يكشنبه  24  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
لاهوتی:

توجه به فاکتور مشوق صادراتی ضروری است

شنبه 08 تیر 1398 ساعت 11:17
رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران گفت: توجه به فاکتور مشوق صادراتی ضروری است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از ایبنا، محمد لاهوتی درباره آغاز دور جدیدی از واگذاری پروژه‌های فنی و مهندسی در عراق گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران یکی از نقاط قوت کشور است که متاسفانه در ۱۰ سال گذشته نادیده گرفته شده یا نسبت به آن کم‌توجهی شده است.

وی با بیان اینکه زمانی صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به ۴ تا ۵ میلیارد دلار در سال رسیده بود، اظهار کرد: در حالی که با ارائه مشوق‌های صادراتی توسط دولت، صادرات این بخش رو به افزایش بود اما متاسفانه این مشوق ها قطع شد و امروز شاهد هستیم که با وجود ظرفیت بسیار بالا اما صادرات ما در این بخش به کمتر از ۲ میلیارد و حدود یک‌ونیم میلیارد دلار رسیده است.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران ادامه داد: با توجه به اینکه عراق در کنار ایران قرار دارد و سوریه نیز به عنوان یک بازار جدید در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی در نظر گرفته می‌شود، ضرورت دارد تا به این بخش توجه ویژه‌ای شود.

لاهوتی یکی از معضلات جدی در بازار عراق را صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی عنوان کرد و گفت: حضور دفاتر صندوق ضمانت صادرات و صدور ضمانت‌نامه‌های دیناری می‌تواند به حضور شرکت‌های ایرانی در عراق کمک کند. لازمه این کار نیز همکاری و تفاهم بین صندوق ضمانت صادرات ایران با بانک‌ها و وزارت صنعت عراق و سوریه است.

وی خواستار توجه ویژه به ارائه مشوق‌های صادراتی به شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی شد و گفت: در بازار عراق و سوریه، شرکت‌های ترکیه، رقیبی جدی برای شرکت‌های ایرانی هستند.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران به مستثنی شدن عراق، هند و افغانستان از برخی از تحریم‌های آمریکا اشاره کرد و اظهار کرد: سواحل مکران و بندر چابهار از تحریم‌های آمریکا مستثنی شده‌اند و هندی‌ها نیز در آنجا فعال هستند. لازم است تا ما نیز به این بازارها که فشار کمتری بر روی آن‌ها قرار دارد، متمرکز شویم.

لاهوتی تصریح کرد: باید برای ایجاد زیرساخت‌ها و تسهیل در شرایط تجاری کشور اعم از تسهیل در بازگشت ارز حاصل از صادرات و همچنین ضمانت‌نامه‌های بانکی تلاش کنیم.

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/401219
تجارت با سوریه توسعه می‌یابد/ معرفی فرصت‌های سرمایه‌ گذاری

تجارت با سوریه توسعه می‌یابد/ معرفی فرصت‌های سرمایه‌ گذاری

سهم ایران از صادرات جهانی ۰.۲۴ درصد است

سهم ایران از صادرات جهانی ۰.۲۴ درصد است

رشد 18 درصدی صادرات محصولات نساجی و چرم

رشد 18 درصدی صادرات محصولات نساجی و چرم

آمادگی صندوق جهت پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز صادرکنندگان

آمادگی صندوق جهت پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز صادرکنندگان

کارگزاری بانک توسعه صادارت با طرح ها و خدمات جدید

کارگزاری بانک توسعه صادارت با طرح ها و خدمات جدید