضر حدود یک سوم این رقم یعنی حدود 13.5 میلیون تن تولید سنگ ساختمانی در کشور داریم.

نایب رئیس انجمن سنگ، تصریح کرد: می‌توانیم 180 میلیون مترمربع سنگ کار شده در کشور تولید کنیم در حالی که فقط 80 تا 85 میلیون مترمربع تولید در این بخش داریم. 

به گفته وی، سنگ ساختمانی کار نشده تولید ایران به 42 کشور و سنگ‌های فرآوری شده نیز به 69 کشور صادر می‌شوند.

وی با بیان اینکه صادرات سنگ فرآوری شده در سال گذشته به 581 هزار تن رسید، گفت از این رقم،‌ 269 هزار تن به ارزش 144 میلیون دلار به عراق صادر شده است. همچنین 101 هزار تن سنگ فرآوری شده به امارات صادر شد که به این ترتیب مشاهده می‌کنیم 65 درصد صادرات سنگ‌های کار شده به دو کشور همسایه اختصاص داشته است.

رحمتی در مورد صادرات سنگ کوپ (کار نشده) در سال 97 نیز گفت: سال گذشته یک میلیون تن صادرات سنگ کوپ به ارزش 161 میلیون دلار به 44 کشور صورت گرفت. از این رقم، 812 هزار تن به ارزش 1400 میلیون دلار به کشور چین صادر شد که 80 درصد صادرات سنگ کوپ را شامل می‌شود.

نایب رئیس انجمن سنگ ادامه داد: بعد از چین، صادرات سنگ کوپ ایران به کشورهایی مانند هند، امارات، ایتالیا، ترکیه، عراق،‌ اسپانیا، تایوان، عمان و مالزی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در مجموع سنگ فرآوری شده و سنگ کوپ ایران به 110 کشور دنیا صادر می‌شود، تأکید کرد: صادرات هر محصولی ممکن است تحریم شود ولی صادرات مواد معدنی قابل تحریم نیست.

رحمتی با بیان اینکه در تولید سنگ‌های ساختمانی جزء 5 کشور اول دنیا قرار داریم، اظهار داشت: درآمدزایی 2 میلیارد دلاری از محل صادرات این سنگ‌ها برای کشور امکان‌پذیر است. 

وی با بیان اینکه صادرات سنگ کوپ و فرآوری شده تا سال 95 حدود 900 هزار تن بوده است، گفت: در سال گذشته این رقم به یک میلیون و 574 هزار تن رسید که نشان‌دهنده رشد صادرات در این بخش است. 

وی تصریح کرد:‌در سال 96 معادل 498 تن سنگ کار شده صادر شد که این رقم در سال 97 با رشد 14 درصدی به 578 تن رسید.

نایب رئیس انجمن سنگ ادامه داد:‌ صادرات سنگ کوپ نیز در سال 96 معادل یک میلیون و 54 تن بود که با رشد 7 درصدی در سال 97 به 996 هزار تن رسید. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه تا کنون برای 2 هزار و 89 معدن سنگ تزئینی پروانه بهره‌برداری صادر شده است،‌گفت: در حال حاضر 1200 معدن فعال و بقیه این معادن غیرفعال هستند که برای احیای 50 معدن کوچک طی امسال برنامه‌ریزی شده است. 

رحمتی در مورد چشم‌انداز صادرات سنگ‌های تزئینی طی سال جاری نیز گفت: پیش‌بینی ما این است امسال هم رشد صادرات در این بخش داشته باشیم در حال حاضر عمده صادرات ما به سنگ‌های فرآوری شده به عراق اختصاص دارد که مشکلی در این بخش نداریم و نقل و انتقال پول نیز بهتر شده است.

وی ادامه داد: در کشورهای منطقه هم پتانسیل مناسبی برای صادرات سنگ‌های ساختمانی داریم و با توجه به ساخت و سازهایی که در کشور قطر و همچنین کشورهای جنگ‌زده در جریان است، ایران می‌تواند صادرات بیشتری در زمینه سنگ داشته باشد. 

وی تصریح کرد: در مورد سنگ‌های کوپ نیز اگر وضعیت سال قبل را حفظ کنیم، خوب است زیرا در حال حاضر مدت زمان صادرات این سنگ‌ها از 45 روز به 70 روز رسیده و کشور ترکیه نیز در حال بهره‌برداری از این موضوع برای تصاحب سهم ایران در بازارهای جهانی است. 

وی ادامه داد: در حال حاضر قطعات خودرو از طریق حمل و نقل ریلی از چین به کشور وارد می‌شود که در تلاشیم بتوانیم به جای اینکه این قطارها خالی به چین برگردند، از آنها برای صادرات سنگ استفاده کنیم.

رحمتی در ادامه از برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌های تزئینی، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات مربوطه از 18 تا 21 تیرماه در تهران خبر داد و گفت:‌ امسال 120 شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور دارند و البته به دلیل محدودیت مکان نتوانستیم به 83 متقاضی نیز غرفه ارائه کنیم.

به گفته وی، همزمان با برگزاری این نمایشگاه، همایش بزرگ معماری و سنگ ایران نیز برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ­های تزئینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوطه در 4 بخش اصلی اکتشاف، استخراج، فرآوری و صادرات برگزار می شود، گفت: در این نمایشگاه کارخانه‌های سنگبری، معادن سنگ، سازندگان ماشین آلات معدن و حفاری و فرآوری سنگ، تولید کنندگان ابزارآلات فرآوری معدن و صادرکنندگان و واردکنندگان با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/402284
برنده مزایده‌های اکتشاف،‌ تحت پوشش بیمه معدنی قرار می‌گیرد/بانک اطلاعاتی جامعی از «اکتشاف» ایجاد می‌شود

برنده مزایده‌های اکتشاف،‌ تحت پوشش بیمه معدنی قرار می‌گیرد/بانک اطلاعاتی جامعی از «اکتشاف» ایجاد می‌شود

سنگ‌بری‌ها با ۴۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند

سنگ‌بری‌ها با ۴۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند

 طرح الحاق یک ماده به قانون معادن اعلام وصول شد

طرح الحاق یک ماده به قانون معادن اعلام وصول شد

ایجاد اشتغال‌زایی و رفع محرومیت با پروژه ملی «ایران،سرزمین جواهر»

ایجاد اشتغال‌زایی و رفع محرومیت با پروژه ملی «ایران،سرزمین جواهر»

تفویض اختیار به انجمن‌های  معدنی به شرط پاسخگویی

تفویض اختیار به انجمن‌های معدنی به شرط پاسخگویی